در همین رابطه حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان فردا جمعه راهی قم می شود تا به دیدار و گفت و گو با مراجع عظام تقلید بپردازد.

این در حالی است که علمای قم هفته گذشته در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم حفظ شان حجاج تاکید کردند و آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم قلم کشیدن به دور حج ۹۵ و آیت الله نوری همدانی بر واجب نبودن حج امسال برای واجدین شرایط آن تاکید داشتند.

گفتنی است، طبق اظهارات اخیر مسئولین و کارشکنی های دولت عربستان به نظر می رسد زائران ایرانی امسال نتوانند بیت الله الحرام را زیارت کنند.

خبرگزاری شبستان همزمان با تیره شدن روابط دیپلماتیک ایران و عربستان موضوع حج تمتع ۹۵ را از مسئولین کشورمان پیگیر شد که حسین جابری انصاری سخنگوی وزیر خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه با توجه به قطع روابط دیپلماتیک و سیاسی ایران و عربستان آیا وزارت امور خارجه برای تامین امنیت حجاج ایرانی برنامه ای در نظر دارد گفت: ما معتقدیم که مساله حج یک مساله دینی و جدا از مسایل سیاسی است که نباید با مسایل سیاسی درهم تنیده شود.

وی با بیان اینکه مساله حج یک واجب دینی است و از سوی همه مسلمانان ادا می‌شود. اماکن مقدس اسلامی افتخاری است که نصیب دولت عربستان شده و این افتخار منوط به انجام مسئولیت در این حوزه است.

وی ابراز امیدواری کرد: دولت عربستان به آنچه که اعلام کرده پایبند باشد و با دعوت هر چه سریعتر جهات ذیربط حج ایرانیان زمینه موسم حج را را فراهم کند.

علاوه براین، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه با توجه به اینکه سهمیه حج سال جدید از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شده و با توجه به قصور دولت عربستان در حفظ جان حجاج در حادثه منا و همچنین قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران و عربستان دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور پیشگیری از وقوع حادثه‌هایی شبیه فاجعه منا و تسهیل امور حج برای حجاج ایرانی چه برنامه‌هایی در نظر دارد گفت: آنچه که همکاران من در سازمان حج و زیارت می‌توانند انجام دهند قراردادهای متقن با عربستان به منظور حفظ جان حجاج ایرانی است.

وی به قطع روابط دیپماتیک و سیاسی ایران و عربستان اشاره کرد و افزود: در آینده نزدیک قرار شده ملاقاتی بین وزیر حج عربستان با مقامات ایرانی برگزار شود و مقامات ایرانی نسبت به جزیی‌ترین وضعیت حجاج ما در سال آینده از سوی مسئولین حج عربستان اطمینان یابند.

وی تاکید کرد: البته همه اینها خواسته‌های ما است اما واقعیت‌ها چیزهایی است که الان در رابطه ایران و عربستان شاهد هستیم.

همچنین حجت الاسلام حسن روحاني رييس جمهور در آخرین نشست خبري خود در سال ۹۴ با خبرنگاران در پاسخ به سوال شبستان مبني بر اين كه با توجه به قطع روابط ديپلماتيك ايران و عربستان به منظور تكرار نشدن فاجعه انساني منا دولت چه برنامه اي براي حفظ جان حجاج در سال ٩٥ دارد، گفت: روابط ما با عربستان به دفتر حفظ منافع كشيده شده و در سال آينده بايد براي صدور ويزاي حجاج نيز اقدامات جدي تري انجام دهيم. 

روحاني با بيان اين كه فراهم كردن شرايط حج براي حجاج ايراني در سال ٩٥ مشكل تر خواهد بود، خاطرنشان كرد: در حال حاضر حج عمره ما تعطيل است و هنوز هم مسئولان ما با مقامات سعودي در اين زمينه جلسه اي نداشته اند.

رييس قوه مجريه با تاكيد بر اين نكته كه پيش از برگزاري جلسه بين مسئولين حج ايران و سعودي نمي توان اظهار نظر قطعي داشت، يادآور شد: فاجعه انساني منا بسيار درد آور بود و ايرانيان عزيزي در اين حادثه جان خودشان را از دست دادند كه امسال براي تكرار نشدن چنين فاجعه اي با توجه به قطع شدن روابط ايران و عربستان راه دشواري در پيش است.

