صدا و سیمای "سرافراز" و "سرشکسته" ؟

محمد علی آهنگران

وکیل ملت: از ابتدای سریال "شهرزاد" می خواستم درباره این عاشقانه نا آرام نقد و نظری بنویسم و امشب که آخرین قسمت از فصل اول آن را تماشا کردم زمان را مناسب دیدم تا آنچه از این درام تاریخی دریافتم را تقریر و تحریر نمایم.

تاریخ انتشار: 21ارديبهشت1395|02:30

صدا و سیمای "سرافراز" و "سرشکسته" ؟
| کد خبر: 147817

 سریال شهرزاد تلاشی است از سوی کارگردان تا بتواند واقعیات تاریخی را با تخیل هنرمندانه و شاعرانه‌اش بپروراند و زیبایی‌شناسی هنری را با آن پیوند بزند. داستانی که در دوره دکتر مصدق و شعبان جعفری رخ داده از وقایع تاریخی آن دوران بهره می برد و با تخیلی مقرون به واقع  به مخاطب کمک می کند تا با تعمق در آن اثر دراماتیک دربارهٔ یک رویدادی که در گذشته اتفاق افتاده در پرتو احوال امروز واکاوی کند و ریشه‌ کاستی‌های احوال روز زمانه‌اش را بیابد.


من در بسیاری از مقاطع این سریال و با دیدن بزرگ آقا و قباد و فرهاد و شهرزاد به یاد پدربزرگ ها و مادر بزرگها و گذشتگانی می افتادم که در آن زمان و در شهریور هزار و سیصد و سی هم سن و سال شخصیتهای داستان بوده اند ؛ در آن فضا عاشق  شده اند یا در عشقشان شکست خورده اند یا در بازیها و کشمکشهای سیاسی اجتماعی آن دوران گرفتار  آمده اند.
حسن فتحی کارگردان چیره دست این سریال تلاش می کند تا با برجسته کردن حال و روز مردم عادی آن برههٔ تاریخی ارزش دراماتیک بیشتری به روایتگری واقعی تاریخ بدهد.


از سوی دیگر این سریال که پخش آن  با سریال شعارگونه "معمای شاه" همزمان شده بود نشان داد صدا و سیمای سراسر حکومتی تا چه میزان بخاطر درجا زدن در ممیزی ها و خط قرمزهای میلی و من درآوردی و بی صداقتی ، نازل و روزمره شده است صدا و سیمایی که خود را در شعار و تبلیغات "سرافراز" می داند اما به واقع در جذب مخاطب "سرشکسته" و شکست خورده است.


به سهم خود از همه عوامل این سریال به ویژه حسن فتحی که نشان داد در روایتگری دراماتیک تاریخ چیره دست است همچنین یگانه بازیگری ایران استاد علی نصیریان شهاب حسینی ترانه علیدوستی پریناز ایزدیار و دوست خوبم سعید ملکان عزیز تشکر می کنم
محمدعلی آهنگران
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

رجایی
|
8خرداد ماه 1395
0
0
کسی که نون اسم و نه رسم باباش را می خوره بیشتر شکسته تر است.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top