رمزگشایی از نتیجه انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس؛ ۵۱ نفری که عهد شکستند

وکیل ملت: با مقایسه آرا کسب شده توسط عارف و پزشکیان به اختلاف ۵۱ رای برمی خوریم که تحلیل های مختلفی درباره این عدد وجود دارد برخی ۵۱ رای اضافه به پزشکیان را ناشی از آرای قومیتی می دانند که در سبد رای وی اضافه شده است و برخی عهد شکنی اعضای فراکسیون امید می دانند که در انتخاب رییس مجلس تغییر چهره دادند و برخی هم این عدد را متعلق به مستقلین می دانند.

تاریخ انتشار: 10خرداد1395|10:26

رمزگشایی از نتیجه انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس؛ ۵۱ نفری که عهد شکستند
| کد خبر: 161623

صبا شعردوست| دیروز تکلیف هیات رییسه موقت مجلس تا قبل از تایید اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی روشن شد. علی لاریجانی با 173 رأی رییس موقت مجلس و حمیدرضا حاجی بابایی، محمد دهقان، علی مطهری و مسعود پزشکیان به‌عنوان کاندیداهای نایب‌رییسی اعلام آمادگی کردند که بر این اساس مسعود پزشکیان با 154رای و محمد دهقان با 136رای به ترتیب به‌عنوان نواب اول و دوم رییس انتخاب شدند.

میزان رأی  عارف در حالی که نمایندگان قرار گرفته در لیست «امید»، بیش از این تعداد بود پیام‌های زیادی نه تنها برای اصلاح‌طلبان بلکه برای اصولگرایان و اعتدالگرایان هم دارد. با مقایسه آرا کسب شده توسط عارف و پزشکیان به اختلاف ۵۱ رای برمی خوریم که تحلیل های مختلفی درباره این عدد وجود دارد برخی ۵۱ رای اضافه به پزشکیان را ناشی از آرای قومیتی می دانند که در سبد رای وی اضافه شده است و برخی عهد شکنی اعضای فراکسیون امید می دانند که در انتخاب رییس مجلس تغییر چهره دادند و برخی هم این عدد را متعلق به مستقلین می دانند.

مصطفی کواکبیان گفته است 50 نفر از لیست امید رای خود را به جای عارف به سبد لاریجانی ریختند، با ما عکس یادگاری گرفتند اما سبدشان را جای دیگری گذاشتند!

چند وجهی بودن لیست انتخاباتی «امید» پیش از این نیز، چنین احتمالی را آفریده بود. ترکیبی از اصلاح طلبان، اصولگرایان مستقل و چهره های معتدل در این فهرست حضور داشتند که دور از ذهن نبود در بزنگاهی چون انتخابات هیات رئیسه مجلس، راهشان را از هم سوا کنند.

در انتخابات شورای شهر تهران نیز شاهد چنین رویکردی از سوی الهه راستگو بودیم که به جای محسن هاشمی به محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار رای داد. نتیجه این رویکرد غیرتشکیلاتی او، چنین شد که رای به اخراجش از حزب اسلامی کار دادند. حال باید دید ۵۱ نفری که در فراکسیون امید حضور دارند و  ریاست عارف رای ندادند با چه فرجامی رو به رو خواهند شد.

