در انتخابات هیات‌رئیسه مجلس هفت نفر از لیست معرفی شده از سوی فراکسیون ولایت و پنج نفر معرفی شده از سوی فراکسیون امید توانستند به جایگاه هیات رئیسه مجلس راه پیدا کنند.

در انتخاب هیات رئیسه موقت، فراکسیون امید سه کرسی به دست آورده بود و لابی‌های دو روز گذشته این فراکسیون را تقویت کرد و بعید نیست در یک سال آینده این فراکسیون بتواند با معرفی و شناسایی نیروهای نخبه و توانمند خود سهم بیشتری را از هیات رئیسه مجلس به دست آورد.

فراکسیون امید که از نیروهای اصلاح‌طلب نزدیک به خاتمی و عارف تشکیل شده است که در انتخابات هیات رییسه مجلس پنج کرسی به دست آورد. پزشکیان وزیر بهداشت دولت خاتمی نایب رئیس اول شد و مطهری که بارها و بارها از برخوردها با سیدمحمد خاتمی،کروبی و میرحسین موسوی گلایه کرده است، در جایگاه نایب رئیسی دوم نشست.

هر دو نامزد فراکسیون امید، نواب رییس شدند

پزشکیان و مطهری روز گذشته به عنوان نامزدهای نواب رییسی مجلس دهم از سوی فراکسیون امید معرفی شدند و امروز در جریان رای‌گیری در مجلس به عنوان نواب رییس انتخاب شدند. حال با توجه به انتخاب هر دو آنها می‌توان تاثیرگذاری اصلاح‌طلبان لیست امید در مناسبت‌های سیاسی مجلس دهم را بیشتر دید.

در میان دبیران هیات رئیسه مجلس اصلاح‌طلبان در لیست معرفی شده خود تغییر داده بودند و این بار به جای امیری خامکانی، یوسف‌نژاد را معرفی کرده بودند که در نهایت نماینده مردم ساری توانست در هیات رئیسه مجلس قرار بگیرد.

وکیلی، نامزد لیست امید از تهران نیز توانست وارد هیات رییسه مجلس شود و ناصر موسوی لارگانی نماینده اصولگرای فلاورجان که در ترکیب هیات رییسه موقت قرار گرفته بود از راهیابی به هیئت رییسه دائمی مجلس دهم بازماند.

حضور اولین نماینده اهل سنت در هیات رییسه

در میان دبیران هیات رئیسه نیز محمدقسیم عثمانی از فراکسیون امید و آشوری و بهروز نعمتی انتخاب شدند. به این ترتیب و با توجه به عدم اقبال نمایندگان به حسین زاده، عثمانی اولین نماینده اهل سنت حاضر در هیات رئیسه مجلس خواهد بود آن هم در روزی که حسن روحانی در سفر به مهاباد به استفاده از افراد توانمند کُرد و اهل سنت در رده‌های بالای مدیریتتاکید کرده بود.

اقبال به لیست امید

در حالی که از دوازده منتخب مجلس پنج نفر از فراکسیون امید انتخاب شده بودند، اما علی لاریجانی و بهروز نعمتی در انتخابات از سوی لیست امید حمایت شده بودند و حضور این افراد در فراکسیون امید نشان می‌دهد فراکسیون ولایت تحت تاثیر تندروها نیست و اعتدالگرایان نقش مهمی در اداره آن دارند.

به جز او غلامرضا کاتب نیز با رای بالای  ۱۴۶ نماینده به عنوان دبیر هیئت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی انتخاب شد.

پیش از این ایلنا در تحلیلی حالت‌های مختلف ریاست مجلس را بررسی کرده بود که در حالت نخست با ائتلاف لاریجانی و اصلاح‌طلبان به نفع ریاست لاریجانی، دو اصلاح‌طلب به عنوان نایب رییس در جایگاه هیات‌رییسه قرار خواهند گرفت.

 

 

هیات ر ییسه

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top