ه گزارش وکیل ملت به نقل از روابط عمومی دادگستری استان البرز، احمد فاضلیان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی مشکلاتی که در سطح جامعه وجود دارد را به اطلاع مسئولان رسانده و فعالیت صحیح آنها، نقش مهمی در کاهش مشکلات و آسیب‌ها دارد.

فاضلیان تصریح کرد: برخی اوقات دادگستری در حوزه اطلاع‌رسانی محدودیت‌هایی داشته و ما در همه موارد نمی‌توانیم اطلاع‌رسانی کامل داشته باشیم، اما با بیان صادقانه واقعیت‌های موجود در جامعه تلاش می‌کنیم که این محدودیت‌ها را تاحدودی جبران کنیم.

وی در ادامه به پرونده آزار معلولان در یک مرکز نگهداری از معلولان ذهنی و جسمی در فردیس اشاره کرد و گفت: صاحب این مرکز در دفاعیات خود منکر هرگونه آزار معلولان و بستن با زنجیر شده و تاکید دارد که فیلم‌های موجود همگی ساختگی و به دور از واقعیت هستند.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان داشت: وی همچنین مدعی است که در گذشته شریکی داشته و پس از ایجاد اختلاف میان آنها، شریک سابق وی به دنبال جرم تراشی برای اوست.

فاضلیان با تاکید بر اینکه متولی اصلی مراکز نگهداری از معلولان سازمان بهزیستی است، گفت: این سازمان باید نظارت کافی را داشته باشد. البته باز هم مدیران مراکز تخلفات خود را پنهان می‌کنند.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار در اسفند ماه سال 93 یکی از والدین گزارشی به دستگاه قضایی و نیروی انتظامی داد که فرزند معلول وی در این مرکز مورد آزار قرار گرفته است.

این مسئول افزود: تا این لحظه هنوز آزار معلولان و بستن آنها با زنجیر اثبات نشده و مدیر مرکز نیز می‌گوید که برخی از معلولان ذهنی به دلیل بیماری، خودزنی می‌کنند که آثار روی بدن آنها، ناشی از این خودزنی‌ها است.

فاضلیان گفت: قانون برای نگهداری از این بیماران شرایط خاصی را پیش‌بینی کرده است. از جمله اینکه باید با لباس‌های مخصوصی بیماران نگهداری شده و با داشتن پرستار و مادریاران، مراقب آنها بود تا خودزنی نکنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازپرس پرونده دستور احضار و بازجویی از تمام کارکنان این مرکز اعم از مادریاران، خدمه و روانپزشک را صادر کرده و تحقیقات در حال انجام است. ضمن اینکه مدیرکل بهزیستی هم مستندات خود را ارائه داده است.

فاضلیان با تاکید بر اینکه هنوز هیچ جرمی اثبات نشده گفت: بازپرس تا پایان هفته نتیجه کامل تحقیقات خود را اعلام خواهد کرد.

وی اظهار داشت: تا این لحظه 2 موضوع برای ما اثبات شده است. نخست اینکه به طور قطع استانداردهای لازم برای نگهداری معلولان ذهنی در این مرکز وجود نداشته و استانداردها رعایت نشده است. از جمله اینکه کادر متخصص، ابزار و امکانات در حد استاندارد نبوده است. البته با توجه به مشکلات موجود احساس می‌کنیم که اکثر مراکز نگهداری از معلولان همین شرایط را داشته باشند. نکته دوم نیز این است که تا این لحظه دلیلی بر آزار و اذیت معلولان و بستن آنها با زنجیر به صورت قطعی نیافته‌ایم و از رسانه‌ها نیز می‌خواهیم که در گزارش‌های خود از عنوان شکنجه استفاده نکنند.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: در کشور ما نیاز به یک آسیب‌شناسی در حوزه مراکز نگهداری از معلولان ذهنی و جسمی داریم. به عنوان نمونه برای نگهداری از این معلولان 280 تا 300 هزار تومان از خانواده‌ها دریافت می‌شود که بسیاری از آنها توانایی پرداخت این رقم را ندارند. بنابراین مراکز با مشکلات مالی روبه رو شده و به دنبال آن توانایی تامین امکانات استاندارد و به کارگیری نیروهای مجرب را نخواهند داشت.

فاضلیان ادامه داد: به همین دلیل انتظار داریم که دولت و همچنین خیرین به مراکز نگهداری از معلولان کمک کرده تا آنها استانداردهای لازم را فراهم کنند.

وی با اشاره به شرایط مراکز ترک اعتیاد کشور نیز گفت: آماری داریم مبنی بر اینکه تنها 5 درصد از کمپ های ترک اعتیاد ما استاندارد هستند و در این کمپ‌ها نیز به دلیل نبود امکانات و استاندارد، از این اتفاقات می‌افتد.

وی گفت: تا امروز کمیسیون عالی سازمان بهزیستی کشور 2 بار تخلفات مرکز نگهداری از معلولان فردیس را مورد بررسی قرار داده و هر 2 بار با صراحت اعلام کرده که این تخلفات قابل اثبات نبوده و اعلام کرده است که این مرکز باید باز شود.

دسته بندی حقوق شهروندی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top