تاریخ انتشار: 21ارديبهشت1395|00:42

| کد خبر: 147773
نظرسنجي برنامه 90 مهندسي‌ شده بود

مايلي‌کهن به سیم آخر زد: آقاي آجورلو اگر دولت از تاج حمايت کرد شما هم مورد حمايت سپاه بوديد

وکیل ملت: پيش از اين مي‌گفت صدا و سيماي ايران نيست، بلكه صدا وسيماي موزامبيك است. چون نمي‌گذارند صداي او به گوش مردم برسد اما مهران مديري برخلاف جريان حاكم بر رسانه ملي اين تابوي مد نظر مايلي‌كهن را شكست و او را به برنامه دورهمي دعوت كرد.

شنبه شب گذشته برخلاف تصور مايلي‌كهن برنامه ضبطي دورهمي بدون سانسور پخش شد. در اين برنامه فارغ از كي‌روش و نوع نگاه حاجي مايلي به فضاي حاكم بر فوتبال ايران واقعيتي افشا شد كه نشان از بزرگي مايلي‌كهن داشت. ماجراي محمد نادري و فوت پدرش آنقدر اثرگذار بود كه آقاي طنز ايران هم مكث كرد و شايد بغض!

مايلي‌كهن در گفت و گو با «گل» درباره ماجراي فوت پدر محمد نادري و فردوسي‌پور(!) و همچنين انتخاب تاج به عنوان رييس فدراسيون به طور تفصيلي صحبت كرد.

درباره برنامه شنبه شب دورهمي چه نظري داريد؟

من که قبلا درباره اين برنامه و حضورم صحبت کرده‌ام اما يک نکته مهم اين است که بايد بگويم آقاي مديري شخصيت ممتازي دارد و به نظر من شخصيت او فوق‌العاده است. تا قبل از اينکه با او برخورد نکرده باشيد، متوجه نمي‌شويد که چنين شخصيتي دارد با اينکه بيشتر در کار طنز و کمدي حضور داشته است.

يعني در خارج از صحنه رفتار طنزآلودي ندارد؟

اصولا فکر مي‌کنيم که شخصيت خارج از برنامه آقاي مديري هم طنز باشد اما او کاملا شخصيت ممتازي دارد.

شما قبل از شروع برنامه در پشت صحنه با مهران مديري صحبت و هماهنگي داشتيد؟

به هيچ وجه با هم صحبتي نداشتيم و من ايشان را روي صحنه ديدم و قبلا هيچ برخوردي نداشتيم اما محمد نادري را در پشت صحنه ديدم.

در جريان بوديد که ماجراي فوت پدر محمد نادري و پرداخت ديه او توسط شما قرار است در رسانه عنوان شود؟

بله، قبلش به من گفتند که مي‌خواهيم چنين بحثي را مطرح کنيم که من گفتم مگر برنامه ماهيتش طنز نيست؟ و عنوان کردن اين ماجرا تلخ است اما بعدا خودشان گفتند که اشکالي ندارد. من هنوز هم خانواده نادري را فراموش نکرده‌ام و به طور تلفني با آنها در تماس هستم.

اينکه شما باعث فوت پدر يک خانواده شده‌ايد و با رضايت آنها و پرداخت ديه، عملا دليلي نداشته که ارتباط‌تان را ادامه دهيد اما اين کار را کرده‌ايد و مرتبا به آنها سر زده‌ايد و اين موضوع باعث شد که حتي مهران مديري مکث کند و شايد بغض!

من آنها را در اين سال‌ها فراموش نکردم. با اينکه روال قانوني طي شد و ديه هم پرداخت کرده‌ام اما وظيفه خودم دانستم که ارتباطم را حفظ کنم. البته من به نوعي اين بچه‌ها را قبلا مي‌ديدم اما مدتي است که به ديدن‌شان نرفتم ولي ارتباط تلفني‌ام قطع نشده بود.

مي‌دانستيد که پسر اين خانواده هنرپيشه طنز شده است؟

بله، در جريان بودم و مي‌دانستم محمد در کار طنز و هنرپيشگي است.

