برخی مقامات آمریکایی اعلام کردند که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد که در رأی‌گیری سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ارائه شده از سوی کوبا برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، از صدور رأی خودداری کند.

4 مقام اجرایی دولت آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود در این رابطه عنوان کردند که تاکنون در این‌باره تصمیم خاصی مبنی بر صدور رأی موافق و مخالف اتخاذ نشده است اما اینکه یک دولت عضو سازمان ملل با قطعنامه‌ای که علیه قوانین کشورش صادر شده است، مخالفت نمی‌کند، بسیار غیرمنتظره و عجیب است.

از آنجایی که دولت آمریکا تاکنون با این قطعنامه به صورت جدی مخالفت نکرده است، به نظر می‌رسد که «واشنگتن» (پایتخت آمریکا) در حال متحد شدن با جامعه جهانی علیه کنگره کشور خود می‌باشد که تاکنون علی‌رغم درخواست‌های مکرر «اوباما» به لغو تحریم‌های این کشور علیه کوبا رضایت نداده است.

«اوباما» از ماه دسامبر (آذر) سال گذشته که عادی‌سازی روابط آمریکا و کوبا در دستور کار هر دو کشور قرار گرفت، از کنگره آمریکا خواست که تحریم‌های 54 ساله این کشور علیه کوبا را لغو کند.

در همین راستا ماه گذشته نیز هر دو کشور اقدام به بازگشایی سفارت‌های خود در کشور مقابل کردند و رئیس جمهور آمریکا نیز تا جایی که اختیارات وی اجازه می‌داد، محدودیت‌های تجاری و گردشگری شهروندان آمریکایی در کوبا را از میان برداشت اما تحریم‌های این کشور علیه کوبا همچنان به قدرت خود باقی هستند.

پاپ «فرانسیسکو» که در روند عادی‌سازی روابط بین آمریکا و کوبا نقش اساسی ایفا کرد نیز روز شنبه وارد «هاوانا» پایتخت کوبا شد و از آنجا نیز رهسپار آمریکا می‌شود.

«رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا روز جمعه طی یک تماس تلفنی با «باراک اوباما» همتای آمریکایی خود، بار دیگر از وی خواست تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را لغو کند.

«کاخ سفید» در این رابطه اعلام کرد که رؤسای جمهور آمریکا و کوبا بر سر گام‌هایی که هر دو طرف باید باهم و یا به صورت جداگانه در جهت پیشبرد همکاری‌های دوجانبه خود بردارند، بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

دولت کوبا نیز در همین راستا خاطرنشان کرد که رئیس جمهور این کشور همواره بر لزوم لغو کامل و همیشگی تحریم‌های آمریکا علیه کوبا تأکید کرده است.

همچون 23 سال اخیر، کوبا در جلسه آینده مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای به این مجمع ارائه خواهد داد و به واسطه آن از تحریم‌های صورت گرفته علیه این کشور از سوی آمریکا انتقاد کرده و خواستار پایان دادن به این سیاست خواهد شد.

آمریکا هر سال بیش از سال قبل در این رأی‌گیری مغلوب می‌شود؛ سال گذشته پیشنهاد کوبا با 188 رأی موافق در مقابل تنها 2 رأی مخالف تصویب شد و تنها رژیم صهیونیستی به پشتیبانی از «واشنگتن» پرداخت.

رأی‌گیری امسال که ماه آینده برگزار خواهد شد، اولین رأی‌گیری صورت گرفته پس از برقراری مجدد روابط آمریکا با کوبا و تغییر مواضع سیاسی هر دو کشور نسبت به یکدیگر خواهد بود.

به گزارش فارس، دو کشور با میانجی‌گری واتیکان 18 ماه مذاکرات محرمانه داشتند اما 26 آذر (17 دسامبر) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند و زندانیان یکدیگر را آزاد خواهند کرد.

پس از آن، اوباما ماه آوریل با «رائول کاسترو»، رئیس‌جمهور کوبا به طور رسمی مذاکره کرد که این نخستین دیدار رهبران دو کشور از سال 1956 بود.

دو طرف از زمان اعلام تاریخ از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک دو کشور در 17 دسامبر ( 26 آذر 93) تاکنون چند بار مذاکره کرده‌اند.

واشنگتن از سال 1961 روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع و این کشور را تحریم کرد؛ اگر چه برخی از این تحریم‌ها در ماه‌های اخیر لغو شده است اما بیشتر تحریم‌های آمریکا همچنان به قوت خود باقی است اما اوباما دسامبر گذشته اعلام کرد که گفت‌وگوها برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با کوبا را از سر می‌گیرد.


 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top