راهکار قانونی و نهایی در خصوص خانم مینو خالقی

محمدرضافلاح |وکیل دادگستری

وکیل ملت: - پس از پایان رای‌گیری در هفتم اسفند و شمارش آراء و اعلام اسامی منتخبین از سوی وزارت کشور، شورای محترم نگهبان نیز صحت برگزاری انتخابات در حوزه‌های انتخابیه که یک چهارم آراء از سوی منتخبین کسب گردید را اعلام نمود. در این میان حوزه انتخابیه اصفهان به گونه‌ای دیگر رقم خورد و شورای نگهبان با تایید صحت برگزاری انتخاب در آن حوزه انتخابیه علیرغم تائید صلاحیت قطعی و نهایی طبق ماده 25 قانون انتخابات در اقدامی نادر با ردصلاحیت خانم مینو خالقی منتخب سوم بالغ بر یکصد و نود هزار رای مردم اصفهان را باطل اعلام نمود و تکلیف این کرسی را به انتخابات میاندوره‌ای موکول و این ابطال آراء را از مصادیق نظارت استصوابی اعلام نمود.

تاریخ انتشار: 30ارديبهشت1395|22:24

 راهکار قانونی و نهایی در خصوص خانم مینو خالقی
| کد خبر: 154603

2- ستاد انتخابات وزارت کشور و شخص وزیر کشور به عنوان مجری انتخابات در فضایی آرام و قانونی به این اقدام شورای محترم نگهبان اعتراض نموده و اختلاف فیمابین را صرفا حقوقی بیان نموده و نه سیاسی. در همین راستا نیز موضوع را به صورت مستدل و جداگانه به سران قوا نیز گزارش داد.
3- در این میان زینت‌المجالس و مدرس ثانی با اظهارنظری صریح این اقدام را بدعتی آشکار و وزیر کشور را در صورت عدم صدور و ارسال اعتبارنامه منتخب مذکور تهدید به استیضاح نمود که...
وزیر کشور نیز با اعلام این مطلب که اعتبارنامه‌ای از سوی هیئت‌های اجرایی و نظارت صادر نگردیده تا وزارت کشور اقدام به ارسال آن به مجلس جدید نماید، خواهان دخالت مجلس و تصویب استفساریه در این خصوص گردید. آقای مطهری با بیان اینکه قانون در این خصوص صراحت داشته و موجبی برای تفسیر ندارد اقدام به پاسخگویی نموده و سرانجام به ریاست محترم جمهوری دکتر روحانی نامه نوشته و با یادآوری سوگند از ایشان درخواست نمود در این خصوص اقدام نماید.
4- رئیس‌جمهور ابتدا در توئیت شخصی خود نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان داده و متعاقبا در یک سخنرانی عمومی با اعلان تعداد 18 نفر از منتخبان زن در این دور نمایندگی تلویحا خانم خالقی را منتخب قانونی مردم اصفهان اعلام نموده است تا اینکه در جلسه پرسش و پاسخ سفر استانی کرمان صراحتا و برخلاف نظر شورای محترم نگهبان اعلام موضع نموده است.
5- متعاقب این اقدامات و اظهارنظرها جناب دکتر احمد توکلی نماینده اصولگرا و سرشناس مجلس نیز با دفاع از حق مکتسبه خانم خالقی پیشنهاد نمود تا این موضوع در هیئت حل اختلاف قوا مطرح گردد که در پاسخ به این پیشنهاد باید عرض گردد که این موضوع صرفا اختلاف قوا محسوب نمی‌گردد چرا که اگر با کمی اغماض شورای محترم نگهبان را بخشی از قوه مقننه تلقی نماییم و طرف دیگر اختلاف را وزارت کشور و در نهایت قوه مجریه به حساب آوریم آنگاه این اختلاف طرف سوم و چهارمی هم دارد که بالغ بر یکصد و نود هزار نفری که به ایشان رای داده‌اند طبق فتوای شرعی مقام معظم رهبری از مصادیق بارز حق‌الناس تلقی می‌گردد و همچنین حق مکتسبه‌ای که خانم مینو خالقی با این آراء کسب نموده به شرح ایضاً
بنا براین اوصاف باید گفت که مطلب از صلاحیت هیئت حل اختلاف قوا خروج موضوعی دارد.
6- اولا: حقوق ملت اعم از رای دهندگان و منتخب مردم حق‌الناس بوده و شرعی و قانونی حفظ این حقوق بر همگان تکلیف می‌باشد. ثانیا: ضرورت حفظ جایگاه و شان مقامات و نهادهای قانونی کشور اعم از رئیس‌جمهور، شورای نگهبان و وزارت کشور و غیره بر همگان واضح و آشکار می‌باشد. ثالثا: حفظ آرامش در کشور و جلوگیری از چالش و بحران نیز امری بدیهی است.
با عنایت به این الزامات و نظر به اینکه بیش از 2 ماه از زمان انتخابات گذشته و چند روزی به شروع مجلس دهم نمانده و موضوع منتخب سوم اصفهان همچنان حل نشده باقی مانده است و مقامات و ارگان‌های ذیربط نیز همچنان بر نظر خود اصرار می‌ورزند این موضوع از معضلات نظام به شمار می‌آید که حداقل تاکنون از طرق عادی قابل حل نبوده است؛ بنابراین به عنوان راهکار قانونی و نهایی رئیس جمهور محترم باید به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی از مقام معظم رهبری درخواست نماید تا طبق بند 8 از اصل 110 قانون اساسی حل و فصل این موضوع را به عنوان معضل نظام که از طرق عادی قابل حل نمی‌باشد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع فرموده تا هر تصمیمی که از آن مجمع اتخاذ گردد برای همگان فصل‌الخطاب قانونی باشد.

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

محمد..
|
2خرداد ماه 1395
1
1
200 هزار رای تو یه استان باطلل کردن کار درستی نیستا

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top