تاریخ انتشار: 30ارديبهشت1395|00:35

| کد خبر: 154072

با تصویب شورای‌ نگهبان انجام شد/ قانون جرم سیاسی در یک قدمی اجرا

وکیل ملت: طرح جرم سیاسی از سوی شورای نگهبان تصویب شد. طرح جرم سیاسی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ 20اردیبهشت سال 95 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود؛ در جلسه مورخ 29اردیبهشت 1395شورای نگهبان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به‌عمل‌آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی شورای نگهبان، کلیات طرح «جرم سیاسی» 29دی سال 94 با ١٢٠رأی موافق، ٢١رأی مخالف و ٨ رأی ممتنع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید.
در این طرح «جرم‌هایی که سیاسی محسوب نمی‌شوند»، همچنین «نحوه رسیدگی به جرائم سیاسی» و «امتیازات متهمان و محکومان جرائم سیاسی» تبیین شده است. طرح جرم سیاسی بر اساس اصل ١٦٨ قانون اساسی و در جهت شفاف‌شدن آن است، اصلی از قانون اساسی که توضیح می‌دهد: «رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیات‌منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌‌گیرد. نحوه انتخاب، شرایط و اختیارات هیات‌منصفه و تعریف جرم سیاسی را قانون بر اساس موازین اسلامی معین می‌کند.»


سال 80 جرم سیاسی یک‌بار در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما بعد از آن که شورای نگهبان به این طرح ایراداتی را وارد دانست، این طرح هم در مجلس مسکوت ماند که درنهایت در سال 94 در مجلس مطرح و پیگیری و سال 95 از سوی شورای نگهبان تایید شد.


در طرحی که نمایندگان مجلس نهم به تصویب رساندند، جرم سیاسی این‌گونه تعریف شده است: «هرگاه رفتاری با‌ انگیزه نقد عملکرد حاکمیت یا کسب یا حفظ قدرت واقع شود، بدون آنکه مرتکب، قصد ضربه‌‌زدن به اصول و چارچوب‌های بنیادین نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، جرم سیاسی محسوب می‌شود.»


البته از ویژگی‌های مثبت این قانون می‌توان به مواردی اشاره کرد که تحت‌عنوان امتیازات در آن گنجانده شده و پیش از این در قانون لحاظ نمی‌شده است. مجزا بودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس مجرمان عادی، ممنوعیت وادارکردن به پوشیدن لباس زندان یا کار اجباری در طول دوران بازداشت یا حبس، ممنوعیت دستبند زدن و مواردی از این دست، در طرح جرم سیاسی لحاظ‌شده که از نقاط قوت آن محسوب می‌شود.

 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top