 پیام اول: فراکسیون اکثریت

اگرچه فراکسیون «امید» باوجود تمام پایبندی‌هایی که اعضایش درباره حمایت از ریاست عارف، منتخب اول تهران ابراز کرده بودند، نتوانست کاندیدای منتخبش را بر کرسی ریاست بنشاند اما این عدم انتخاب حاوی پیام مهمی برای نمایندگان مجلس بود. شاید نخستین پیام آن را بتوان اکثریت بودن این فراکسیون عنوان کرد. فراکسیونی که در بدترین حالت و اگر برخی نیروهای دیگر مجلس جذبش نشوند، نزدیک به 110 عضو دارد. این فراکسیون اگر بتواند انسجامش را حفظ کند، قطعا، در تصمیم‌گیری‌های مجلس حرف اول را می‌زند. داریوش قنبری یکی از اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس هشتم شورای اسلامی درباره نقش فراکسیون اکثریت می‌گوید: «داشتن اکثریت در مجلس همیشه حتی از داشتن کرسی ریاست هم مهم‌تر است چراکه رییس مجلس هر اقدامی کند، در نهایت مورد تایید نمایندگان باید قرار گیرد. هر تفکری هم که اکثریت و منسجم باشد، می‌تواند روی روند کلی مجلس تاثیر بسزایی داشته باشد.» نماینده ردصلاحیت شده ایلام در مجلس دهم اظهار کرد: «تاثیر فراکسیون اکثریت را ما در دو مجلس گذشته به‌خوبی دیدیم. اصولگرایان در دو مجلس گذشته در اکثریت بودند و چه طرح‌ها و لوایح ضروری که باید تصویب می‌شد و نشد و چه طرح‌ها و لوایح غیرضروری که نباید تصویب می‌شد و شد. ازاین‌رو تاثیر اکثریت در مجلس انکارناپذیر است.» او در پایان این بحث گفت: «اینکه اصلاح‌طلبان اکنون حدود 100 نیروی هم‌نظر و پای کار در مجلس دهم دارند، دستاورد کمی نیست. درست است که حضور یک اصلاح‌طلب در کرسی ریاست می‌توانست بسیار کمک‌کننده باشد اما داشتن اکثریت هم اتفاق بزرگی است که در مجلس دهم رخ داد.»

 

پیام دوم: خانه‌نشینی تندروها

انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی و تغییر 70‌درصدی نمایندگان مجلس یک پیام دیگر هم داشت و آن هم بیرون رفتن نمایندگان تندرو از مجلس بود. در مجلس نهم و هشتم شورای اسلامی شاهد حضور حداقلی نمایندگان تندرو بودیم. هر چند که این تعداد حداقل، صدای رساتری حتی نسبت به اکثریت اصولگرای مجلس داشتند. با این وجود اما در این مجلس به نظر می‌رسد که تعداد افرادی با گرایش‌های تندرو حتی به اندازه انگشتان یک دست هم نرسد و این حاصل عملکرد اصلاح‌طلبان و قرار گرفتن اصولگرایان معتدل در لیست امید است. اگر اصلاح‌طلبان در حوزه‌هایی که کاندیدایی نداشتند سکوت می‌کردند، شاید اکنون دوباره شاهد حضور بخشی از این نیروها در مجلس بودیم ولی معرفی چهره‌های اصولگرای معتدل از سوی لیست امید، بر این فرضیه خط بطلان کشید. فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان نواندیش در همین زمینه به «امید ایرانیان» می‌گوید: «یکی از اهداف اصلاح‌طلبان، گوشه‌نشین کردن تندروها بود که با یکپارچگی خود موفق به انجام آن شدند. به‌نظر می‌رسد صدای فراکسیون «امید» و پس از آن اعتدالیون به همت رییس شورای‌عالی سیاست‌گذاری رساتر است و دیگر صدایی از تندروی شنیده نمی‌شود، هرچند که هنوز ابتدای مجلس دهم است و باید کمی در این زمینه صبر کرد تا افراد در جایگاه‌های واقعی، خود را نشان دهند.» راکعی معتقد است که عدد 103، اصلا عدد کمی نیست و اگر این عدد حفظ شود، آینده مجلس را به‌درستی رقم خواهد زد.

