خشونت‌بارترین انتخابات آمریکا پس از جنگ ویتنام در راه است

وکیل ملت: تحلیلگران معتقدند، خشم فزاینده رای‌هندگان آمریکایی از ضعف اقتصادی و فساد حاکم بر عرصه سیاسی آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری امسال این کشور را به خشونت می‌کشاند.

تاریخ انتشار: 11ارديبهشت1395|19:16

خشونت‌بارترین انتخابات آمریکا پس از جنگ ویتنام در راه است
| کد خبر: 141790

کارشناسان معتقدند، در حالی که عصبانیت رای‌دهندگان آمریکایی از اقتصاد ضعیف و سیاست فاسد این کشور به اوج رسیده و دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه همچنان با اظهارات جنجالی خود در حال شعله‌ورتر کردن خشم مخالفان است، امسال ممکن است ایالات متحده شاهد بدترین خشونت‌های سیاسی از دوره جنگ ویتنام باشد.

پنجشنبه شب، بار دیگر در اتفاقی که در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها تکرار شده است، مخالفان ترامپ در کالیفرنیا به حامیان وی حمله کردند.

بسیاری از مخالفان از مواضع ترامپ در زمینه پناهجویی‌ خشمگین بودند و می‌گفتند وی قصد دارد دیواری در مرز با مکزیک احداث کند و مانع از ورود پناهجویان غیرقانونی به خاک آمریکا شود. اکنون میلیون‌ها پناهجوی غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند. منتقدان، ترامپ را به شدت بخشیدن به این خشونت‌ها متهم می‌کنند.

روز جمعه، عده زیادی از معترضان مخالف ترامپ در بیرون از ساختمان هتلی در بارلینگیم کالیفرنیا با پلیس درگیر شدند. قرار بود ترامپ در این هتل برای حامیانش سخنرانی کند.

دارل وست، تحلیلگر موسسه بروکینگز در این باره به شینهوا گفت: «این انتخابات، شبیه انتخابات 1968 خواهد بود که در آن کشور با ناآرامی‌ها و اعتراضات خیابانی زیادی مواجه شد... ما در هیچ یک از انتخابات اخیر آمریکا شاهد این نوع خشونت نبوده‌ایم. امسال از این جهت متفاوت است که خشم و عصبانیت زیادی درباره وضع اقتصادی، پناهجویی و نقش زنان در جامعه وجود دارد.»

وی افزود، ترامپ در حال بازی با این خشم است و این موجب ایجاد وضعی شده که در آن مردم موافق و مخالف موضوعات مختلف با یکدیگر درگیر می‌شوند.

احتمالا وقتی انتخابات در ماه نوامبر (آبان ماه) برگزار می‌شود، شاهد اعتراضات و خشونت‌های بیشتری باشیم و دو طرف با یکدیگر به مقابله بپردازند. وست افزود: «این انتخاباتی نخواهد بود که در آن احساس خوبی به ما دست دهد.»اظهارات جنجالی و گاهی تحریک‌آمیز ترامپ درباره مسائل حساسیت برانگیزی نظیر نژاد، جنسیت و مهاجرت، ملت آمریکا را بیشتر دچار تفرقه می‌کند و این در حالی است که اکثریت مردم از مسیری که کشور در آن قرار گرفته است، ناخشنود هستند.

کارشناسان معتقدند در هفته های آینده احتمالا تعداد بیشتری از میتینگ‌های انتخاباتی ترامپ مختل خواهد شد، زیرا بسیاری از گروه‌ها از مواضع وی در زمینه پناهجویی و اظهارات ناپسند وی درباره زنان ناخشنود هستند.

به عقیده کارشناسان، اگر چنین خشونت‌هایی به میزان قابل توجهی بالا بگیرد، می‌تواند برای دموکرات‌ها خطرناک باشد.

وست گفت: «ریسک این خشونت‌ها برای دموکرات‌ها این است که این گونه به نظر خواهد رسید که کشور دچار هرج و مرج شده است و مردم متمایل به انتخاب رهبری سرسخت‌تر خواهند شد که بتواند نظم و قانون را مجددا باز گرداند.»

به گفته وست، تصویر معترضانی که به حامیان ترامپ حمله می‌کنند و به خودروی پلیس آسیب می‌زنند، که روز گذشته از رسانه‌ها پخش شد، تصویر خوبی برای دموکرات‌ها نیست.

به گفته وی «آنها باید روی محتوای این مواضع تمرکز کنند و توضیح دهند که چرا این نظرات برای آمریکا مضر هستند. حامیان دموکرات می‌توانند در مناظره‌های محتوایی برنده باشند، اما وقتی اعتراضات رنگ خشونت به خود می‌گیرد، موضع آنها تضعیف می‌شود.»

برخی می‌گویند به دنبال حملات صورت‌گرفته به افسران پلیس، ماموران تمایلی به انجام وظایف خود ندارند، زیرا می‌ترسند که در صورتی که وادار به استفاده از سلاح خود شوند، با تعقیب قضایی مواجه شوند.در واقع، این احساس در میان بسیاری از محافظه‌کاران آمریکا شکل گرفته که نظم و قانون در خیابان‌های آمریکا در حال تضعیف شدن است و اعتراضات علیه پلیس شدت گرفته است.

در این حال، در هفته‌های منتهی به ماه نوامبر (آبان ماه)، یعنی زمانی که شهروندان آمریکایی برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید به پای صندوق‌های رای خواهند رفت، مهاجرت به یکی از موضوعات کلیدی تبدیل خواهد شد.

وست گفت، مهاجرت بخش عمده‌ای از مناظرات را به خود اختصاص خواهد داد زیرا این موضوعی است که مردم آمریکا به آن اهمیت می‌دهند و هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، دو رقیب اصلی انتخابات نظرات متفاوتی در باره آن دارند.

افزایش عصبانیت رای‌دهندگان آمریکایی از سیاستمداران در واشنگتن منجر به افزایش محبوبیت نامزدهایی چون ترامپ و ساندرز شده است که خود را خارج از دایره سیاستمداران متعارف آمریکایی تعریف می‌کنند.

اوایل ماه جاری میلادی، صدها معترض در مقابل ساختمان کنگره آمریکا به دلیل اعتراض به فساد سیاستمداران و تاثیر پول در انتخابات آمریکا بازداشت شدند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top