اما حالا مسئولین احتمال سفر حج ۹۵ را بسیار کمرنگ عنوان می کنند.

هفته گذشته سخنگوی وزیر امور خارجه راجع به تصمیم گیری نهایی برای اعزام حجاج ایرانی به حج تمتع در سال 95 گفت: شورای عالی حج با حضور نمایندگانی از نهادهای مختلف تشکیل شده که بنابر مواضع دولت عربستان به منظور اعزام حجاج ایرانی تصمیم گیری خواهد کرد و چنانچه تغییری در سیاستهای اشتباه عربستان حتی در لحظه آخر صورت نگیرد این کشور سد راه حجاج ایرانی خواهد شد و این پرونده هم به دیگر پرونده‌های نقض حقوق بین الملل این کشور اضافه می شود.

علاوه براین، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه بالاخره تکلیف حج تمتع 95 چه شد گفت: حتماً ملت ایران این انتظار را از قوه مجریه دارد که یک سفر ایمن و با عزت برای حجاج ایرانی فراهم شود.

وی افزود: از اینکه بر عزت تاکید می کنیم دلیلش این است که دولت عربستان بدیهی ترین کار میزبانی یعنی رعایت عزت حجاج را بر عهده نمی گیرد. ما تلاش داریم که مساله حج 95 را برای حجاج فراهم کنیم اما در صورتی که عزت مسافران ایرانی رعایت شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: رفتار عربستان نشان می دهد که بعید است نسبت به حجاج ایرانی در سال 95 بی احترامی صورت نگیرد و این کشور در حال بهانه جویی در ایران است و بدیهی ترین وظایف خود را نیز انجام ندهد.

وی گفت: اگر ما درخصوص رعایت عزت مردم ایران و حجاجی که سالها انتظار می کشیدند تا این سفر برایشان فراهم شود اطمینان حاصل کنیم حج 95 صورت خواهد گرفت.

نوبخت اعلام کرد: تا الان همان وضعیت قبلی است و اتفاق جدیدی رخ نداده است.

روز گذشته یکشنبه خبری مبنی بر منتفی شدن حج منتشر شد که رئیس سازمان حج و زیارت آن را رد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان این که جمهوری اسلامی ایران مصر به اقامه حج تمتع ۹۵ است به انتقاد از رفتار مسئولان حج سعودی پرداخت و گفت: ادامه رفتارهای سعودی‌ها نشان می‌دهد اراده‌ جدی برای اقامه حق شرعی زائران ایرانی ندارند.

به گزارش تسنیم، سعید اوحدی اظهار داشت: تا به این لحظه عربستان سعودی پاسخی نداده و ما همچنان نسبت به اقامه حج تمتع ۹۵ مصر هستیم و اعتقاد داریم حج به عنوان واجب شرعی و حق مسلم زائران ایرانی است.

وی ادامه داد: بنا بر همین ارتباط در نشست قبلی با مسئولان سعودی ۴ شرط مهم یعنی بهره‌مندی از ارزش‌های داخلی، خدمات کنسولی، چگونگی صدور روادید و راهکار‌های امنیت زائران را ارائه کردیم که برای ۲ مورد آخر هنوز اظهار نشری نکرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان این که وارد محدوده قرمز زمانی شده‌ایم، گفت: ادامه رفتارهای سعودی‌ها نشان می‌دهد آنان اراده‌ای برای اقامه این حق شرعی زائران ایرانی ندارند. لذا ما اعتقاد داریم هیچ کشوری نمی‌تواند تبعیضی برای ورود زائران به خانه خدا قائل شود.

واحدی به حضورش در کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجه مجلس اشاره کرد و گفت: در این نشست پرسش و پاسخ‌هایی درباره حج انجام گرفت و ما اظهار کردیم که سازمان حج و زیارت و بعثه همچنان پیگیر حج زائران هستند.