 

پیام سوم: پیروزی مصلحتی

تحلیل‌های متقاوتی درباره آرایی که به علی لاریجانی داده شده شنیده می‌شود؛ برخی معتقدند که این رأی به معنای پایان اصولگرایی است چراکه اصولگرایان به کسی رأی داده‌اند که تا چندی پیش حتی حاضر نبودند او را در لیست خود قرار دهند. اما در این مجلس، اصولگرایان هیچ کس را در قامت ریاست مجلس نداشتند ازاین‌رو مجبور شدند به کسی رأی دهند و او را به‌عنوان لیدر خود در قدرت نگه دارند که تا چندی پیش او را قبول نداشتند و از سوی دیگر لاریجانی نیز آنها را قبول نداشت. روشن است که اگر همین اصولگرایان پشت علی لاریجانی نمی‌ایستادند، نه خود کاندیدایی داشتند و نه لاریجانی رأیی کسب می‌کرد چراکه فراکسیون «امید» به‌عنوان فراکسیون اکثریت، کاندیدای خود را تنها عارف می‌دانست.

انتخابات روز گذشته هیات رئیسه موقت مجلس بازتاب های محتلفی در رسانه ها داشت.در شبکه های اجتماعی کاربران و فعالان این شبکه به تحلیل این انتخابات پرداختند.

خبرگزاری خبرآنلاین رسانه نزدیک به علی لاریجانی در یادداشتی به قلم دبیر سیاسی خود به تمجید روش و منش سیاسی محمدرضا عارف پرداخت.در بخشی از این یادداشت آمده است:« اینکه عارف برای احقاق حق خودش به عنوان منتخب اول تهران نامزد ریاست شد، یا بر اساس برخی تحلیل‌های رسانه‎های منتقدش بنا بر استدلال‌های حامیانش به این رقابت هل داده شد؛ را هیچ کس جز خود او و خدایش نمی‌داند. پیشاپیش بر هر گونه "کری خوانی" سیاسی و "من می‌دانستم و ما می‌دانستیم که او رای ندارد" و ... هم باید خط بطلان کشید؛ چرا که اگر او شانس ریاست نداشت؛ همین رسانه‌های منتقد و حتی بعضا موافق بر سر خوان تحلیل تفاوت ریاست او و لاریجانی نمی‌نشستند و غالبا پیشاپیش روضه نمی‌خواندند که وای اگر عارف رئیس شود، چه می‌شود یا چه نمی‌شود....

فارغ از همه این تجزیه تحلیل‌های سیاسی و رسانه‌ای، جا دارد از محمدرضا عارف تشکر شود. او نه تنها نق-نق‌های برخی حامیانش و غر-غرهای برخی منتقدانش را به جان خرید و خودش را در مظان رای نمایندگان قرار داد که به همه ناظران نیز نشان داد که می‌توان در عین «رفاقت»، «رقابت» کرد. در طول ماه‌های اخیر که او منتخب تهران شده است، هرگز نه به نیش و کنایه و نه با ایما و اشاره، اهانتی به رقیب نکرده و همواره از او به نیکی یاد کرد. او همان مشی‌ای را در پیش گرفت که عبدالله نوری در رقابت با ناطق نوری در انتخابات هیات رئیسه مجلس پنجم، پیشه کرده بود. نجیبانه نامزد شد، پهلوانانه رقابت کرد و اخلاق‌مدارانه به نامزد پیروز تبریک گفت.»

 سایت عصر ایران هم در تحلیللی مشابه نوشت :«اقدام عارف در رقابت برای کسب ریاست کاملا اخلاقی و مفید بود. چرا که یک میلیون و 600 هزار نفر از مردم تهران به او رأی نداده بودند تا به نفع دیگری کنار برود و نامزد شدن او انجام وظیفه وکالت بود و حالا تکلیف از او ساقط شده است.

چنان که پیش تر نیز نوشتیم اگر در انتخابات ریاست جمهوری کنار نمی رفت بازی را خراب کرده  بود اما این بار او نه تنها بازی را به هم نزده که مرزبندی ها را شفاف کرده است. پیش بینی می شود که دکتر عارف برای ریاست دایم کاندیدا نشود. بنابراین لازم بود این عدد 103 مشخص شود و از این نظر با مجلس قبلی متمایز می شود که حداد عادل – لاریجانی هم در موقت رقابت کردند و هم در دایم.

