لبخندی پر معنی"/ چرا هاشمی رفسنجانی نامزد ریاست خبرگان رهبری نشد؟

امیرسالار داودی

وکیل ملت: خبرگان پنجم بلاخره ریاست خود را شناختند و از میان هاشمی شاهرودی مرد همیشه نامزد ریاست خبرگان و امینی و جنتی ، با بیش از ۵۰ رای آیت الله جنتی را به ریاست خبرگان رهبری برگزیدند و در این رقابت سه نفره البته آیت الله امینی با ۲۱ رای و آیت الله هاشمی شاهرودی با ۱۶ رای به ترتیب دوم و سوم شدند

تاریخ انتشار: 6خرداد1395|23:00

لبخندی پر معنی"/  چرا هاشمی رفسنجانی نامزد ریاست خبرگان رهبری نشد؟
| کد خبر: 159205

مع الوصف اکثر ناظران سیاسی و حتی بسیاری از مردم  با توجه به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی بیشترین رای را از مردم اخذ کرده بود توقعی جز این نداشتند که ایشان خود را نامزد ریاست خبرگان کرده و اینگونه بار دیگر بر کرسی نخست خبرگان رهبری تکیه بزند.

اما پیر بهرمان آن را که توقع و انتظار همگان بود جامه عمل نپوشانید و چند روز قبل از انتخابات هیات رئیسه یعنی به تاریخ سی اردیبهشت ماه وقتی از او پرسیدند آیا قاصد به نامزد شدن در رقابت بر سر پست ریاست خبرگان هست یا خیر ، او چنین پاسخ داد: "در مورد ریاست خبرگان هم هرگونه که نمایندگان خبرگان تصمیم بگیرند، انتخاب خواهد شد. من که فعلاً بنا ندارم خودم را برای ریاست مطرح کنم. برای اینکه الان در همین‌جا کار‌های زیادی داریم. در آنجا نیاز نیست که انسان رئیس باشد و همین که در خبرگان باشم، خوب است".( سایت آفتاب نیوز)

اولاً با تدقیق در آنچه هاشمی بر زبان آورده است در می یابیم که او در دهه هشتاد زندگی در پی پست و مقام نیست و در واقع چرا باید کسی که طی ۳۸ سال گذشته پستی نبوده که  در چنته تسلط نداشته باشد ، هم اکنون در پی پستی باشد که هم به غایت تشریفاتی است و هم فاقد تعیین کنندگی ! (البته مگر اینکه خودش رییس خبرگان باشد)

در واقع شاید هاشمی با خود اندیشیده است که تصاحب پستی انتخابی همچون ریاست خبرگان راه را برای ستاندن پُست انتصابی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام  از او هموار می سازد و لذا با ترجیح اهمیت ریاست بر مجمع در قیاس با ریاست انتخابی خبرگان امکان از کف رفتن ریاست بر مجمع را به حداقل ممکن تقلیل داده است . خاصه اینکه با وجود شورای حل اختلاف قوا به ریاست هاشمی شاهرودی که نوعاً تاسیس موازی مجمع تشخیص مصلحت نظام است عملاً او با یک رقیب آماده به جهت جانشینی اش در مجمع  مواجه است و از این رو تصاحب ریاست خبرگان می توانست صندلی ریاستش بر مجمع را متزلزل نماید.

ثانیاً ،هاشمی با وجود کبر سن مدت مدیدی است که باهوش تر از دوران دورخیزش برای مجلس ششم و ریاست جمهوری نهم عمل می کند و این گفته لسان الغیب را  که" پیوسته اعتماد مکن بر ثبات دهر /کین کارخانه ایست که تغییر می کند" به خوبی درک کرده و لذا به راحتی نوار نصرتش را که با پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر و توفیق اصلاح طلبان در شورای شهر اخیر شروع شد و با پیروزی چشمگیر اعتدالیون و اصلاح طلبان در مجلس دهم و پیروزی اش در انتخابات خبرگان پنجمین دوره  ادامه یافت ، قطع نماید و اینگونه با ثبت یک شکست سیاسی در کارنامه فعالیت سیاسی دو سه سال اخیرش موازنه پیروزی و شکست را که هم اکنون کاملا به نفع پیروزی مطلق  او رقم خورده است ولو به اندازه اندکی دستخوش تغییر نماید.

سیاستمدار واقع گرای اهل نوق به خوبی از شرایط حاکم بر خبرگان آگاه است و از این رو  می دانست که شانس چندانی برای نشستن بر کرسی ریاست خبرگان ندارد . مع هذا شاید این سوال سوال درستی باشد که پس هدف هاشمی از تعرفه لیست شانزده نفره در جریان انتخابات خبرگان رهبری دوره پنجم چه بود؟ تا آنجا که ذهن یاری می کند و آرشیو رسانه ها نیز تصدیق می کند ، پس از روشن شدن نتایج انتخابات خبرگان، اعتدالیون و اصلاح طلبان در خصوص نتایج انتخابات خبرگان مارش پیروزی نواختند؟!!!!

