تورم که یکی از مهمترین مشکلات ساختاری اقتصاد ترکیه می باشد،در سال منتهی به می سال 2016 میلادی در شاخص قیمت های مصرف کننده به 7.78 درصد رسید. این رقم در شاخص قیمت های تولید کننده 6.98 درصد اعلام شد. وزیر دارایی ترکیه مدعی شده است نرخ تورم رو به کاهش و ثبات است.

به گزارش ایرنا، موسسه آمار دولتی ترکیه مطابق با تقویم کاری اعلام داده های منظم اقتصادی، نرخ تورم این کشور در ماه می ، پنج ماه نخست سال جاری و یک سال منتهی به می سال 2016، میانگین 12 ماه منتهی به می سال جاری میلادی را اعلام کرد.

براساس این داده ها در ماه می نرخ تورم این کشور در شاخص قیمت های تولید کننده 1.48 درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافت. براساس همین داده ها در پنج ماه سال جاری تورم در ترکیه به 2.77 درصد، در یک سال منتهی به می سال جاری به 3.25 درصد و در میانگین 12 ماهه منتهی به می سال جاری به 6.98 رصد رسید.

به همین ترتیب نرخ تورم ترکیه در شاخص قیمت های مصرف کننده نیز به 0.58 درصد، درصد، 3.15 درصد و 6.58 درصد و 7.71 درصد رسید.

ناجی آکبال وزیر دارایی ترکیه در تحلیل داده های موسسه آمار دولتی ترکیه در جمع خبرنگاران عضو انجمن خبرنگاران اقتصادی ترکیه گفت: در ماههای اخیر نرخ تورم در میانگین یک ساله رو به کاهش است و چنین دیده می شود که سیاست های پولی بانک مرکزی ترکیه به رشد و ثبات اقتصادی در ترکیه کمک کرده است.

نرخ تورم عمومی و رسمی در ترکیه در حالی نزدیک به 6.6 درصد اعلام می شود که نرخ تورم در بسیاری از کالا و خدماتی که سهم قابل توجهی در هزینه های مردم دارند به ویژه مواد غذایی و ایاب و ذهاب و اجاره بها بسیار بالاتر از رقم اعلام شده است. نرخ تورم در مواد غذایی بطور متوسط بیش از 15 درصد است. در برخی از کالاها به ویژه گوشت، این نسبت تا 25 درصد نیز می رسد. نرخ گوشت در ترکیه بیش از دو برابر اروپا و سه برابر آمریکا می باشد.

نرخ بسیاری از مواد غذایی در ترکیه نسبت به اروپا و آمریکا که از نظر سطح درآمد اختلاف فاحشی با ترکیه دارند، بسیار گرانتر است. کارشناسان اقتصادی یکی از مهمترین مشکلات در مهار تورم را مشکلات ساختاری در اقتصاد ترکیه ارزیابی کرده و می گویند در ترکیه در واقع «تورم قیمت تمام شد» وجود دارد.

به عنوان نمونه تورم قیمت تمام شد در بسیاری از کالاهای اساسی و خدمات بین 10 الی 16 درصد می باشد.

در سال 2015 میلادی نرخ تورم ترکیه در شاخص قیمت های مصرف کننده به 8.81 درصد رسید که فراتر از هدف تعدیل شده و تخمین های بانک مرکزی این کشور بود.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top