وی در پایان تأکید کرد: ما در حال حاضر وارد محدوده قرمز زمانی شده‌ایم چرا که زمان زیادی برای صدور روادید و یا سایر تمهیدات باقی نمانده و قراردادها نیز همچنان منعقد نشده است؛ امیدواریم این موضوع هرچه زودتر روشن شود.

همچنین سیدحسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با جلسه روز گذشته این کمیسیون و حجت‌الاسلام اوحدی و مسئولان سازمان حج و زیارت به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان گفت: تعاملات و مذاکرات بین ایران و عربستان نشاندهنده این است که عربستان بنای مقابله دارد و بنای تعامل و مصالحه ندارد.

وی اظهار کرد: علی رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران در سفرهای گذشته هم به لحاظ امنیتی اخلاقی و اجتماعی و هم به لحاظ امنیت جانی خسارت سنگینی را دیدیم و در منا بیش از 500 نفر کشته دادیم و در فرودگاه جده ان خسارت حیثیتی به حجاج ما وارد شده است اما علی رغم اینها باز هم ایران تلاش می کند با تعامل امکان سفر حج را فراهم کند اما عربستان بنای مقابله دارد.

نقوی حسینی تصریح کرد: عربستان زمینه امنیتی را فراهم نمی کند و از توضیحات آقای اوحدی این نتیجه را می توانیم بگیریم که حج امسال منتفی است.

همچنین محمد حسن آ صفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با شبستان، با اشاره به جلسه امروز بعد از ظهر این کمیسیون با حضور مسئولان سازمان حج و زیارت گفت: در این جلسه موضوع حج و همچنین اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی مطرح شد و نهایتا تا این لحظه تصمیم بر این است که جمهوری اسلامی ایران در مراسم حج تمتع امسال شرکت نکند.

وی اظهار کرد: مسئولان حج در توضیحاتی که در کمیسیون ارایه دادند در رابطه با جلسه ای که با مسئولان عربستانی در جده داشته اند، توضیحاتی ارایه کردند که ما به این نتیجه رسیده ایم دولت عربستان رغبتی برای پذیرفتن شرایط ایران ندارد.

وی ادامه داد: شرایط ما تامین امنیت حجاج بود که دولت عربستان تاکنون این اعلام آمادگی را نکرده است و در صورت اعلام آمادگی برای تامین امنیت حجاج ما در مراسم حج تمتع امسال شرکت می کنیم.

اصفری گفت: در واقع دولت عربستان می خواهد با این اقدام جبران شکست هایش در سوریه و عراق را جبران کند.

وی گفت: ما تا 7 شعبان نیز وقت داریم که بخواهیم در زمینه اعزام حجاج عمل کنیم. 

در آخرین اظهار نظر،‌ حسین جابری انصاری، سختنگوی وزیر امور خارجه با بیان اینکه چند روزی تا انجام مقدمات مسایل حج باقی است، اعلام کرد: اگر روند فعلی ادامه یابد عملا حج 95 منتفی می شود.

وی با اشاره به کارشکنی های دولت عربستان در این زمینه خاطرنشان کرد: ما هنوز به برگزاری این امر واجب امیدواریم اما اگر این روند ادامه یابد عربستان سد راه اعزام زائران ایرانی به بیت الله الحرام شده اس.

وی با یادآوری جلسه شورای عالی حج عنوان کرد: تا روزهای آتی که آخرین روزهای امکان پیگیری مسایل حج است امیدواریم عربستان از این سیاست اشتباه خود دست بکشد و طبق کنوانسیونهای بین المللی به عنوان میزبان مناسک به وظایف خود متعهد باشد و این وظایف را انجام دهد اما اگر این روند ادامه یابد عملاً امکان اعزام حجاج ایرانی وجود نخواهد داشت.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی
|
31ارديبهشت ماه 1395
0
0
بله برای اینکه مردم نگن چرا شما که منتقد تند صحبت کردم دولت قبل بودید که باعث شده همه دنیا با ما بد بشن پس چرا شما که همش با کوتاه آمدن از حقتان رفتار میکنید پس چرا با ما اینطور رفتار میکنند میخوان بندازن گردن مراجع که مخالفت کردن با حج

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top