آرای عارف (103 رأی) را نه با آرای لاریجانی که با تعداد کرسی های اصلاح طلبان در مجلس قبل باید مقایسه کرد. به یاد آوریم که دبیر کل مجمع روحانیون مبارز در انتخابات مجلس قبل گفته بود « اگر کسانی دل و دماغ دارند خودشان کاندیدا شوند»

یعنی هیچ امیدی وجود نداشت و به جز تک صداهایی شنیده نمی شد که تازه مهم ترین آنها از علی مطهری بود که به اصلاح طلبی شهرت نداشت. ولی حالا با وجود همه رد صلاحیت ها 103 نفر از 279 نماینده به معاون اول دولت اصلاحات و 154 نفر از این جمع به وزیر بهداشت همان دولت که در مجلس قبلی مواضع نزدیک به علی مطهری اتخاذ می کرد رأی دادند.

فاصله آرای علی مطهری (132) با آرای نایب رییس دوم (136) تنها 4 رأی است. یعنی اگر آرای مردم اصفهان به مینو خالقی را باطل نکرده بودند یا کار برخی حوزه ها به بازشماری نرسیده یا در یک مورد باطل نشده بود چه بسا با همین 4 یا 5 رأی نایب رییس دوم شده بود و هنوز هم محتمل است که در رای گیری بعدی برای هیات رییسه دایم مطهری این 4 رای را به دست آورد و نایب رییس دوم شود.

هر چند منتقدان دولت و مخالفان برجام هلهله می کنند که در رقابت لاریجانی – عارف یک اصول گرا به ریاست رسیده اما خودشان هم می دانند و از یاد نبرده ایم که رادیکال ها چگونه به لاریجانی می تاختند و به خصوص بر سر برجام بر سر او فریاد می کشیدند.

یکی از مشهور ترین تصاویر مجلس نهم همان عکسی است که حمید رسایی نوشته ای با این مضمون در دست دارد: «دوپینگ لاریجانی اثر نکرد»

طعنه ای به تلاش لاریجانی برای ماندن فرجی دانا در وزارت علوم. نمی خواهیم ادعا کنیم لاریجانی اصول گرا نیست اما نمی توانیم از یاد ببریم که اگر حامی لاریجانی بودند و او را اصول گرا می دانستند درقم از او حمایت می کردند نه این که تمام تلاش خود را به کار گیرند از قم هم راه پیدا نکند.

از همین حالا شروع شده و برخی در پیام های تلگرامی شماتت می کنند و طعنه می زنند که مگر قرار نبود مجلس امید تشکیل شود؟ آیا این مجلس امید است؟ در حالی که مشخص نیست چه کسی را شماتت و متهم به کم کاری می کنند. عارف آیا می توانست بقیه نمایندگان را وادارد به به او رأی دهند یا اگر شورای نگهبان 90 درصد نامزدهای اصلاح طلب را رد صلاحیت کرد و در برخی شهرها از سر ناچاری از کاندیدای غیر اصلاح طلب اما هوادار برجام حمایت کردند او مقصر است؟

یادمان باشد روحانی هم که تازه رییس جمهور شده بود تا یک ماه تیتر می زدند و تحلیل می کردند که او اصول گراست تا رای دهندگان به او با تصویر  اصلاح طلبی را مأیوس کنند اما حالا تمام تلاش‌شان بر این است که دوران ریاست جمهوری او را یک دوره‌ای کنند.

فردا که دولت چند وزیر را تغییر دهد و کابینه را ترمیم کند یا لایحه بدهد و همین مجلس تصویب کند یا طرح هایی به تصویب برسد که باب میل نابرجامی ها نیست آن گاه از شدت هلهله مدعیان موفقیت به خاطر ریاست علی لاریجانی مانند تظاهر به اصول‌گرا دانستن حسن روحانی هم کاسته شود چون خودشان هم بهتر می دانند این لاریجانی، دورترین لاریجانی است به آنان.»

از سوی دیگر فعالان سیاسی هم به ‌انتخابات هیات رئیسه موقت واکنش نشان دادند.