در شرايطي که گفته بوديد صدا و سيماي موزامبيک است نه صدا و سيماي ايران اما در برنامه دورهمي اين فرصت به شما داده شد تا درباره کي‌روش صحبت کنيد. چالش خوبي با مديري داشتيد؟

در اين زمينه نمي‌توانم قضاوت کنم چراکه برنامه دورهمي يک برنامه ورزش نبود ضمن اينکه ما دنبال منطق هستيم و براساس منطق مي‌خواهيم صحبت کنيم. شما نقطه‌نظراتت را مي‌گويي من هم نقطه‌نظراتم. در نهايت روي نقطه‌نظرات‌مان به توافق نمي‌رسيم اما دعوا که نداريم. متاسفانه برنامه 90 به دنبال نقطه‌نظرات منطق نيست. باز هم بايد بگويم که متاسفانه دقيقا دو سال است که درواقع فردوسي‌پور از اسم بامسمايي که دارد دور شده و در کارش اعمال سليقه مي‌کند.

مديري با اينکه اطلاعات فوتبالي‌اش کم است اما باز هم در لحظاتي از برنامه با شما پينگ‌پنگي مصاحبه کرد. کاش عادل هم اين فرصت را به شما مي‌داد.

عادل اين کار را نمي‌کند چون او اگر هفته‌اي يک بار در برنامه‌اش از کي‌روش دفاع نکند يا اسمش را نياورد، يک هفته دمر مي‌خوابد! البته اين را هم بگويم که عادل تيم دارد ولي اين تيم خارج از تيم برنامه 90 هستند و در بيرون از اين برنامه از سياست‌هاي او در قبال کي‌روش حمايت مي‌کنند. اين را هم بگويم که عادل در زمينه مادي ضعفي ندارد.

مطمئن هستيد؟

(مکث مي‌کند) اعتقادم است. يا اينکه بهتر است بگويم عادل خودش را ارزان نمي‌فروشد.

شايد يک نفر خودش را ارزان بفروشد اما فکر کند که اين کار را نکرده. نمي‌شود گفت چه کسي خودش را ارزان فروخته يا ارزان. البته منظور من عادل نيست به طور کلي خدمت شما عرض کردم. متر و معياري در اين زمينه از نظر شما وجود دارد؟

به هر حال برنامه 90 و تيم بيرون از اين برنامه يک جريان هستند که مخاطب را به طول کامل تحت تاثير قرار مي‌دهند به طوري که اگر بگويند روز شب است، مخاطب باور مي‌کند و هر آنچه که مي‌خواهند به خورد مردم مي‌دهند و مردم هم باور مي‌کنند. درباره عادل صحبت مي‌کنم و مي‌گويم در ماديات ضعفي ندارد و دنبال ماديات نيست اما خودش را به نوعي ابرقدرت رسانه‌اي مي‌داند براي همين در هر زمينه‌اي بايد اعمال‌نظر کند و نظر او بايد انجام شود. اين صحبت من درباره برنامه کي‌روشي‌پور حکايت همان دو دوتا چهارتاست.

صحبتي که شما درباره عملکرد کي‌روش در فوتبال ايران انجام داديد هنوز هم منتقدان شما را آرام نکرده و مي‌گويند که مثال ديدار ايران و آرژانتين مهم‌ترين دليل بر آن است که کي‌روش مربي بين‌المللي است.

درواقع يک ربع بازي مقابل آرژانتين را مي‌بينند اما نمي‌بينند که در مقدماتي جام‌جهاني مقابل کره چطور بازي کرديم و فقط يک توپ برديم و همان يک توپ هم گل شد يا اگر داور گل ازبکستان در تاشکند را مي‌ديد، الان درباره بازي ايران مقابل آرژانتين کسي صحبت نمي‌کرد. همان‌طور که گفتم حساب، حساب دو دوتا چهارتاست. تيم‌ملي خوب بازي نمي‌کند. بازيکني در تيم منتخب آسيا نداريم. مرد سال فوتبال آسيا نداريم. لژيونر موفق در اروپا نداريم و در جمع 32 تيم جام‌جهاني سي و يکم شديم. اين منطق و متر و معيار براي عملکرد و مقايسه يک مربي است. در فوتبال غير از نتيجه مگر عوامل ديگري هم براي بررسي عملکرد يک مربي هم وجود دارد؟

