تحلیل المانیتور از پشت پرده تغییرات مدیریتی صداوسیما؛

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

وکیل ملت: مجله اینترنتی المانیتور آمریکا در مقاله ای با عنوان "کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد" به قلم آرش عزیزی در تاریخ ١٦ می ٢٠١٦، مصادف با 28 اردیبهشت 95 به موضوع کناره گیری رئیس سازمان صدا و سیما و دلایل و مسائل پشت پرده آن پرداخته است.

تاریخ انتشار: 30ارديبهشت1395|23:30

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت
| کد خبر: 154625

نویسنده ادعا کرده که سرافراز به خاطر در افتادن با کسانی که خواستار حفظ وضع موجود صداو سیما هستند و با تغییرات مدیریتی و چابک سازی این سازمان مخالف هستند، مجبور به کناره گیری شده است.

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

سرافراز در ابتدا گفته بود که مأموریت دارد که این "غول" را کوچک و بهینه سازی کند و تغییرات گسترده ای را در سطح مدیران انجام دهد و با فساد مالی و جلوگیری از حیف و میل در سازمان مبارزه کند. اما در نهایت موفق به چابک سازی این سازمان نشد و با مخالفت های زیاد در مقابل تغییرات مدیریتی و بودجه ای و مالی مواجه شد.

نویسنده نوشته است: کمتر کسی می تواند به طور مستقیم با سپاه پاسداران انقلاب سرشاخ شود اما سرافراز احتمالاً به علت سوابق خود و اینکه در واقع یکی از عوامل خودی سپاه، رئیس دفتر وی بود، احساس کرد که می تواند با سپاه دربیفتد. از قرار، وی در محاسبات خود اشتباه کرده بود. یکی از کارکنان صدا و سیما به شرط محفوظ ماندن هویت خود گفت بحث و جدل درباره خانم میرقلی خان همچون پرکاهی بود که پشت شتر را شکست. به گفته همین منبع، حتی  پادرمیانی یکی از فرزندان مقامات ارشد نظام نیز نتیجه نداد. سرافراز تلاش کرد تا بیش از پیش از آقای حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو فاصله بگیرد اما همه می دانستند که وی باید برود.

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد
در میان ساختمان هایی که در دو سوی خیابان افسانه ای ولیعصر تهران واقع شده اند، یک ساختمان شیشه ای خیره کننده ای وجود دارد که یکی از مهم ترین کانون های قدرت در ایران یعنی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (IRIB) در آن جای گرفته است. اغلب از این ساختمان به عنوان ساختمان شیشه ای یاد می شود که چندان اسم با مسمایی نیست چون صدا و سیما یکی از غیر شفاف ترین سازمان های کشور محسوب می شود. این درس عبرت تلخی است که محمد سرافراز آن را آموخت.

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

سرافراز که در نوامبر سال ٢٠١٤ به طور مستقیم از سوی آیت الله خامنه ای رهبر معظم به سمت ریاست صدا و سیما منصوب شد، در همان ابتدای کار قول داد که اصلاحات و تغییراتی را در این سازمان انجام دهد. اما وی در روز دهم ماه مه پس از ١٨ ماه خدمت در این سمت از مقام خود کناره گیری کرد، رویدادی که در بین روسای پیشین این سازمان سابقه نداشته است. سه رئیس پیش از وی هر یک دو دوره پنج ساله ریاست کرده بودند. سرافراز، علت کناره گیری خود را کمر درد عنوان کرد اما کمتر کسی این حرف را باور می کند. المانیتور برای پی بردن به علل واقعی کناره گیری آقای سرافراز با چندین منبع مختلف در صدا و سیما گفتگو کرده است.

صدا و سیما با یک میلیارد دلار بودجه و بیش از پنجاه هزار کارمند، سازمانی غول آساست که به گفته دوستان و دشمنان به گونه ای خیره کننده بی مصرف است.

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

مقامات اتحادیه رادیو - تلویزیون های آسیا - اقیانوسیه در دفتر این اتحادیه در کوالالامپور که صدا و سیما نیز در آن عضویت دارد و دبیرکل کنونی آن ایرانی است در مصاحبه با المانیتور گفتند: عدم شفافیت صدا و سیما در بین دست اندرکاران رسانه های دیداری – شنیداری شهرت بسزایی دارد.