مسعود پزشکیان نائب رییس موقت مجلس، اصلاح طلب با داشتن سابقه دو دوره نمایندگی مجلس هشتم و نهم با تاکید بر اینکه نتیجه انتخابات هیات رئیسه صرفا سیاسی نیست، در عین حال به نقش جریان‌های سیاسی در مجلس اشاره و اظهار کرد: تا حدود زیادی نتیجه آرای هیأت رئیسه بار سیاسی داشت اما نمی‌شود کاملا قضاوت کرد که فقط سیاست در این انتخابات نقش داشته است و در‌آینده نیز همین مسیر تداوم خواهد داشت. شاید در آینده با تعامل‌ها و گفت‌وگوهای بین نمایندگان جدیدالورود و همگرایی بین نمایندگان تغییراتی ایجاد شود اما امیدواریم این تغییرات در جهت همگرایی باشد نه واگرایی.

به گفته وی، حضور لاریجانی در راس مجلس به عنوان یکی از کاندیداهای لیست امید که در عین حال به نوعی از جریان مقابل لیست امید پشتیبانی‌هایی هم کرد معادلات را غیر قابل پیش‌بینی کرد اما نهایتا آنچه که به دست آمد حضور سلایق مختلف در هیأت رئیسه بود.

رسول خضری منتخب پیرانشهر، مستقل و با داشتن سابقه نمایندگی در مجلس نهم انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس دهم را حکایت از رویکرد مجلس به سمت اعتدال و آرامش دانست و در عین حال گفت که اگر اصلاح‌طلبان تعامل بیشتری از خود با حامیان لاریجانی نشان می‌دادند شاید می‌توانستند تعداد کرسی‌های بیشتری در هیات رئیسه کسب کنند.

محمد قسیم عثمانی عضو هیات رئیسه موقت مجلس، اصلاح طلب و با داشتن سابقه نمایندگی در دوره‌های هشتم و نهم مجلس ترکیب هیأت رئیسه طلیعه‌ای برای تعاملات در مجلس دهم و به صلاح کشور دانست و گفت که این ترکیبی است از اصولگرایان و منتخبان لیست امید که شاید طلیعه ای برای تعامل مجلس دهم باشد.

مصطفی کواکبیان منتخب تهران، اصلاح طلب و با داشتن سابقه نمایندگی در دوه هشتم نیز با بیان اینکه ترکیب فعلی هیات رئیسه موقت می‌توانست خیلی بهتر از این باشد گفت: این که گفته شود ما ادعا می‌کردیم که 160 رای داریم اما در عمل انجام نشد واقعیت این است که 40 – 50 نفر از دوستانی که با ما عکس یادگاری می‌گرفتند رفتند و زنبیلشان را جای دیگری می‌گذاشتند و این حالت، حالت خوبی نیست.

به گفته وی فراکسیون باید شفاف عمل کند و در جلسه با صدای بلند هم اعلام کردم که کاندیدای ما عارف است؛ با این که بنده چهار سال با لاریجانی رفاقت داشتم. ما باید آنچه که به عنوان نظر اعلام می‌کنیم نظر فراکسیونی باشد؛ زیرا فراکسیون را تجلی از احزاب می‌بینیم. بنابراین معتقدم که باید مجلس را به سمت حزبی شدن ببریم.این که بگوییم عده‌ای زاگرس نشین هستند یا البرز نشین و ... این‌ها نباید ملاک باشد. ملاک باید این باشد که چنین تفکر سیاسی در حزب وجود دارد.

محمدعلی وکیلی منتخب تهران و اصلاح طلب با اعتقاد به اینکه انتخاب هیات رئیسه مجلس یک انتخاب اصولگرایانه بود گفت که در فراکسیون امید حتما جلسه خواهیم داشت و آسیب‌شناسی و آنالیز لازم را انجام خواهیم داد، البته منهای رئیس برنامه ریزی‌های داریم.

به گفته وی عارف به عنوان رئیس فراکسیون امید نقش مهمی در مجلس دهم خواهند داشت و قطعاً حضور ایشان در مجلس با توجه به مشی و ادب سیاسی که از ایشان سراغ داریم کارآمد خواهد بود.

