شرکت در پارتی مختلط مصداق رابطه نامشروع است یا نه؟

محسن برهانی

وکیل ملت: شرکت در پارتی مختلط در مکانی خصوصی، نه مصداق رابطه نامشروع است و نه مصداق عمل منافی عفت و براساس قانون مجازات اسلامی اساساً این رفتار جرم محسوب نمی شود.

تاریخ انتشار: 15خرداد1395|01:53

شرکت در پارتی مختلط مصداق رابطه نامشروع است یا نه؟
| کد خبر: 165039

مستند این دو رفتار ماده 637 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی است. این ماده مقرر میدارد: «هرگاه زن و مردی که بین آنها علقۀ زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد».

پارتی های مختلط مصداق رابطه نامشروع نیست چرا که رابطه نامشروع امری طرفینی است و نمیتوان یک جمع را به رابطه نامشروع محکوم نمود.

نمی توان بین کسی که این طرف باغ حضور دارد و کسی که در طرف دیگر باغ است رابطه نامشروع را به اثبات رساند؟ رابطه یعنی دو طرف با یکدیگر وارد رابطه ای شوند که از نظر شرعی حرام است. صرف حضور در یک مجلس مختلط مصداق رابطه نامشروع نیست مگر اینکه به صورت خاص چنین رابطه ای به اثبات برسد.

از سوی دیگر حضور در این مجلس مصداق عمل منافی عفت نیست چرا که در عمل منافی عفت شرط است که رابطه ای فیزیکی میان دو طرف برقرار شود.

این جرم جزو جرایم منافی عفت محسوب می­گردد و توجه شما را به ماده 102 قانون آیین دادرسی کیفری جلب می­کنم که به درستی بیان می­دارد: «انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرایم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست مگر در مواردی که جرم در مرئی و منظر عام واقع شده و یا دارای شاکی یا به عنف یا سازمان یافته باشد که در این صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط مقام قضایی انجام میشود».

با توجه به مطالب بالا روشن میشود که هم تحقیق شما و دستور بازپرس خلاف قانون بوده است و هم حکم صادره توسط قاضی بدون مستند قانونی بوده است.

در پایان لازم میدانم به این نکته اذعان نمایم که چنین احکام غیرقابل قبولی را نباید معیار جهت قضاوت در مورد تمامی قضات و سیستم قضایی تلقی نمود چرا که نگارنده در برخورد با بسیاری از قضات و گفتگوی مستقیم با ایشان دریافته ام که چنین رویکرد سختگیرانه و به نظر اینجانب غیرقانونی در میان قضات چندان طرفداری ندارد و بسیاری از این قشر زحمتکش و محترم اعتقاد به بزه پوشی بخصوص در جرایم جنسی و جرایم منافی عفت دارند

* عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top