نوامبر سال ۲۰۱۴ چند صد مرد ریشو بودند که وارد شهر سرت شدند. آن‌ها با شبه‌نظامیان محلی وارد ائتلاف شدند و تنها سه ماه بعد جنگ را شروع کردند.

در فوریه سال ۲۰۱۵ تقریبا بیشتر نقاط شهر به کنترل آن‌ها درآمده بود. در ماه اوت سال گذشته تروریست‌های داعش توانستند شورشی را که علیه‌شان راه افتاد به شکلی خونین سرکوب کنند و از آن پس تمام شهر در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

سرت اکنون مهمترین مرکز قدرت‌نمایی داعش در خارج از کشورهای عراق و سوریه است. قبل از افتادن سرت به دست داعش حدود ۸۰ هزار نفر در آن‌جا زندگی می‌کردند.

این شهر زادگاه معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی است. حالا دوسوم جمعیت ‌آن از ترس داعش گریخته‌اند. بعضی‌ها از آنچه دیده‌اند به دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده‌اند.

در ماه اوت این گروه منشور ۱۳ ماده‌ای خود را منتشر کرد. قواعدی برای زندگی شهری؛ کشیدن سیگار، تجمع غیر از زمان نماز، نوشیدن الکل، ممنوع. زنان باید خود را کامل بپوشانند. استفاده از عطر ممنوع. جای زنان در خانه است و ترک آن تنها در در موارد بسیار ضروری مجاز است. به هیچ زنی بدون همراه مرد چیزی فروخته نشود.

سرپیچی از این مقررات با شدیدترین مجازات‌ها روبرو می‌شود. "میدان شهدا"ی شهر محل اعدام‌هاست. بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر از فوریه سال ۲۰۱۵ تاکنون ۴۹ زندانی در آن‌جا اعدام شده‌اند، بیشترشان به جرم "جاسوسی". ولی در میان کشته‌ها بعضی هم به جرم "جادوگری" یا "لعنت کردن خدا" اعدام شده‌اند.

جنازه بعضی قربانیان تا روزها بر سر میادین و چهار‌راه‌ها آویزان مانده است تا مردم را بترسانند. اعدامی‌ها همه لباس‌های نارنجی رنگ به رنگ لباس زندانیان گوانتانامو بر تن دارند. داعش مردم را مجبور می‌کند اعدام‌ها را تماشا کنند.

کسانی که فرار کرده‌اند، از سیستمی با شهروندان درجه یک و دو سخن می‌گویند. نزدیک به ۱۸۰۰ عضو داعش از همه امکانات برخوردارند، در حالی که مردم شهر نمی‌توانند حتی شکم خود را سیر کنند. بیمارستان‌ها از کار افتاده‌اند و تنها عده کمی پزشک خصوصی هنوز به مردم کمک می‌کنند.

اعضای داعش مردم را غارت کرده‌اند و اموال‌شان را گرفته‌اند. آن‌ها بعضی خانواده‌ها را مجبور کرده‌اند دختران‌شان را به ازدواج مردهای این گروه در بیاورند.

کلید واژه ها گروه وحشت - داعش
دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top