اسماعیل جلیلی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس نهم نیز گفت که انتخاب هیات رئیسه مجلس نشان می‌دهد که رویکرد مجلس دهم، مبتنی بر اعتدال است و مجموعه افرادی که انتخاب شدند هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان دارای ویژگی مشترک هستند.وی با اشاره به اینکه جایگاه هیات رئیسه مجلس مبتنی بر تلاش‌های گروهی، جناحی و حزبی است، تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد کرسی‌های اصلاح‌طلبان طبیعی بود که اصلاح‌طلبان در هیات‌رئیسه نیز جایگاهی احراز کنند.همچنین هیچ‌یک از گروه‌های سیاسی در مجلس دهم، اکثریت مطلق ندارند، بلکه در این مجلس بیشتر لابی‌ها و ائتلاف‌ها می‌تواند وضعیت هر کدام از دو گروه اصلی جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را در مجلس نشان دهد.

جلیلی اظهارکرد: در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی مجموعه اصلاح‌طلبان نسبت به دور نهم از کرسی‌های بیشتری برخوردار شدند اما نتوانستند اکثریت مطلق را به دست آورد، بنابراین پیش‌بینی می‌شد، قدرت سیاسی آقای لاریجانی در شرایط شروع مجلس دهم بر گروه مستقلین و مجموعه گروه اصلاح‌طلبان برتری داشته باشد.

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب با مثبت ارزیابی کردن انتخاب اعضای هیات رئیسه موقت مجلس دهم گفت: حضور اصلاح طلبان در هیات رئیسه مجلس پیام خوبی دارد چر اکه حضور اصلاح طلبان در هیات رئیسه و نقش آفرینی آنها در تصمیمات مجلس موجب ایجاد دلگرمی برای پایگاه اجتماعی لیست امید است.

وی افزود: ‌«امید» تلاش کرد که ریاست مجلس را هم در اختیار بگیرد اما به هر حال این اتفاق رخ نداد اما اصلاح طلبان اکنون یک اقلیت بسیار قابل توجه را در هیات رئیسه مجلس به خود اختصاص داده‌اند که نقش بسیار مهمی در تصمیمات مجلس خواهند داشت. پیش بینی ما این بود که ائتلاف شکل گرفته در دوره انتخابات، در مجلس ادامه یابد که همین اتفاق هم افتاد و این ائتلاف مخدوش نشده است.

ناصری گفت: من معتقدم همین روند در انتخاب اعضای کمیسیون‌های مجلس یا مرکز پژوهش‌های مجلس هم رخ می‌دهد و بر خلاف دوره‌های 7 و 8 و 9 مجلس، اصلاح طلبان در تصمیم‌گیری‌های کلان مجلس حضور فعال دارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که از این پس فراکسیون امید باید تشکیلاتی‌تر عمل کند، افزود: عارف به عنوان رئیس فراکسیون امید در این ببین باید بار اصلی را بر دوش بکشد و فراکسیون امید خود را برای انتخاب اعضای هیات رئیسه در سال بعد مجلس آماده کند.

جواد هروی نماینده مجلس مجلس نهم نیز با بیان اینکه حضور افراد مختلف از جناح‌های متفاوت در ترکیب هیات رئیسه مجلس دهم نشان‌دهنده جو اعتدال در مجلس دهم است، گفت: اگر بتوانیم با این نگاه اعتدالی پیش رویم، مجلس متعادلی خواهیم داشت که از جبهه‌گیری‌ها در قبال مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بتواند با نگاهی اعتدال‌گرا عمل کند.

