مجلس نهم اصلاح کرد

چه کسانی از حضور در مشاغل حساس ممنوع هستند/ آمران راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای و محکومان به قاچاق مواد مخدر و روان‌گردان هم هستند

وکیل ملت: وکلای ملت در ادامه آخرین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در دوره نهم، بررسی طرح نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس را که اعاده شده از شورای نگهبان بود مورد بررسی قرار دادند و مواد 2 و 6 این طرح را اصلاح کردند.

تاریخ انتشار: 5خرداد1395|09:19

 چه کسانی از حضور در مشاغل حساس ممنوع هستند/ آمران راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای و محکومان به قاچاق مواد مخدر و روان‌گردان هم هستند
| کد خبر: 158070

به موجب این اصلاحیه در ماده 2؛ انتصاب اشخاص ذیل در مشاغل و پست‌های حساس ممنوع است:

الف- کسانی که تابعیت مضاعف دارند.

تبصره- این بند نافی اعمال ماده 989 قانون مدنی مصوب 18/ 2/ 1307 و اصلاحات بعدی آن و ماده 98 قانون مدیریت خدمات کشوری نمی‌باشد.

ب- کسانی که به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی اعتقاد و التزام عملی ندارند.

تبصره- اقلیت‌های دینی شناخته شده باید علاوه‌بر اعتقاد به ولایت فقیه و قانون اساسی باید به اصول دینی خود التزام عملی داشته باشند.

پ- کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر داشته‌اند.

ت- کسانی که به مجازات جرائم خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، ارتشاع و تصرف غیر قانونی در اموال عمومی محکوم شده‌اند.

ث- وابستگان تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های محارب، معاند و غیر قانونی و همچنین کسانی که به جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و حدود شرعی محکوم شده‌اند.

ج- مظنونان و مرتکبان جاسوسی به نفع بیگانگان و ارتباط با اتباع بیگانه‌ای که مراکز امنیتی و اطلاعاتی مستنداً آن را نهی کرده‌اند.

چ- آمران و مباشران راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای و وب‌گاه (سایت‌های) اینترنتی ضد اسلام، ضد مذهب رسمی کشور و ضد انقلاب و فعالان علیه نظام و عوامل مرتبط با آنها و نیز فعالان در نشر و انتشار موارد مستهجن در فضای مجازی.

ح- استعمال‌کنندگان و معتادان به مشروبات الکلی، مواد مخدر و روان‌گردان.

خ- محکومان به قاچاق مواد مخدر و روان‌گردان، سلاح و مهمات جنگی.

د- مشهوران به فساد و متجاهران به فسق.

ذ- کسانی که در جریان تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی، در همان موضوع توسط مرجع قضایی محکوم شده‌اند.

تبصره- چنانچه در تمامی موارد فوق خلاف آنها در مراجع صالحه قضایی اثبات یا حکم برائت صادر شود، ممنوعیت مذکور رفع خواهد شد.

همچنین نمایندگان با حذف مواد 3، 4 و 5 این طرح برای تأمین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

همچنین بهارستان‌نشینان در ماده 6 اصلاحیه این قانون برای تأمین نظر شورای نگهبان مصوب کردند معاونان و مشاوران رئیس‌جمهور و قائم‌مقام آنها، قائم‌مقام، معاونان و مشاوران وزرا، رؤسا و مدیران عامل، مدیران کل و هم‌ترازان آنها در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر با تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی و مدیران سیاسی اعم از سفرا، استانداران، کارداران، رایزن‌ها، فرمانداران، بخشداران، شهرداران به استثنای دستگاه‌های تحت امر مقام معظم رهبری، قضائی و مشاغلی که برای انتصاب اشخاص، در قانون اساسی تشریفات خاص ذکر شده و مقامات اصل 162 قانون اساسی مشاغل حساس است و مشمول این مقررات می‌باشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top