چند نکته مهم در قتل دو دختر شش ساله

عارف واحد ناوان

وکیل ملت: یکشنبه 21 فروردین نوجوانی که تنها 17 ساله دارد و اهل ورامین است دختر همسایه افغانی شش ساله را که برای خرید بستنی از منزل خارج شده بود را به خلوت گاه شیطانی خود می کشد و پس از تجاوز با ضربات چاقو به قتل می رساند.نوجوان جانی سپس دستپاچه شده در وان حمام بر روی جسد اسید می ریزد تا جنازه را از بین ببرد اما چون جسد به اندازه کافی از بین نمی رود به دوست اش زنگ می زند تا از او کمک بگیرد دوست او که گویا عاقل بود بلافاصله موضوع را به پدراش اطلاع می دهد و پدر با کمک همسایه ها پلیس را در جریان ماجرا قرار می دهد.

تاریخ انتشار: 20ارديبهشت1395|20:34

چند نکته مهم در قتل دو دختر شش ساله
| کد خبر: 150870

این حادثه فقط ورامین را جریح دار نکرد بلکه دل مردمی به گستره جغرافیای فرهنگی ایران را به درد آورد. خوشبختی زمانی جای شوربختی نشست که افکار عمومی ایرانیان بدون در نظر گرفتن ملیت افغانی ستایش بر این حادثه تلخ تاختند. برغم فرافکنی برخی رسانه های کشور افغانستان ، در فضای مجازی میان شهروندان ایرانی کمپین حمایت از ستایش تحت عنوان « من_ستایش_هستم » راه افتاد. بعلاوه مقامام های سیاسی و قضایی به مسئله واکنش نشان دادند.
دادستان تهران بر تسریع در رسیدگی به پرونده جنایت ورامین تاکید کرد. مجلس رسیدگی به این پرونده شوم را در دستور کار خود قرار داد.استاندار تهران و فرماندار ورامین در حمایت از خانواده این مهاجر افغانی موضع گیری کردند.امام جمعه ورامین از پدر ستایش دلجویی کرد.هنرمندان و افراد سرشناس نیز به نوعی با خانواده ستایش همدردی کردند.
هنوز افکار عمومی ایرانیان در سوگ حادثه شوم ورامین نشسته اند که شوک دیگری اینبار از نی ریز فارس وارد شد.مردی 43 ساله، دختری 6 ساله دیگری را ربوده و بعد از سرقت گوشواره هایش، او را کشته و در بیابان های اطراف شهر، دفن کرد. ارزش گوشواره ها تنها 255 هزار تومان بوده است.
بی جهت نیست که کارشناسان مکرر در مکرر توصیه می کنند که دختران را آراسته به زیورآلات روانه کوچه و خیابان نکنید.یا از فرستادن دختر بچه بدون همراه مطمئن خودداری کنید.
 دختران شش ساله که به تازگی به قتل رسیدند هنوز معنای خشونت و تجاوز را به درستی نمی دانستد.آنها در رویای خوشبختی به سر می بردند که به چنین سرنوشت شومی دچار شدند.شاید آنها به گونه ای قربانی بی ملاحضه گی های پدر مادر خود شدند.
در علم جرم شناسی گفته می شود که اگر جنایتی رخ می دهد، گذشته از جرم مجرم، گاه خود قربانی نیز مقدمات جرم علیه خود را فراهم می کند. بطور مثال اگر کسی در اتومبیل خود را قفل نکند یا اتومبیل اش را در برابر دزدی ایمن نکند اگر اتومبیل اش ربوده شود مالباخته خود اش مقصر است اگرچه از دیدگاه قانون، مسؤولیتی متوجه او نمی شود و در مجازات مجرم هم تخفیفی داده نمی شود.پدر مادر دختران شش ساله با اعتماد بیش از حد به افراد غریبه و فرستادن کودک خود به تنهایی به خیابان زمینه جرم را هم برای مجرم فراهم کردند.
با این همه نکته بسیار مهم بویژه در قتل ستایش رفتار عقلانی دوست قاتل است او با هوشیاری از همدستی با قاتل خودداری می کند و با این کار خود و خانواده اش را از عواقب اقدامات قانونی که علیه معاونت در قتل می توانست برایش در پی داشته باشد ، نجات می دهد او بلافاصله پدر اش را در جریان ماجرا قرار می دهد.
درست است که اصل جنایت توسط یک نوجوان ناامید کننده و بسیار تلخ است اما اقدام نوجوان دیگر در اطلاع رسانی این جنایت امیدوار کننده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top