به گفته وی آنچه در مجلس اتفاق افتاد و افرادی به عنوان هیات رئیسه و ترکیب موقت مجلس دهم معرفی شدند، نشان‌دهنده نگاه کارشناسانه و درست نمایندگان در اولین روز کاری‌شان بود. همچنین ترکیب هیات رئیسه موقت مجلس دهم ترکیبی جامع از قوای موجود در میان نمایندگان مجلس بود، این ترکیب برخوردار از گروه‌ها و نگرش‌ها و رویکردهای جناح‌های مختلف بود به طوری که در ترکیب هیات رئیسه مجلس دهم شاهد حضور افرادی از جناح راست و چپ و حتی اهل سنت هستیم که نشان‌دهنده قوت کار است.

ابراهیم نکو نماینده اصولگرای مجلس نهم نیز ترکیب هیات رئیسه مجلس دهم را متعادل و سازنده خواند و گفت: اگر در رای گیری نهایی برای هیات رئیسه دائمی مجلس دهم، ترکیب انتخاب شده حفظ شود، شاهد حرکت نو و جدیدی در مجالس‌مان خواهیم بود و مجلس دهم یکی از مجالس پویا و نو اندیش در کشور خواهد بود که با مشتی اعتدالی فارغ از دعواهای سیاسی عمل خواهد کرد.

به گفته وی انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس دهم، نشان داد، مجلس فارغ از مسائل جناحی و حاشیه‌های سیاسی، افرادی را انتخاب کرده که بتوانند مشتی اعتدالی را رعایت کنند همچنین ‌ترکیب هیات رئیسه مجلس را می‌توان قدم مثبتی برای آینده دانست و برای تعامل بیشتر گروه‌ها وجناح‌های سیاسی در مجلس به فال نیک گرفت.

احمد پورنجاتی فعال سیاسی اصلاح طلب هم با بیان اینکه ترکیب اعضای هیات رئیسه موقت مجلس آیینه نسبتا نزدیک به واقعیت از شرکت کنندگان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است گفت که به دست آمدن چنین ترکیبی برای هیات رئیسه مجلس در مجموع به سود یک مجلس یاری رسان به روند عمومی اداره کشور است که از سال 92 آغاز شده است، بر این اساس معتقدم وزن و سهمی برای طیف تندرو در مجلس نمی‌توان لحاظ کرد.

وی با بیان اینکه ترکیب مجلس در بسیاری از موضوعات مربوط به رویکردهای اداره‌ی مجلس با هم همگرایی دارند خاطر نشان کرد: صرف نظر از وجود جریان‌های سیاسی مختلف یک پدیده تازه در مجلس دهم رقم خورد و آن مرز بندی مشترک و آشکار میان یک اکثریت و یک اقلیت بسیار شناخته شده و بازماندگان طیف پایداری است.هر چند این اکثریت به لحاظ سیاسی گوناگون است، اما به لحاظ رفتار پارلمانی، همگرا است.این اکثریت از مشترکات کارکردی برخوردار است اما به لحاظ پایگاه اجتماعی و رویکردهای سیاسی، تفاوت‌هایی با هم دارند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: این اکثریت مجلس دهم از نظر نقش آفرینی پارلمانی به هم بسیار نزدیک بوده و اولویت‌های مشترک فراوانی دارند. وزن کشی انتخاب اعضای هیات رئیسه هم نه یک قطب بندی سیاسی، بلکه فراهم کردن فرصت‌ برای انتخاب آگاهانه، شفاف و رها از پیوندهای دینی است. در واقع انتخاب اعضای دائمی هیات رئیسه هم نه نوعی داربی یعنی رقابت دو باشگاه رقیب و قطبی شده خانگی بلکه به عنوان نوعی فراهم سازی فرصت برای انتخاب محاسبه گرانه و عقلانی اکثریت مجلس تلقی می شود.

وی با استقبال از انتخاب اعضای هیات رئیسه در صحن علنی مجلس گفت: پیش از این مطرح شده بود که در یک معامله سیاسی، عارف و لاریجانی با هم رقابت نکنند و یکی از این دو رئیس شود و سایر مناصب داخلی مجلس میان جناح‌ها توزیع شود. این شیوه به لحاظ منطق سیاسی و از منظر پایگاه اجتماعی جریان‌های سیاسی و بخصوص اصلاح طلبان شیوه‌ای پنهان کاری و پشت صحنه بود. رقابت‌هایش میان اکثریت مجلس که در حوزه‌هایی از انتخابات در کنار هم بودند و در لیست یکدیگر حضور داشتند بیشتر مورد پسند بود.

