اهداف روحانی از سفر به قم

مصطفی داننده

وکیل ملت: در جریان قرار گرفتن مراجع تقلید می‌تواند کمک بسیاری به دولت روحانی در ادامه مسیر باقی مانده تا پایان دولت یازدهم داشته باشد.

تاریخ انتشار: 1خرداد1395|11:17

اهداف روحانی از سفر به قم
| کد خبر: 155343

برای روحانی جایگاه ویژه‌ای دارد. شهری که رئیس جمهور به خوبی فضا و نهادهای موثر آن را می‌شناسد و می‌داند که برای پیشبرد اهداف خود احتیاج به همراهی این شهر با سیاست‌هایش دارد. روحانی در زمانی که رئیس جمهور منتخب بود در جریان سفر به قم خطاب به مراجع تقلید گفت:« امیدوارم دولت یازدهم بتواند با برقراری ارتباط موثر با حوزه و مراجع معظم تقلید و علما، مشکلات داخلی و خارجی کشور را کاهش و حل و فصل کند.» بر اساس همین معنا بعد از استقرار در نهاد ریاست جمهوری هم خود راهی قم شود و هم وزرا و معاونینش برای گزارش دادن به مراجع راهی مذهبی ترین شهر ایران شدند.

دیدار با مراجع تقلید و ارائه اطلاعات جزئی عملکرد دولت به آنها می‌تواند کمک بسیاری به روحانی و کابینه اش در ادامه مسیر باقی مانده تا پایان دولت یازدهم داشته باشد. روحانی در جریان این جدیدترین سفرش به قم و گزارش به مراجع تقلید بدنبال رسیدن به سه هدف اصلی است.

هدف اول روحانی از این سفر گرفتن تایید از مراجع تقلید است. منتقدان رئیس جمهوری در این سال‌ها سعی کردند به مردم القا کنند که قم مخالف روحانی است و از تصمیمات دولت در زمینه‌های مختلف راضی نیستند. سفر یک روزه روحانی به قم خنثی کردن این استراتژی بود. در تمام دیدارهای روحانی مراجع تقلید عملکرد روحانی را ستایش کردند و حتی آیت‌الله مکارم خطاب به حسن روحانی گفت که رئیس جمهور موفقی است. روحانی توانست بعد از انتخابات مجلس دهم، تایید مراجع تقلید را در مورد عملکردش بگیرد.

3 هدف روحانی از سفر به قم هدف دوم اینکه او در یک سال باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری و در دوران پسا برجام، احتیاج به یک وحدت کلمه در کشور دارد. دولت برای رسیدن به موفقیت در دوران پسا برجام باید ابتدا یک وحدت فراگیر را در کشور نهادینه کند تا با خیال راحت دوران پسا تحریم را مدیریت کند. اگر روحانی نتواند وحدت کلمه را در کشور فراگیر کند قطعا مشکلات فراوانی در ماه‌های پیش رو خواهد داشت و انرژی‌ دولت صرف پاسخ گویی به مخالف خوان‌ها دلواپس دولت خواهد شد.

 

به خاطر همین مسئله ، مراجع تقلید به عنوان زعمای دینی و سیاسی کشور می‌توانند نقش «ریسمان وحدت» را بازی کنند. حمایت مراجع تقلید از دولت می‌تواند کمک بزرگی به روحانی و دستگاه دیپلماسی کشور باشد. مراجع تقلید می‌توانند سد محکمی در راه مخالفان دولت باشند و اجازه ندهند آنها با مسموم کردن فضا راه را برای موفقیت دولت دردوران پسا برجام ببندند.

 

هدف سوم این سفر این است که روحانی می‌خواهد خود مراجع تقلید را در جریان امور کشور قرار دهد و اجازه ندهد دلواپسان و مخالفان دولت، منبع خبری بیوت مراجع شوند. رئیس جمهور به خوبی می‌داند که اگر این افراد حامل اخبار کشور به مراجع باشند، همان اتفاقاتی خواهد افتاد که در سال گذشته و در ماجرای نقل خبر تک خوانی زنان به وجود آمد. ماجرایی که افرادی مانند حداد عادل و مرتضی آقا تهرانی اعتراف کردند که تک خوانی صورت نگرفته است و وزارت ارشاد تخلفی انجام نداده است.

 

یک سال پیش رو برای رئیس جمهور روزهای مهمی است، روزهایی که ثانیه به ثانیه آن برای آینده کشور دارای اهمیت است و مردم چشم انتظار تحقق وعده‌های روحانی در دوران پسا برجام هستند.

کلید واژه ها روحانی - سفر - قم - اهداف
منبع خبر عصرایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top