زمین خواری بزرگ در راه است

وکیل ملت: در حالی که مدیرعامل فضای سبز و پارک‌های شهرداری تهران از پلاک‌کوبی و شناسنامه دار شدن تمام باغات پایتخت تهران تا پایان برنامه پنج ساله دوم شهرداری خبر می دهد معاون دادستان تهران اما می گویدهزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در تهران سند ندارد و این یک هشدار بزرگ برای احتمال زمین خواری است.

تاریخ انتشار: 28شهريور1394|12:18

زمین خواری بزرگ در راه است
| کد خبر: 14295

معاون دادستان تهران گفت: ۱۰ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در تهران سند ندارد و این یک هشدار بزرگ برای احتمال زمین خواری است.

مرتضی تورک در گفتگو با خبرنگار مهر با هشدار به وزارت جهادکشاورزی و منابع طبیعی، تاکید کرد: برای حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی با ارزش ملی و منابع طبیعی در شمال تهران سند مالکیت صادر نشده است.

وی افزود: این در حالی است که اداره کل ثبت تهران اعلام آمادگی کرده است اما منابع طبیعی می گوید مشکل اعتبار مالی دارد.

معاون دادستان تهران گفت: این یک زنگ خطر بزرگ در کنار گوشمان است که می توان گفت زمین خواری های بزرگی در پیش است.

در همین حال دیرعامل فضای سبز و پارک‌های شهرداری تهران با اشاره به شناسنامه دار شدن تمام باغات پایتخت گفت: تمامی درختان پایتخت تا پایان برنامه پنج ساله دوم شهرداری پلاک‌کوبی و شناسنامه‌دار می‌شود.

محمدعلی مختاری بیان اینکه تمامی باغات پایتخت شناسنامه‌دار شده‌اند، گفت: همچنین برای  ۲۲۳۱ پارک محله‌ای و فرامحله‌ای در پایتخت نیز شناسنامه تهیه شده است. همچنین تمامی درختان پایتخت در حال پلاک‌کوبی و شناسنامه‌دار شدن هستند که تا پایان برنامه پنج ساله دوم شهرداری، این پروژه به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران در طی سال‌های اخیر ۶۱ باغ را تملک کرده است، گفت: ۶۵۰ میلیارد تومان هزینه تملک باغات بوده و تمامی این باغات مانند باغ امیرسلیمانی، مستوفی الممالک و ... به پارک عمومی تبدیل شده‌اند.

مختاری با بیان اینکه بر اساس قانون، شهرداری باغاتی که توسط مالکان به عمد و یا غیرعمد آبیاری نمی‌شود را شناسایی کرده و در حال آبیاری آنهاست، گفت: هزینه آبیاری به اضافه ۱۵ درصد هزینه‌هایی که شهرداری متقبل می‌شود، از مالکان گرفته می‌شود. همچنین طی سه ماه اخیر ۵۳ پرونده شکایت از صاحبان باغاتی که قصد تخریب را داشتند، توسط شهرداری در مراجع قضایی تشکیل شده است.

مدیرعامل فضای سبز و پارک‌های شهرداری تهران در ادامه با اشاره به جزئیات آتش‌سوزی عمدی باغی در منطقه ازگل، گفت: این باغ حدود ۳۰ هزار مترمربع مساحت دارد که در سال ۸۳ در کمیسیون ماده هفت این زمین، باغ تشخیص داده شد که در آن ۱۴۱۴ درخت مثمر غیرمثمر وجود داشت و ۶۷ اصله درخت نیز به قصد خشک شده بود. در همان زمان از شهرداری منطقه مربوطه درخواست کردیم این زمین را تملک کرده و به پارک عمومی تبدیل کند.

وی ادامه داد: مالک چندین مدت این باغ را به آتش کشید که در آتش‌سوزی اخیر، ۴۰۰ اصله درخت سوختند. شهرداری تهران شکایتی را در دادسرای ناحیه هفت تهران تنظیم کرده و رونوشتی از آن را به تورک معاون دادستان نیز ارسال کرده است که بر اساس تبصره یک، ماده شش لایحه قانون حفظ و گسترش فضای سبز، این باغ به فضای عمومی تبدیل شود. همچنین پیش از این کمیسیون ماده پنج، این زمین را به پهنه G تغییر کاربری داده بود.

 

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top