در برنامه مهران مديري گفتيد که نقطه‌ضعف‌تان اين است که زود عصباني مي‌شويد؛ خب چرا عصباني مي‌شويد؟ عصباني نشويد، طوري مي‌شود...؟

من از حرف غيرمنطقي عصباني مي‌شوم. حرف غيرمنطقي که مي‌گويند کي‌روش موفق بوده. اگر مي‌خواهند از عملکرد او دفاع کنند اين عملکرد را در قالب متر و معيار بگذارند. او در فوتبال ما چه نتايج فوق‌العاده‌اي کسب کرده؟ در جام ملت‌ها مقام آورده؟ از گروه مقدماتي جام‌جهاني صعود کرده؟ چکار کرده؟

قبول داريد برنامه 90 حتي روي هنرپيشه‌ها هم تاثير گذاشته به طوري که محمد نادري گفت در پشت صحنه با شما بر سر کي‌روش بحث کرده و موافق کي‌روش است.

يکي از مشکلات ما هم همين است. من هيچ چيز از بازيگري نمي‌دانم اما به طور تخصصي درمورد بازيگري نظر مي‌دهم هرچند که اظهارنظر درباره فيلم راحت‌تر از فوتبال است چون فيلم را شما نگاه مي‌کني و نظر مي‌دهي اما در فوتبال همه به نتيجه نگاه مي‌کنند و به طور احساسي نظر مي‌دهند. از شما مي‌پرسم چرا در برنامه‌هاي‌تان روي يحيي گل‌محمدي هيچ مانوري نمي‌دهند؟ مگر او نتيجه نگرفته؟ واقعا چرا کسي درباره يحيي صحبت نمي‌کند؟ اما همه درباره کي‌روشي که موفق نبوده حرف مي‌زنند.

البته اين حرف شما تا حدودي درست است. بايد از مربياني چون يحيي و عبدا... حمايت شود.

عبدا... را با يحيي مقايسه نکنيد. ويسي مربي جوان و قابلي است اما با يحيي تفاوت دارد. يحيي را بايد با کي‌روش مقايسه کرد. او در خارج از ايران نتيجه گرفته. کي‌روش توانسته به يک تيم مطرح سه گل بزند؟ اما اين بچه با اقتدار اول گروهش در جام باشگاه‌هاي آسيا شد. عبدا... ويسي پارسال در پلي‌آف تيمش را نگه داشت. در پيکان هم موفق نبود. هرچند که مربي آينده‌دار و خوبي است اما فعلا نبايد او را با يحيي مقايسه کرد. از شما مي‌پرسم تيم‌هاي ملي کشورهاي عربي قوي‌تر هستند يا باشگاه‌هاي‌شان؟ معلوم است باشگاه‌هاي‌شان چون آنها در باشگاه‌ها بهترين بازيکنان خارجي را مي‌آورند و هزينه مي‌کنند. يحيي مقابل باشگاه‌هاي عربي که از تيم‌هاي ملي‌شان هم قوي‌تر هستند، خوب کار کرد و نتيجه گرفت. به همين احسان پهلوان نگاه کنيد اين بچه بي‌نظير بازي مي‌کند. يحيي توانسته چنين بازيکناني را به فوتبال ايران معرفي کند. پس بايد او را با کي‌روش مقايسه کرد نه عبدا... ويسي.

درباره يحيي گفته مي‌شود به لحاظ شخصيتي چون آرام است، نمي‌تواند در تيم‌هاي پرطرفداري چون پرسپوليس دوام بياورد.

