اتفاق‌نظری در مورد اینکه حرف‌، خوب می‌زند وجود ندارد اما دوست و دشمن معترف‌اند که او خوب حرف می‌زند. این تعریف مختصری از صادق زیباکلام است. داستان کسی که جز استادی دانشگاه تهران و آن اتاق کوچک در دانشکده قدیمی حقوق و علوم سیاسی، منصبی ندارد اما شاید فعال‌ترین عنصر سیاسی اصلاح‌طلبان باشد. هفته و در برخی شرایط روزی نیست که او را در تیتر یک روزنامه یا در صدر سایت‌های خبری مختلف نبینیم و وقتی به صداوسیما می‌آید مطمئنیم که اتفاقی خواهد افتاد. کسی که کلیپ‌های مناظره‌اش با آن صدای تودماغی و عصبی و هیجانی و البته عامیانه دست‌به‌دست در تلگرام می‌چرخد و خیلی‌ها را به این فکر می‌اندازد که چرا کسی با او کاری ندارد. او کیست و چرا این‌همه در فضای سیاسی ایران کنشگری می‌کند؟

✅ اول باید بگوییم که چه شد به صادق زیباکلام پرداختیم. ماجرا مربوط به مصاحبه دیروز او با روزنامه آرمان است. «شاید بهتر باشد که روحانی اعلام کند من رسالتی داشتم به نام برجام که آن را انجام دادم بنابراین در تکلیفی که مردم بر عهده من گذاشتند موفق بودم و دیگر علاقه‌ای به کاندیدا شدن ندارم و شخصی را به مردم معرفی کنند و خود مشغول فعالیت در خبرگان شوند، اگر ایشان چنین برنامه‌ای را اجرایی کنند رئیس‌جمهور‌ساز خواهند شد.»

✅ پیشنهاد استراتژی ظریف به‌جای روحانی هر دو طیف سیاسی را به فعالیت واداشته است. فارس تعدادی مصاحبه گرفته و مثلاً از قول دبیر کل تشکل دانشگاهیان گفته این بازی مجدد هاشمی است که می‌خواهد فرد دیگری را جای روحانی بیاورد و از آن‌طرف، عصر ایران به قلم مصطفی داننده یادداشت که نوشته «امروز، وقت تعیین جانشین برای روحانی نیست.»

✅ زیباکلام البته بیدی نیست که با این بادها بلرزد. ما اگر از یاد بردیم، او خوب یادش است سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ را. وقتی اصلاح‌طلبان، تقریباً یک‌صدا به نقد و حتی هتک و هجو هاشمی رفسنجانی پرداختند اما او یک‌تنه ایستاد. اگر می‎خواهید شرح این ایستادن را بدانید، کتاب هاشمی و دوم خرداد زیباکلام را بخوانید. اصلاً چرا راه دور برویم؟ در همین چند سال اخیر، او خوب به یاد دارد وقتی در مورد ناو وینسنس و رابطه با آمریکا حرف زد، وقتی در تلویزیون از رضاخان تعریف کرد، وقتی در شبکه ۴ مقابل عبدالحسین خسروپناه نشست تا درباره علوم انسانی سخن بگوید، وقتی در دانشگاه امام صادق(ع) آن سخن گزاف در مورد اسرائیل را گفت و وقتی در میانه گفتمان «حق» برای انرژی هسته‌ای از «هزینه» آن سخن گفت چه موجی علیه او ایجاد شد اما او هنوز هم سر جای خود ایستاده است. هنوز هم او پای ثابت مصاحبه‌ها حتی در رسانه‌های اصولگرا است و هنوز هم وقتی قرار است مناظره‌ای بین یک اصولگرا و اصلاح‌طلب انجام شود او بهترین گزینه است. حالا بیایید باهم رمز موفقیت زیباکلام را جست‌وجو کنیم.

✅ در مورد زیباکلام نخست این سؤال مطرح می‌شود که عجیب نیست فردی این‌همه در حوزه سیاسی ساختارشکنی کند و کسی کاری به کار او نداشته باشد؟

✅ بااین‌حال، این به معنای آن نیست که فقط با یک سخنور روبه‌رو هستیم. صادق زیباکلام، یک‌بار تا مدرک دکترای مهندسی شیمی از دانشگاه برادفورد رفته و بعدازآن مدرک کارشناسی ارشد و دکترای علوم سیاسی را از همان دانشگاه کسب کرده است. او ۲۷سال است که استاد معتبرترین دانشکده حقوق و علوم سیاسی ایران است و نویسنده بیش از ۲۰کتاب. فقط یک کتاب او یعنی «ما چگونه ما شدیم؟» چاپ بیستم را رد کرده است. بااین‌حال، او ارتباط با توده مردم را حتی در سمت دانشگاهی خود هم حفظ کرده است. در دفترش اغلب به روی دانشجویان باز است و چندین کتاب او هم باوجوداینکه کتاب‌هایی تخصصی هستند اما برای توده مردم نوشته‌شده‌اند مثل «جامعه‌شناسی به زبان ساده» یا «پنج گفتار در باب حکومت.»

✅ آخرین رمز موفقیت زیباکلام کنش سیاسی او است. درست است که او عضو هیچ حزب سیاسی نیست و درست است که او در هیچ انتخاباتی کاندیدا نشده تا یک مقام حکومتی را کسب کند اما همان‌طور که چند وقت پیش در ستون «یک روز با سیاستمداران»مان گفتیم، او یکی از بهترین بازی‌های بدون توپ را در سیاست امروز ایران بازی می‌کند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top