چگونه مدنی را در آزمون حقوقی 100 بزنیم؟

احمدرضا تحریری

وکیل ملت: بزرگترین دغدغه بسیاری از داوطلبان در آزمون وکالت در سالهای اخیر این است که چگونه از پس سوالات غیر قابل پیش بینی مدنی بر آیند؟!

تاریخ انتشار: 3خرداد1395|00:48

چگونه مدنی را در آزمون حقوقی 100 بزنیم؟
| کد خبر: 156311

اول از همه دو چیز را باید به ذهن سپرد:

اینکه برای قبول شدن نیازی نیست حتما همه دروس را 100 یا 90 یا 80 بزنید !

و دوم اینکه اگر درسی بنظرتان در 9لسه سخت بیاید مطمئن باشید برای همه سخت است و انگشت شمارند کسانی که از پس آن بربیایند همانطور که امسال دوست عزیزی با 15 درصد مدنی در کانون مرکز پذیرفته شد!؟!

 

حال که خیالتان کمی آسوده شد و دانستید که باید با آرامش سراغ این درس بروید راهکار هایی به شما نشان خواهم داد که بتوانید با دیدن نتیجه آزمونتان شگفت زده شوید.با ما همراه باشید

 

راه های متعددی برای خواندن درس مدنی با توجه به فرصت دانشجو و هدف وی وجود دارد که میتواند در درس مدنی خوش بدرخشد که اینجانب سعی خواهم کرد که مناسب ترین راه را در اختیار دوستان ارجمند قرار دهم.

 

تاکید میشود که مطالب اینجانب صرفا تجربه ی شخصی اینجانب در خواندن دروس و سابقه چند ساله تدریس و مشاوره ام میباشد که در اختیارتان میگذارم و اگر تمایل داشتید میتوانید از این روش ها استفاده کنید و در مورد شیوه خواندن دروس فرض میشود که مخاطب اینجانب سطح علمی "مبتدی" دارد و قصد دارد در فرصت 5 الی 6 ماهه این درس را در حد عالی (70 الی 100 درصد) پاسخ دهد.

 

اول از همه اینکه فرض میکنیم که در آزمون وکالت سال 95 در درس مدنی با سوالات بسیار سختی مواجه شوید.پس خودمان را باید به نحوی آماده کنیم که بتوانیم از پس هرگونه سوالی بر آییم

 

بنابراین ابتدا منبع مورد نیاز را بیان میکنم:

منبع اصلی که هر داوطلب باید و بایستی آنها را لزوما مطالعه نماید جزوه حقوق مدنی دکتر محمد حسین شهبازی و کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیان است.

 

اما آیا این منابع کافی هستند؟

بایستی گفت برای داوطلبی که درصدی بین 40 تا 60 را نشانه رفته است این منابع کفایت میکند و قطعا با خواندن این دو منبع(بصورت اصولی و صحیح) قادر خواهید بود تا بطور میانگین درصد 50 را کسب کنید و حال اینکه چگونه بصورت اصولی این منابع را بخوانیم در ذیل توضیح خواهم داد.

 

اما برای داوطلبانی که خواهان کسب درصدی بین 70 تا 100 هستند وضع کمی متفاوت است و بایستی علاوه بر این منابع برای داشتن تسلط بیشتر منابع زیر هم مطالعه شوند:

کتاب حقوق مدنی 4 دکتر صفایی

کتاب حقوق خانواده دکتر صفایی

کتاب حقوق مدنی 3 دکتر کاتوزیان

کتاب حقوق مدنی 6 دکتر شهیدی

دوره مقدماتی عقود معین یک و دو دکتر کاتوزیان

اما چگونه در فرصت کمی از پس این کتب برآییم؟

 

آنچه که مسلم است خواندن این حجم کتاب برای بیست الی 30 درصد اضافه زدن به صرفه نیست و نه وقت خواندن آن ها است و نه فرصت مناسبی برای خواندن بقیه دروس در اختیارمان میگذارد و باید هرچه وقت داریم صرف خواندن این کتب کنیم.

 

اما رمز و راه خواندن آنها چیست؟

چگونه این منابع را در فرصت کم بصورت دقیق و جامع بخوانیم و تسلط💪 پیدا کنیم؟

 

🔴👈پس از آنکه منابع مدنی را در بالا باهم بررسی کردیم نوبت به خواندن آنها میرسد👇

 

👈همانند سایر دروس ابتدا بایستی مدت زمان خواندن این درس را مشخص کنیم که با توجه به وقتتان باید تنظیم شود اما در هر حال بطور ثابت روزی 3 ساعت را برای خواندن درس مدنی کنار میگذاریم تا آسوده خاطر شویم فرصت بسیار مناسبی را در اختیار داریم.