یک مقام غربی که ارتباطی نزدیک با اتحادیه رادیو - تلویزیون های آسیا - اقیانوسیه (ا بی یو) دارد در مصاحبه تلفنی با المانیتور از کوالالامپور گفت: بودجه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از هر سازمان رسانه ای دیگر بیشتر است اما تولیدات آن به ندرت از کیفیت مناسب برخوردارند.

وی گفت سرافراز می خواست که این وضعیت را تغییر دهد اما بسیاری از ما درباره احتمال موفقیت وی تردید داشتیم.

در واقع ریاست ١٨ ماهه پرفراز و نشیب سرفراز بر صدا و سیما برای به راه افتادن انواع و اقسام توطئه های بزرگ و کوچک علیه وی کافی بود. با توجه به موقعیت خودی بودن وی که المانیتور در مقاله های پیشین خود به آن پرداخته است، سرافراز از همان ابتدای کار در واقع حرف خود را بدون لفافه بازگو کرد.  وی گفت: "مأموریت دارد که این "غول" را کوچک و بهینه سازی کند و تغییرات گسترده ای را در سطح مدیران انجام دهد."

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

سرافراز پیش از آنکه به ریاست سازمان صدا و سیما منصوب شود به مدت دو دهه رئیس بخش برون مرزی این سازمان بود. یکی از مدیران میان - پایه صدا و سیما به شرط محفوظ ماندن هویتش در مصاحبه با المانیتور گفت: آقای سرفراز نمی دانست که تشکیلات سیاسی تا چه اندازه در صدا و سیما قدرت دارد. وی بر این باور بود که می تواند از راه برسد و هر آنچه را که می خواهد تغییر دهد.

در تغییر مدیران سازمان، سرافراز، رئیس پرقدرت تلویزیون یعنی آقای علی دارابی را کنار گذاشت و علی اصغر پور محمدی را به جای وی منصوب کرد. دارابی در سال ٢٠١٢ پورمحمدی را که رئیس پرطرفدارترین شبکه تلویزیونی بود بر کنار کرده بود. پورمحمدی در مراسم تودیع خود سخنان تندی بر زبان آورد و به شدت به عزت الله ضرغامی رئیس وقت صدا و سیما به علت انتصاب افراد امنیتی که هر را از بر تشخیص نمی دهند به شدت حمله کرد. در زمانی که سرافراز به تغییر مدیران سازمان صدا و سیما سرگرم بود هیچ کس احساس امنیت نمی کرد. و به گفته منبعی که با المانیتور مصاحبه می کرد، سرافراز همه جا سرک می کشید.

از جمله افراد نزدیک و یار غار آقای سرافراز خانم شهرزاد میرقلی خان بود که به علت ٥ سال زندانی بودن در آمریکا به جرم تلاش برای صدور دوربین های دید در شب به ایران، شهرت و اعتبار کسب کرده بود. در پی آزادی خانم میرقلی خان از زندان آمریکا در سال ٢٠١٢، سرافراز که در آن زمان رئیس شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی بود، وی را به عنوان مدیر روابط بین الملل این شبکه منصوب کرد. وقتی سرافراز به ساختمان شیشه ای راه یافت، خانم میرقلی خان را نیز به عنوان بازرس ویژه خود به همراه آورد.

به گفته منابع ایرانی که به شرط محفوظ ماندن هویت خود با المانتیور مصاحبه کردند، میرقلی خان در مبارزه با فساد مالی و جلوگیری از حیف و میل در سازمان به هر جا که ممکن بود سرک کشید. پس از مدتی کوتاه کسانی که منافع جا افتاده در صدا و سیما داشتند احساس خطر کردند. چیزی نگذشت که خانم میرقلی خان که تا آن زمان قهرمان ملی به شمار می آمد به جاسوسی و فساد و داشتن روابط نامشروع متهم شد.

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

به گفته منابع آگاه در صدا و سیما، محمد سیف، همسر سابق خانم میرقلی خان که تلاش کرد تا دوربین های دید در شب را به ایران ارسال کند، پشت این گونه اتهامات علیه خانم میرقلی خان قرار داشته است.

