در بند «الف» این عقد نامه‌ها آمدہ است: ضمن عقد نڪاح خارج لازم زوج شرط ڪرد هرگاہ طلاق بنا بہ درخواست زوجہ نباشد و طبق تشخیص دادگاہ تقاضاے طلاق ناشے از تخلف زن از وظایف همسرے یا سوء اخلاق و رفتار وے نبود، زوج موظف است تا نصف دارایے موجود خود را ڪہ در ایام زناشویے با او بہ دست آوردہ است طبق نظر دادگاہ بلاعوض بہ زوجہ منتقل ڪند.


 در بند «ب» آن نیز ضمن عقد نڪاح خارج لازم زوج بہ زوجہ وڪالت بلاعزل با حق توڪیل غیر می‌دهد ڪہ زن در صورت تحقق شرایطے، از ناحیہ مرد وڪیل است خودش شخصاً یا با انتخاب فرد دیگرے بہ عنوان وڪیل بہ دادگاہ مراجعہ ڪند و پس از اثبات ادعا، درخواست طلاق ڪند.

🔘شروط ضمن عقد نڪاح شامل 12 شرط است ڪہ بہ آن شروط دوازدہ گانہ عقد نڪاح می‌گویند. این شروط عبارتند از :

✍1- زن می‌تواند از دادگاہ تقاضاے صدور طلاق ڪند، در صورت خوددارے شوهر از دادن خرجے زن و انجام سایر حقوق واجب زن بہ مدت 6 ماہ.

✍ 2- دومین شرط ذڪر شدہ در عقدنامہ ڪہ بہ زن اجازہ طلاق می‌دهد، بدرفتارے زوج است بہ حدے ڪہ ادامہ زندگے را براے زوجہ غیر قابل تحمل ڪند.

✍ 3- سومین شرطے ڪہ با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیمارے خطرناڪ غیر قابل درمان مرد است در حدے ڪہ سلامت زن را بہ خطر اندازد.

✍4- شرط چهارم دیوانہ بودن مرد است در زمانے ڪہ امڪان فسخ وجود ندارد.

✍5- پنجمین شرط مندرج در عقدنامہ، اشتغال مرد بہ ڪارے است ڪہ بہ حیثیت و آبروے زن و مصالح خانوادگے او لطمہ بزند در این صورت زن می‌تواند تقاضاے طلاق ڪند.

✍ 6- محڪومیت شوهر بہ مجازات 5 سال حبس یا بیشتر، یا بہ جزاے نقدے ڪہ بر اثر ناتوانے از پرداخت، منجر بہ 5 سال بازداشت شود یا بہ حبس و جزاے نقدے ڪہ مجموعاً منتهے بہ 5 سال بازداشت یا بیشتر شود و حڪم مجازات در حال اجرا باشد نیز یڪے دیگر از شروط ضمن عقد نڪاح است ڪہ بہ زن امڪان مطلقہ شدن را می‌دهد.

✍7- ابتلاء زوج بہ هر گونہ اعتیاد مضرے ڪہ بہ تشخیص دادگاہ بہ اساس زندگے خانوادگے خللے وارد آورد و ادامہ زندگے را براے زوجہ دشوار ڪند مانند اعتیادے ڪہ منجر بہ بیڪارے مرد، فروش اثاثیہ منزل و وارد نمودن ضرر بہ سلامت جسمے و روحے زن و فرزند شود.

✍ 8- هشتمین شرطے است ڪہ بہ استناد آن زن حق طلاق می‌یابد. چنانچہ زوج زندگے خانوادگے را بدون عذر موجہ ترڪ ڪند یا اینڪہ 6 ماہ متوالے بدون عذر موجہ غیبت ڪند، زن می‌تواند با مراجعہ بہ دادگاہ و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت ڪند.

✍ 9- از جملہ مواردے ڪہ دادگاہ تقاضاے زن را براے طلاق می‌پذیرد و در عقدنامہ نیز ذڪر شدہ، محڪومیت قطعے زوج بر اثر ارتڪاب بہ جرم و اجراے هر گونہ مجازات اعم از حد و تعزیر است ڪہ مغایر با حیثیت و شئون خانوادگے زن باشد تشخیص این امر نیز با توجہ بہ وضع و موقیعت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاہ است.

✍10- دهمین شرط از شروط دوازدہ گانہ عقد نڪاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگے مشترڪ بہ جهت عقیم بودن یا عوارض جسمے دیگر است ڪہ در این صورت زن می‌تواند تقاضاے طلاق ڪند.

✍11- همچنین چنانچہ زوج مفقودالاثر شود و ظرف 6 ماہ پس از مراجعہ زوجہ بہ دادگاہ پیدا نشود نیز دادگاہ حڪم طلاق را صادر می‌ڪند.

✍12- آخرین شرطے ڪہ زوج در عقدنامہ آن را امضا مے ڪند و اختیار طلاق را بہ همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازہ همسر است ڪہ در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گیرد.

⭕️ زن علاوہ بر شرایط مندرج در قبالہ ازدواج می‌تواند حق سڪونت ڪہ اختیار تعیین محل سڪونت را بہ زن واگذار مے ڪند، حق تحصیل و حق اشتغال یا هر شرطے ڪہ مخالف اقتضاے عقد نڪاح نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر درج ڪند.

‼️ با تحقق یڪے از شرایط دوازدہ گانہ و اثبات آن در دادگاہ، زن می‌تواند با استفادہ از وڪالت ضمن عقد با مراجعہ بہ دادگاہ خانوادہ و طے تشریفات قانونے نسبت بہ اجراے طلاق اقدام ڪند.
 

دسته بندی حقوقی , دانشنامه حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top