پورنجاتی در پایان گفت:‌ اگر این رقابت به قطب بندی تبدیل می‌شد، نوعی شکست بود، اما رای گیری در صحن علنی مجلس شیوه‌ای وفادارانه به عقل جمعی و بدنه اجتماعی جریان‌های سیاسی بود و بر خلاف تصور تندروها ، نمی‌توان وزن و سهمی برای تاثیر گذاری تندروها لحاظ کرد.

محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در نشست دبیران حزب موتلفه گفت که انتخاب آقای لاریجانی به گمانه‌زنی‌های شش ماهه اخیر پایان داد و نسبت اکثریت و اقلیت را شفاف کرد.

عبداله رمضان زاده فعال سیاسی اصلاح طلب هم با بیان اینکه انتخاب لاریجانی به عنوان ریاست مجلس برای ما نگرانی ایجاد نمی‌کند گفت:‌ خوشحالیم اصولگرایان به کسی رای دادند که به او توهین می‌کردند و جلسه او را به هم می‌زدند، این یک نکته مثبت است و نشان می‌دهد کشور در جهت اعتدال گام برمی‌دارد.همچنین‌ بخشی از دوستان ما این بحث را داشتند که اتفاقی که افتاده تعیین تکلیف بین طرفداران و مخالفان برجام است که به هر حال طرفداران برجام رای آوردند، این یک نکته مثبت دیگر است.

وی افزود: در مجموع من این انتخاب را مثبت می‌دانم ، زیرا برای اولین بار در 12 سال گذشته ما در هیات رئیسه حضور داریم ، 103 پای کار داشته و یک فراکسیون قدرتمندی داریم این ها نشان می‌دهد که اتفاق مثبتی افتاده و ما بابت آن خوشحالیم. البته خوشحالیم که اصولگرایان نیز خشنودند و رایشان به ما نزدیک شده است.

وی در ادامه درباره‌ی این که گفته می‌شود با ترکیب هیات رئیسه تکلیف اکثریت و اقلیت مجلس مشخص شد گفت: اصولگرایان ادعا می‌کردند 188 رای دارند ما مشکلی نداریم که اکثریت مجلس از جناح آقای لاریجانی باشد. مهم این است که ما یک فراکسیون قوی با حداقل 103 داریم و مطمئنیم در انتخاب هیات رئیسه دائمی هم تعداد آرای دائمی ما بیشتر می‌شود چون فشارها دیگر کارآمد نخواهد بود و ما نگرانی دیگر درباره‌ی ترکیب مجلس نداریم.همچنین اکثریت و اقلیت در مجلس دهم حول محور اعتدال و حمایت از دولت شکل می‌گیرد.

حسن رسولی عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز گفت: تاکنون از سوی اصلاح طلب ها شاهد رفتاری شفاف، صادقانه، اخلاقی و به دور از زد و بندهای سیاسی بودیم. چرا که عارف و اصلاح‌طلبان در پاسخ به رای یک پارچه‌ی مردم تهران به لیست امید، در رفتار سیاسی‌شان صادقانه و اخلاقی عمل کردند.

وی ادامه داد: عارف به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان و کاندیدای اصلاح طلب تهران و سراسر ایران و همچنین حامیان دولت در انتخابات اخیر عملکرد قابل قبول و مثبتی داشته‌اند.

امید ایرانیان

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی 16ساله
|
10خرداد ماه 1395
0
0
سلام
اونقد از عده گفتند که خواننده فکر میکنه در اینده نه چندان دور میخاد یه جنگ بزرگی در مجلس بشه . عزیزان بفکر مردم باشید بیخیال حزب وجناح . مدرس هم یک نفر بود ومصدق هم . هرچند توکلی ها ونوباوه ها رفتند ولی .............

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top