اواخر سال گذشته، خانم میرقلی خان به ناگهان رهسپار عمان شد که گویا دولت این کشور در فراهم آوردن آزادی وی از زندان آمریکا، نقش داشته است. رسانه های ایران به انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه خانم میرقلی خان با یکی از اعضای خانواده سلطنتی عمان ازدواج کرده و از طریق مسقط علیه ایران برای واشنگتن جاسوسی می کند، مبادرت کردند. با وجود این و با آنکه خانم میرقلی خان از سوی رسانه های وابسته به اطلاعات سپاه به جاسوسی متهم شده بود، اما سرافراز با سرسختی همچنان از وی حمایت کرد.

یکی از مدیران نزدیک به سرافراز با استناد به نوشته روزنامه جام جم، وابسته به صدا و سیما، مدعی شد که میرقلی خان پس از افشاگری هایش درباره حیف و میل در سازمان صدا و سیما برای کناره گیری از کار، تحت فشار قرار گرفته بود.

 در مارس ٢٠١٥ یک ناشر لندنی خاطرات خانم میرقلی خان را که به آقای سرافراز تقدیم شده و عکس بدون حجابی از خانم میرقلی خان در روی جلد آن نقش بسته بود، منتشر کرد.

در ماه فوریه، سرافراز اتهامات عنوان شده علیه میرقلی خان را مضحک توصیف کرد. در آن هنگام دو کانال در رسانه اجتماعی پرطرفدار تلگرام به نام های "شهرزاد پرس" و "ساختمان شیشه ای" به انتشار مدارک طبقه بندی شده علیه میرقلی خان مبادرت کردند اقدامی که باعث شد تا وی بسته شدن این کانال ها را خواستار شود که این چنین نیز شد. رسانه های وابسته به تندروها گزارش دادند کسانی که این دو شبکه را در تلگرام به راه انداخته بودند، روز پس از کناره گیری سرافراز بازداشت شدند.

http://media.jamejamonline.ir/Media/Image/1394/08/19/635827620746107918.jpg

اما مسایل جنجال بر انگیز یکی پس از دیگری همواره صدا و سیما را فرا گرفته است. پس از آنکه در یکی از سریال های  تلویزیونی از قرار علیه آذری زبان ها مطلبی اهانت آمیز گفته شد، مبارزه ای علیه صدا و سیما به راه افتاد.

یکی دیگر از برنامه های صدا و سیما را توهین آمیز علیه پزشکان معرفی کردند، سپس یکی از گویندگان زن در پرس تی وی پس از انتشار متن صحبت های خود با یکی از مدیران که در آن از مدیر مربوطه خواسته بود دست از مزاحمت های جنسی علیه وی بردارد، از ایران گریخت.

عسگری رئیس جدید سازمان صداو سیما
عبدالعلی عسگری که ریاست معاونت فنی صدا و سیما را بر عهده داشت و میرقلی خان وی را بر کنار کرده بود روز یازدهم ماه مه به عنوان رئیس جدید این سازمان منصوب شد. عسگری به داشتن ارتباط نزدیک با سپاه شهرت دارد و با معطوف شدن همه توجه رسانه ها به پیشینه فنی آقای عسگری، کمتر کسی به این فکر افتاد که وی پایه گذار یک فروشگاه بزرگ زنجیره ای است که از قرار از سوی دستگاه های اطلاعاتی بودجه آن تأمین شده است. عسگری در ضمن چندین کتاب با این عناوین نوشته است: پایان عصر آمریکا، مرگ غرب، لبخند و شمشیر در روابط ایران و آمریکا و جنگ سرد فرهنگی.

کمردرد واقعی که باعث کناره گیری رئیس صدا و سیما شد / عبرت تلخی که محمد سرافراز آموخت

اینکه عسگری کیست و چه ویژگی های دارد چندان مهم نیست آنچه که مهم است این است که وی چه ویژگی هایی را ندارد. عسگری فردی است فاقد اراده قوی و بدون جاه طلبی سیاسی. وی بهترین گزینه برای حفظ وضع موجود در صدا و سیما با بودجه ای کلان و ره آوردی اندک است. نکته مهم اینکه ساختمان شیشه ای قرار نیست که شفافیت بیشتری فراهم آورد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

احسان
|
31ارديبهشت ماه 1395
1
0
ههه

نه بابا
حسین
|
31ارديبهشت ماه 1395
1
0
عجب گزارش و تحلیل مضحکی!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top