تاریخ انتشار: 31ارديبهشت1395|14:58

| کد خبر: 154887

تفکیک وزارتخانه های مسکن و راه در کشورهای مختلف دنیا

وکیل ملت: بررسی‌ها از نحوه مدیریت دولتی دو بخش مسکن و راه‌وترابری در کشورهای مهم جهان نشان می‌دهد در کشورهای پرجمعیت، دولت‌ها به حدی برای بخش حمل‌ونقل اهمیت قائل هستند که مدیریت این بخش را در بیش از یک وزارتخانه بسط داده‌اند. نتایج تحقیق «دنیای‌اقتصاد» از کشورهای آسیایی حاکی است در چین و هند به عنوان دو کشور پرجمعیت، امور حمل‌ونقل و مسکن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ طوری‌که در چین سه وزارتخانه و در هند پنج وزارتخانه برای این دو بخش وجود دارد.

همچنین در کشورهای اروپایی و آمریکا نیز، مدیریت بازار مسکن و امور شهرسازی به یک وزارتخانه مستقل با اختیار گسترده واگذار شده است. البته در برخی از کشورها نیز ادغام دو وزارتخانه حمل‌ونقل و مسکن تجربه شده است. مثلا در فرانسه

چین:
 3 وزارتخانه را به امور مسکن و حمل و نقل اختصاص داده است. در واقع از بین 22 وزارتخانه موجود در این کشور آسیایی یک وزارتخانه به امور مسکن و توسعه شهری و روستایی و دو وزارتخانه به امور حمل و نقل با عناوین حمل‌و‌نقل ریلی و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، هوایی و دریایی اختصاص دارد. اهمیت حمل‌ونقل ریلی برای چین آنقدر زیاد است که وزارتخانه مربوط به این موضوع یکی از بزرگ‌ترین وزارتخانه‌های کابینه محسوب می‌شود و دارای 18 سازمان زیرمجموعه است.
هند:
هند 5 وزارتخانه را به مسکن و حمل‌ونقل اختصاص داده است؛ وزارت توسعه شهری در این کشور یک میلیارد و 200 میلیون نفری به امور مسکن و تدوین قوانین بازار مسکن در شهرهای این کشور می‌پردازد و وزارت توسعه روستایی انجام این اقدامات را در روستاها بر عهده دارد. این در حالی است که وزارتخانه توسعه شهری و کاهش فقر همان شرح وظایف وزارت توسعه شهری را فقط در دهلی نو، پایتخت 30 میلیون نفری هند بر عهده دارد. هندوستان دو وزارتخانه را نیز به امور حمل و نقل خود اختصاص داده است که یکی به حمل‌ونقل ریلی و دیگری به حمل‌ونقل جاده‌ای و بزرگراه‌ها می‌پردازد.
انگلیس:
در این کشور وزارت حمل و نقل به طور جداگانه فعالیت می‌کند و مسکن زیر نظر نخست وزیر این کشور اداره می‌شود.
بارها این دو از هم جدا و گاهی با یکدیگر ادغام شدند تا اینکه در سال 2002، وزارت حمل‌ونقل مستقل شد و وزارت مسکن همراه با امور محیط زیست و توسعه پایدار به دفتر نخست وزیری واگذار شد.
آمریکا:
در آمریکا یک وزارتخانه برای امور مسکن و توسعه شهری و یک وزارتخانه نیز برای امور حمل و نقل وجود دارد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top