اصلا قبول ندارم. يحيي در پرسپوليس بود اما مظلوم واقع شد. نتايج يحيي قابل قياس با برانکو نبود. مگر يحيي در پرسپوليس بد کار کرد؟ او فقط در فينال جام‌حذفي در پنالتي باخت. برانکو تا چهار ماه پيش نتايجش خوب نبود و نيم‌فصل نهم جدول بود اما به او فرصت دادند و از او حمايت کردند. موضوع اين است که برانکو را تحمل کردند اما يحيي را تحمل نکردند.

شما فکر مي‌کنيد يحيي مي‌توانست در پرسپوليس دوام بياورد؟ آن هم در شرايطي که پيشکسوتان باشگاه‌تان به شدت از او انتقاد مي‌کردند.

در تيم‌هاي بزرگ اين مسايل هست اما مساله اينجاست که جايي که مربي خارجي وجود دارد، ما ديگر مربي ايراني را نمي‌بينيم. به نظر من نقش همين کريم باقري در جمع کردن تيم پرسپوليس کمتر از برانکو در اين فصل نبود. چون خودي هستند، ديده نمي‌شوند. در فوتبال اگر مجموعه با هم باشند مي‌توانند موفق باشند. ضمن اينکه باقري پرسپوليس را جمع کرد اما کسي از او چيزي نمي‌گويد. يا همين نعيم سعداوي که در قهرماني فولاد نقش داشت يا عدم حضورش به فولاد ضربه زد. اين‌ها ظلم است به مربيان خودي. اصلا مربيان ايراني را نمي‌بينيم در صورتي که من مي‌دانم کريم باقري به خوبي روي بازيکنان و تيم اشراف دارد و بچه‌ها دوستش دارند. آقاکريم يک شخصيتي دارد که يک جاهايي غيرقابل نفوذ است.

انتخابات فدراسيون فوتبال را چطور ديديد؟ آجورلو معتقد بود که دولت در انتخابات دخالت کرده است.

اولا بايد بگويم آجورلو را دوست دارم و براي من قابل احترام است اما از آنجايي که هميشه به صراحت حرفم را زدم، اعتقادم اين است اين عزيزان بين اين همه فوتبالي‌هايي که خاک فوتبال را خورده‌اند، مديريت و درس فوتبال را هم خوانده‌اند نقشي نداشته‌اند در فوتبال؛ از قديم گفته‌اند در جايي که آب هست، تيمم حرام است. وقتي افرادي هستند که شاخص‌هاي لازم را دارند اما کنار زده مي‌شوند، آن وقت مي‌بينيم که امثال تاج، عزيزمحمدي و آجورلو مي‌آيند و رياست فدراسيون فوتبال را حق خودشان هم مي‌دانند. آيا به من مايلي‌کهن اجازه مي‌دهند در سپاه يا نيروي انتظامي مسووليت داشته باشم؟ نه چنين اجازه‌اي نمي‌دهند. پس ما هم وقتي اين آقايان به فوتبال مي‌آيند بايد ناراحت شويم اما خيلي جالب است؛ به فوتبال آمده‌اند تازه دلخور هم مي‌شوند.

اما خودتان هم قبلا گفته بوديد که دولت از تاج حمايت مي‌کند.