 

👈حال جزوه دکتر شهبازی و نظم کنونی دکتر کاتوزیان و سایر کتب ذکر شده را چگونه و با چه ترفندی بخوانیم؟

 

☑️اولین قدم ما خواندن قانون + جزوه دکتر شهبازی است.

 

باید بدانیم که کتاب نظم کنونی برای یادگیری مدنی نوشته نشده است.بلکه همانطور که میبینید نکات تمام کتب دکتر کاتوزیان بطور خیلی مختصر در ذیل مواد مربوطه آمده است و بنابراین کسی که کتب مربوطه را نخوانده مسلما بسیاری از نکات و زیرنویس ها را متوجه نمیشود.

 

👈بنابراین دور اول و دوم بایستی ابتدا مدنی را "یاد بگیریم" و چون فرصت خواندن تمام کتب پایه ای را نداریم بهترین منبع جایگزین جزوه دکتر شهبازی است که تا حد زیادی مدنی را بصورت پایه ای آموزش میدهد.

 

بنابراین دور اول و دوم کاری با کتاب نظم کنونی نداریم و فقط قانون و جزوه دکتر شهبازی را خواهیم خواند.توصیه میکنم که روزی 8 صفحه از جزوه را با مواد مربوطه ی به آن بخوانید و همزمان خلاصه کنید

 

☑️بعد از اینکه جزوه را بخوبی خواندیم و در دفترچه ای بطور کامل خلاصه نویسی کردیم نوبت به خواندن نظم میرسد

 

☑️اکیدا توصیه میکنم که تا وقتی تمام مواد قانون مدنی را نخوانده اید و یاد نگرفته اید به سراغ کتاب نظم نیایید.مثلا برخی دوستان ماده 300 را با زیر نویس هایش 100 مرتبه خوانده اما هنوز یک مرتبه ماده 1000 را نخوانده و اگر از ماده 1000 سوال بپرسیم قادر به پاسخگویی نیست و تسلطی در آن قسمت ها ندارد

 

بنابراین اول متن همه مواد را از ماده 1 تا 1335 ابتدا باید یاد بگیریم و بعد که متن مواد را مسلط شدیم به سراغ نظم کنونی میرویم تا نکات مواد را یاد بگیریم.

 

☑️پس از اینکه دو الی 3 دور متن قانونو جزوه را خواندید و مسلط شدید بیایید روزی 35 ماده از مدنی را از روی نظم با دقت بخوانید و حاشیه هایی که بنظرتان مهم است را علامت گذاری کنید(حاشیه هایی که بنظرتان نکته دارند) تا در دور هلی بعد فقط حاشیه هایی که علامت زده اید را بخواتید و وقتتان با خواندن حاشیه های غیر مهم تلف نشود

 

☑️بعد از اینکه کتاب نظم کنونی را نیز حدود 2 دور با شیوه بالا بخوانید خواهید دید که تسلط بسیار خوبی در این درس بدست آورده اید..

 

حال سایر کتب مثل مسولیت مدنی دکتر صفایی و مدنی 3 دکتر کاتوزیان و... را چگونه و با چه ترفندی بخوانیم تا مطمئنا درصد بالای 80 را در آزمون کسب کنیم؟؟

کلید واژه ها مدنی - آزمون حقوقی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 6

علی فضلی درزی
|
30شهريور ماه 1395
10
16
حال سایر کتب مثل مسولیت مدنی دکتر صفایی و مدنی 3 دکتر کاتوزیان و... را چگونه و با چه ترفندی بخوانیم تا مطمئنا درصد بالای 80 را در آزمون کسب کنیم؟؟
با تشکر فراوان
مازندران
علی
|
24تير ماه 1396
1
1
با سلام خدمت استاد بزرگوار جناب اقای تحریری
و با تشکر از لطفتان
بله من هم می خواستم بدانم چه گونه باید باقی منابع را بعد از کتاب نظم بخوانیم
خوهشا اگر برایتان ممکن است کمی راهنمایی کنید
نیما از تهران
|
16شهريور ماه 1396
0
1
حال سایر کتب مثل مسولیت مدنی دکتر صفایی و مدنی 3 دکتر کاتوزیان و... را چگونه و با چه ترفندی بخوانیم تا مطمئنا درصد بالای 80 را در آزمون کسب کنیم؟؟
بقیشو هم بزارید لطفا استفاده کنیم خیلی عالی بود
Marziyeh
|
18آذر ماه 1396
0
1
لطفا طریقه خواندن سایر کتابها برای زدن درصد بالا رو هم توضیح بدید؛ممنون
محمدرضا
|
3بهمن ماه 1396
0
1
خیلی ممنون بابت راهنمایی تون
علي
|
21فروردين ماه 1397
0
0
سلام پس مابق مطلب كجاست؟

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top