تاریخ انتشار: 30ارديبهشت1395|00:15

| کد خبر: 154063

موج تازه پرسپولیس، جان تازه‌ای به فوتبال ایران داد

وکیل ملت: بعد از چند سال، این فصل اتفاق مهمی در پرسپولیس روی داد که این اتفاق، بازگشت آرامش به باشگاه و تیم بود و باعث شد مدیریت، کادر فنی، بازیکنان و تماشاگران با هم به وحدت برسند. از نظر فنی هم شاهد یک تغییر و تحول اساسی در فوتبال ایران بودیم. چندین و چند سال بود که فوتبال ایران به شدت نتیجه‌گرا شده بود.

 البته هنوز هم هست اما با موج جدیدی که پرسپولیس ایجاد کرد، این نتیجه‌گرایی کمتر شد و این تفکر و وسوسه را ایجاد کرد که مدیران در بخش فنی به مربیان زمان بدهند. در سال‌های اخیر شرایط اینگونه بود که مربیان برای بقای خودشان و اینکه نتیجه بگیرند، تفکرات تدافعی را دنبال می‌کردند و این مساله مردم را از فوتبال دلزده کرده بود.


 برانکو که آمد، 2-4-4 لوزی را آورد و فوتبال دلخواه مردم به نمایش درآمد. درست است که پرسپولیس در خط دفاع آنطور که باید، نبود اما این سبک بازی به درسی برای مربیان تبدیل شد و البته پرسپولیس و بازیکنانش هم به هویت اصلی خودشان برگشتند. من فکر می‌کنم سیستمی که پرسپولیس در این فصل اجرا کرد، در فوتبال ایران رواج پیدا کند. البته نکته‌ای هم وجود دارد. برانکو در نیم‌فصل دوم دو فصل قبل به ایران آمد. او در این مدت به سبک بازیکنان آشنایی پیدا کرد و با توجه به نقاط قوت و ضعفی که وجود داشت و با توجه به تجربه‌اش سیستم 2-4-4 را انتخاب کرد. شما وقتی این سیستم را مطالعه می‌کنید می‌بینید با توجه به نفراتی که پرسپولیس در اختیار داشت، بهترین تصمیم بود که البته ممکن است برای یک تیم دیگر 1-3-2-4 یا 3-3-4 مفید باشد اما به طور کلی اعتقاد دارد موج تازه پرسپولیس در بخش فنی هم به رواج بازی هجومی و شیوه 2-4-4 کمک کند.


برانکو، جان تازه‌ای به فوتبال ایران داد اما اینکه قهرمانی را به دو گل دادیم، درسی برای همه تیم بود. فکر نمی‌کنم تا به حال شرایط اینگونه پیش آمده باشد و حالا دیگر بازیکنان باید حس کرده باشند هر گلی که می‌خورند و هر گلی که نمی‌زنند، چه نتایجی دارد. یعنی فقط امتیاز مهم نیست، بلکه تک تک گل‌ها اهمیت دارند.

پرسپولیس سال بعد در سه جام حضور دارد. اگر بخواهند قهرمان شوند، باید همه چیز حساب شده باشد. من حتی می‌توانم از عبارت قهرمانی آسیا استفاده کنم اما در توقعی منطقی، یک برنامه‌ریزی چند ساله برای این هدف لازم است. پرسپولیس باید به شکلی یارگیری کند که یک سر و گردن از بقیه تیم‌ها بالاتر باشد. حتی اگر شرایط مالی فراهم باشد، بازیکنان خارجی درجه یک جذب شوند. 

همچنین باید به نکته‌ای درباره قهرمانی استقلال خوزستان اشاره کرد. هر چند اگر بعضی مسائل برای پرسپولیس پیش نمی‌آمد، جام قهرمانی به پرسپولیس می‌رسید اما یکی از مهم‌ترین دلایل قهرمانی استقلال خوزستان از نظر من، دروازه‌بان و مدافعان آن بودند که با عملکردشان گل‌های کمی دریافت کردند. شما اگر گل نخورید یک قدم جلو هستید. البته تیمی که حمله می‌کند طبعا بار دفاعی کمتری دارد اما پرسپولیس که این همه خوب حمله کرده و موقعیت ایجاد می‌کند با تقویت فاز دفاعی، برای قهرمانی مشکل خاصی نخواهد داشت. 

البته بازی کردن در پرسپولیس واقعا با بازی در سایر تیم‌های لیگ فرق می‌کند. بازیکنان درجه یک بسیاری به پرسپولیس آمدند اما موفق نبودند چون اینجا خوب بودن از نظر فنی و حتی بدنی کافی نیست، روح و روان و رفتار بازیکن هم مهم است. در این ارتباط قدیمی‌هایی مثل علی پروین می‌توانند در قالب یک کمیته، کمک‌های زیادی در مرحله بسته شدن تیم بکنند.


گاهی یک بازیکن خوب است ولی شما از روی تجربه با دلایلی که دارید، پیش‌بینی می‌کنید او مناسب پرسپولیس نیست. این نظرات قدیمی‌ها می‌تواند کمک کند. بازیکنانی هم که می‌آیند باید بدانند برای موفق شدن در پرسپولیس باید مراقب خیلی چیزها باشند و از نظر بدنی و فنی هم به آمادگی خیلی بیشتر از گذشته نیاز دارند.

 

دسته بندی خبرخوان , ورزش + , داغ ورزشی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top