الان هم مي‌گويم. من قبلا پيش‌بيني کرده بودم که تاج از ناحيه دولت مورد حمايت قرار بگيرد. در تمام دنيا فوتبال کاملا سياسي است چراکه تبعات باخت و برد فوتبال در سياست و اجتماع تاثيرگذار است پس دولت‌ها و سياسيون فوتبال را رها نمي‌کنند و روي اينکه فوتبال به چه کسي سپرده شود تاکيد دارند. در تمام دنبال آدم‌هايي را مي‌گذارند بالاي سر فوتبال تا مشکلات را کم کنند هرچند که آنها در کشورشان مشکلات زيادي ندارند اما باز هم اين کار را مي‌کنند. به نظر من آجورلو نبايد از اينکه دولت از تاج حمايت کرده ناراحت شود چراکه خود آجورلو هم از طرف سپاه آمده بود. مگر جام‌جهاني روسيه را مدودف به کشورش نبرد؟ يا جام‌جهاني قطر را امير قطر به دوحه نبرد؟ همان‌طور که گفتم دو دوتا مي‌شود چهارتا؛ بايد سياسيون در فوتبال دخالت کنند و اين کار را هم مي‌کنند اما بايد طوري دخالت کنند که مشکلات فوتبال به مشکلات مملکتي اضافه نشود. هيچ اشکالي ندارد که دولت دخالت کند اما به شرطي که باري از فوتبال برداشته شود. آقاي آجورلو هم که چنين حرفي مي‌زند درست مي‌گويد اما خودش هم از ناحيه سپاه مورد حمايت قرار گرفت. من از هر سه اين کانديداها عذرخواهي مي‌کنم اما بايد حرفم را بزنم. کساني در اين فوتبال هستند که پوست، خون و استخوان‌شان از فوتبال است. اگر آنها بيايند ديگر امثال اين دوستان شانسي ندارند؛ وقتي آب هست تيمم حرام مي‌شود.

فکر مي‌کنيد با رفتن کفاشيان و آمدن تاج، مشکلات فوتبال کم شود؟

پسرم اشتباه نکن کفاشيان تازه برگشته. چه کسي مي‌گويد کفاشيان رفته؟ اصلا چنين چيزي نيست و اين حرف را نزنيد. اين فوتبال آن‌قدر براي آقايان شيرين است که رشته خودشان را هم فراموش کرده‌اند هرچند که از فوتبال هم چيزي نمي‌دانند. الان درباره دووميداني از کفاشيان بپرسيد پاسخي ندارد که بدهد هرچند که هشت سال است در فوتبال حضور دارد اما فوتبال را هم نمي‌شناسد. همين امروز سرمربي تيم‌ملي را تغيير دهيم و قرار باشد يک سرمربي خوب خارجي بياوريم، اصلا نمي‌داند چه سرمربي‌اي به درد تيم‌ملي مي‌خورد. فوتبال براي آقايان شيرين است چون مزاياي زيادي براي‌شان دارد.

منتقدان تاج مي‌گويند در اصل عادل فردوسي‌پور رييس فدراسيون شده چون فردوسي‌پور هرچه مي‌گويد تاج قبول مي‌کند.

اميدوارم اين‌طور نباشد. تاج يک جاهايي بسيار محکم کار کرده است. او با پشتوانه دولتي آمده اما همه چيز اين فوتبال خنده‌دار است. همين آقاي کفاشيان هشت سال پيش منتخب دولت بود اما دو هفته بعد خود کفاشيان گفت دولت نبايد در کار فوتبال دخالت کند. آدم از اين چيزها شاخ درمي‌آورد. ما که همه زندگي‌مان ورزش بوده اگر يک تيمي بگيريم مي‌گويند پشتش قوي بوده يا احمدي‌نژادي است. در مجموع بايد بگويم کاري کرديم که يک عده بگويند فوتبال ما پتانسيل ندارد در صورتي که عکس آن است. خدا شهرداري را خير دهد که در تهران زمين‌هايي را درست کرده تا به فوتبال کمک کند. به هر حال اميدوارم حضور تاج به نفع فوتبال‌مان شود، کفاشيان هم که سر جايش است. در اصل فقط اتاق‌ها جابه‌جا شده و همان‌طور که گفتم کفاشيان تازه آمده است.

ولي به نظر مي‌رسد در پست دبيرکلي تغييراتي ايجاد شود تا اسدي هم برود.

اسدي کاربلد و شايسته است. کسي بوده که با قدرت کارش را انجام داده هرچند که يک جاهايي هم ترمز اسدي را کشيده‌اند. مشکل اسدي اين است که تنهاست. اميدوارم تاج جلوي گردن‌کلفتي‌ها را در فوتبال بگيرد نه اينکه اسم پسرم را بگذارم رستم اما بترسم صدايش کنم. قانون بايد ملاک و معيار باشد تا همه چيز سر و سامان بگيرد. همين بازي پرسپوليس با استقلال اهواز مگر حواشي‌اش کم بود؟ اگر براساس قانون برگزار مي‌شد، فرداي آن بازي بايد با متخلفان برخورد مي‌کردند.

