ایجاد کمیسیون بانوان در کانون وکلا

وكيل دلارام نيكدل

وکیل ملت: مطلع شدیم جمعی از بانوان وکیل با حضور در جلسه هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز خواستار ایجاد کمیسیون بانوان جهت پیشبرد مطالباتشان شده اند.

تاریخ انتشار: 7خرداد1395|20:24

 ایجاد کمیسیون بانوان در کانون وکلا
| کد خبر: 159588

اینکه اساساً کانون وکلای دادگستری نیازمند تاسیس کمیسیون بانوان هست یا خیر، موضوع این نگاشت نیست، چه اینکه از زمان طرح این مسئله مخالفان و موافقان این طرح مطالب بسیار نگاشتند و سخن های بسیار گفتند.


در این نوشتار قدمی فراتر گذاشته و ضرورت وجود کمیسیون ها را در کانون وکلا بررسی خواهیم کرد.


مطابق ماده 6 لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری  ، کانون وکلا  شش وظیفه بر عهده دارد.
1- اعطا پروانه وکالت
2-اداره امور راجع به وکالت
3- نظارت بر اعمال وکلا
4- رسیدگي به تخلفات و تعقیب انتظامی
5- معاضدت قضایی
6- فراهم آوردن وسایل پیشرفت علمی و عملی وکلا


تمامی این وظایف توسط هیات مدیره کانون وکلا صورت می گیرد كه البته قسمتی از آن را در قالب انتخاب دادستان و دادیاران و اعضای دادگاه به بخش دادسرا و یا از طریق انتخاب ریاست اداره معاضدت به ایشان و یا اینکه برخی دیگر را  به 2کمیسیونی که به موجب قانون ایجاد شده اند( ترفیعات و کارآموزی) تفویض مي نمايد.


بنابراین تا اینجای بحث مشخص است که سایر کمیسیون هایی که توسط هیاتهای مدیره ادوار مختلف ایجاد گردیده اند ، عمدتاً خارج از شرح وظایف اصلی کانون های وکلا عمل می کنند، چرا که وقتی اصیل ( هیات مدیره) به موجب قانون تکلیف و وظیفه ای ندارد ،نمی تواند آن را در قالب ایجاد کمیسیون به افراد دیگری تفویض نماید.


نگارنده معتقد است کانون وکلای دادگستری نیازمند کمیسیون نیست ؛عملکرد هیات مدیره با تاسیس کمیسیون هایی که علی رغم عدم  کارایی موجبات رقابت و نقار بیین همکاران را نیز ایجاد می کنند هرگز بهبود نخواهد یافت.آنچه که می تواند اقدامی راهبردی جهت بهبود کانون وکلای دادگستری محسوب شود، ایجاد معاونت های مختلف است که آن معاونت ها نیز باید از بین اعضای هیات  مدیره انتخاب شوند.مثلاً می توان معاونت برنامه و بودجه ، معاونت امور حمایتی و نظارتی و ...  ایجاد نمود و اداره هر کدام از آنها رابه یکی از اعضای هیات مدیره  واگذار کرد.


از سوی دیگر اگر این ایراد مطرح شود که این امر موجب عدم مشارکت بدنه جامعه وکالت در امور کانون وکلا خواهد شد!
باید گفت بله خواهد شد. اما این ایراد به کانون وکلا وارد نیست.اساساً فلسفه ایجاد کانون وکلا فراهم كردن زمينه دخالت و مشارکت بدنه جامعه وکالت در امور قانونی که بر هیات مدیره تکلیف شده ،نیست .

مشارکت وقتی معنا پیدا می کند که وکلای دادگستری دارای اتحادیه شوند.( منظور اسکودا نیست. اسکودا اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ست.منظور دقیقاً اتحادیه وکلای دادگستری ست. یعنی سازمانی شبیه سندیکا) اتحادیه وکلا می تواند امور رفاهی را پی گیرد، می تواند امور حقوق بشری را دنبال کند، می تواند به امور جوانان و زنان بپردازد ، می تواند ده ها کمیسیون با حضور افتخاری اعضا شکل دهد و همه وکلا را در امور خود مشارکت دهد. اداره کنندگان آن را وکلا با آیین نامه خود نوشت انتخاب کنند و ...!


بنابراین باید دانست اساساً نه تنها ایجاد کمیسیون بانوان و ... به ما هو کمیسیون ( صرف نظر از اهداف و کارکرد اختصاصی) هیچ اقدام مثبتی محسوب نمی شود بلکه به نظر نگارنده باید گام به گام به سمتی رفت که همین کمیسیون های معلول هم به مرور در سیستم مستهلک شوند.
امیدوارم بتوان این نگاشت را فارغ و فارق از منویات شخصی خواند و بیشتر به منفعت و مصلحت کانون اندیشید.


شاید این پایان برای این مرقومه کمی گزنده باشد. اما معتقدم عمده کسانی که ما از ایشان به عنوان فعالین صنف نام می بریم ، کسانی هستند که دریانوردی را دوست دارند، اما به هرسببی مانند ترس، عدم توانایی، عدم پیگیری و ... اراده دریانوردی در دریا را ندارند، بنابراین می خواهند در حوض دریانوردی کنند! بیش از این سخن را مطول نمی کنم که گفته اند عاقل را یک اشارت کنید، کافیست.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top