 

در پاسخ باید گفت که باید دید پیروزی از نگاه هاشمی و یارانش در جریان انتخابات خبرگان چه حدود و ثغوری دارد!

آری با شناخت هدف گزاری هاشمی رفسنجانی  در جریان انتخابات خبرگان اول اینکه کسب بیش از دو میلیون رای آن هم از مردم تهران و به عنوان منتخب اول وارد مجلس خبرگان پنجم شدن او را در یک وزن کشی سیاسی در جایی نشاند که حکایت از بی اثر بودن  چندین سال تبلیغات منفی علیه او و خانواده اش داشته است و دوم اینکه از سه نفری که هاشمی و اطرافیانش برای عدم ورود آنها به خبرگان پنجم برنامه ریزی کرده بودند ، دو نفر یعنی آیت الله یزدی (رییس خبرگان وقت) و آیت الله مصباح یزدی ( از ستون های ایدئولوژیک نظام ) از ورود به مجلس خبرگان جا ماندند .

شاید به همین دلیل باشد که در تصویری گرفته شده در لحظه عبور هاشمی از پیش جایگاه جلوس جنتی ، کاملا هویداست که هاشمی لبخندی رضایت مندانه بر لب دارد و نیم نگاهی هم البته به جنتی انداخته است  و اما جنتی اخم هایش را با لبخند عوض نمی کند.

ثالثا ، نظر به سن و سال جناب آیت الله جنتی احتمال بسیار دارد که وی با مقام دبیری شورای نگهبان پس از سه دهه وداع نماید. ابداً دور از ذهن نیست که هاشمی با وقوف به این احتمال راه رسیدن جنتی به ریاست خبرگان را عامداً به طریق کنار کشیدنش هموار ساخته تا شاید با توجه به اینکه طی دست کم یک دهه اخیر بسیاری از رد صلاحیت ها با اصرار و الحاح جنتی صورت می گرفت حتی علی رغم نظر رهبری ، این امید تقویت شود که با انتصاب فرد جدیدی در این مقام بن بست مستحدثه در فرایند رد صلاحیت های بعضا فراقانونی فتح گردد و حتی می توان احتمال داد که کنار رفتن هاشمی از برای نشستن بر کرسی نخست خبرگان در نتیجه یک بده بستان سیاسی و در راستای حسن ختام بخشیدن به فعالیت جناب جنتی در راس شورای نگهبان بوده باشد!  به تعبیر دیگر کنار گذاشتن جنتی از دبیری شورای نگهبان بدون اینکه او کرسی دیگری را تصاحب کند فاقد وجهه مناسب به لحاظ سیاسی بوده است و از این رو چه اینکه در چند روز آینده شاهد تغیر دبیری شورای نگهبان باشیم ......الله اعلم!

علی ای و حال به نظر نمی رسد که تیتر های کیهان و وطن امروز که یکی بشارت ریاست خار چشم انگلستان را بر خبرگان می دهد و دیگری به تعریض و کنایه می نگارد "تکرار کنید جنتی " ناشی از احساس پیروزی است !! این معنی وقتی تقویت می گردد که تا چند روز قبل از انتخاب ریاست خبرگان جنتی از برای نشستن بر کرسی نخست خبرگان نه تنها ابراز تمایلی نداشت که از قضا تکذیب نامزدی اش برای این مقام نیز از گوشه کنار فضای رسانه ای به گوش می رسید .

وقتی هاشمی می گوید همینکه در خبرگان هستم خوب است در واقع پیرمرد در حال پیغام به کسانی است که او را انتخاب طبیعی کرسی نخست خبرگان می دانستند و حالا از انتخاب جنتی قطعا نه تنها دلخورند که از سویی واجد احساس یاس و غبن نیز گردیده اند......

اما آنچه مسلم است و می توان با قاطعیت به آن اطمینان داشت فقط این است که هاشمی رفسنجانی می داند چه می کند و به واقع  او کارش را بلد است.

بنابراین باید به انتظار نشست و نظاره کرد که به قول دوستی مردم در هفتم اسفند ماه سال ۹۴ آن کاری که باید را کردند و حالا نوبت به کسانی است که مردم را به پای صندوق ها فراخواندند و بر شانزده + ۳۰ تاکید کردند.

قطعا سرمایه اجتماعی سیاسی به راحتی به کف نمی آید و لذا بقای این سرمایه در حکم بقای شیشه عمر سیاستمدار است!

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

محمد علی
|
7خرداد ماه 1395
2
1
بارک ا.... کشتی خودشو شیرین گرفت رای که نمیآورد کاندید هم نشد کاشکی حالا دیگه میرفت تو حونه مواظب بجاش بود
امو
|
7خرداد ماه 1395
0
1
درگیر ریاست نشد که کمتر تو چش باشه که پشت پرده راحتتر بتونه کارهاشو پیش ببره...
خالدی
|
30تير ماه 1395
0
0
من آیت الله هاشمی رفسنجانی را خیلی دوست دارم چون ایشان سند انقلاب اسلامی ایران هستند و امین حضرت امام خمینی و یار و یاور رهبری فرزانه انقلاب هستند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top