قبول داريد تاج تحت تاثير فردوسي‌پور است و بعيد است که کي‌روش از تاج هم حرف‌شنوي داشته باشد.

تاج بايد به کي‌روش تفهيم کند که تو کارمند ما هستي نه ما کارمند تو. البته يک مقطع جلوي کي‌روش درآمد اما عقب‌نشيني کرد. اسلاميان هم همين‌طور آمد جلو و يک چيزهايي گفت اما تعجب مي‌کنم که چرا او هم عقب کشيد! کي‌روش بايد بداند که کارمند فدراسيون فوتبال ايران است و خواسته‌اش را بايد به فدراسيون بدهد نه مطبوعات. يعني چي که پيراهن، زمين و... نداريم و اين مسايل را به مطبوعات اعلام کند. مگر تا حالا لخت بازي کرده‌ايم؟! چطور وقتي 100هزار دلار را گرفتي همه چيز خوب شد. مگر براي بازي با گوام و هند در زمين شماره يک آزادي تمرين نکرديد؟ طوري درباره کمپ تيم‌ملي صحبت مي‌کند که نگو و نپرس! همين زمين کمپ تيم‌ملي به مراتب از زمين اردوي آفريقايي که شما برديد بهتر است بعد هم اگر زمين بد است، چرا نمي‌گذاريد ديگر تيم‌ها در زمين شماره يک کمپ تمرين کنند؟! مي‌گويند کي‌روش نمي‌گذارد در کمپ تيم‌ملي تمرين کنيم. حکايت، حکايت ضرب‌المثل ما شمالي‌هاست که مي‌گوييم «نه خود خورم، نه کس دهم/ گَنده کنم به سگ دهم!

به نظر مي‌رسد کي‌روش پس از بازگشت به ايران پاسخ مصاحبه‌هاي شما را خواهد داد. شايد براي خودش دلايلي داشته باشد.

شايد عيال ديگري داشته و دوباره درگير شصتم است چون آنها مثل ما هفتم و چهلم ندارند. او بعد از چهلم فوت همسرش هم به ايران نيامد و احتمالا درگير شصتم است که هنوز نيامده. آقاي کي‌روش رفته گل بچيند براي همين است که نمي‌آيد؟

با همه اين انتقادهايي که شما داريد اما کي‌روش بهترين مربي خارجي پس از انقلاب شناخته شد.

اتفاقا اين برنامه آقاي کي‌روشي‌پور هم به نفع کي‌روش يکسويه بود و کسي به اينکه او اين نظرسنجي را به دو قسمت تقسيم کرد، توجهي نکرد. درواقع با اعلام گزينه‌ها، راي برانکو را به سمت کي‌روش تغيير داد. جدا از اينکه کي‌روش در زمينه مربيگري تيم‌ملي موفقيت نداشته و برانکو از او موفق‌تر بوده، چراکه در جام ملت‌ها سوم، در بازي‌هاي آسيايي پوسان قهرمان و به جام‌جهاني هم صعود کرد. اما کي‌روش براي فوتبال ما چکار کرد؟ از اين همه که بگذريم، اگر مي‌خواست بين برانکو و کي‌روش نظرسنجي بگذارد، فقط بايد بين آنها اين نظرسنجي را برگزار مي‌کرد نه اينکه با زيرکي استانکو و کرانچار را هم که در پرسپوليس مربيگري کرده بودند به گزينه‌ها اضافه کند که شايد بخشي از پرسپوليسي‌ها به اين دو مربي راي داده باشند. آقاي کي‌روشي‌پور با يک حرکت خودجوش و بدون مهندسي اين کار را کرد. اگر فقط آراي اين دو مربي را هم به برانکو اضافه کنيم، آن وقت خواهيد ديد که بهترين مربي خارجي پس از انقلاب برانکوست نه کي‌روش.

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top