منش پهلوانی محمد علی کلی

دکتر خلیل علی محمدزاده

وکیل ملت: بچه که بودیم کِلِی و به عبارتی کامل تر كاسیوس مارسلوس کِلِی(متولد ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ وییز ویل، کنتاکی، ایالات متحده) برای ما چهره ای آشنا بود.

تاریخ انتشار: 18خرداد1395|12:06

 منش پهلوانی محمد علی کلی
| کد خبر: 167527

بوکسور حرفه‌ای سنگین‌ وزن اهل آمریکا که در 22 سالگي قهرمان بوکس جهان شد. حكايت قبل از انقلاب است. آن سال ها ما در منزل تلویزیون نداشتیم، ولی خانه ی خاله، گاهی تماشاگر پروپاقرص مسابقات او بودیم.

اگرچه ورزش بوکس را دوست نداشتم، اما غير از مقام قهرماني، در چشمان او و در رفتارش، جذبه ای بود که مرا به خود متمایل می ساخت. شاید دليل این جذبه را سال ها بعد با مسلمان شدن او تفسیر نمودم. اين ورزشكار امريكايي با جنگ ویتنام، مخالفت علني كرد. به خاطر باورهای مذهبی‌اش، خدمت در ارتش امريكا را نپذيرفت.

او به همين خاطر توسط پليس امريكا بازداشت شد. حتي عناوین قهرمانی‌ خود را از دست داد. کِلِی به اتهام گناه «فرار از خدمت»، چند سالی هم از رینگ بوکس محروم شد. با اين وجود او سعي كرد، تسلیم ظلم نشود و زندگی خود را در مبارزه با کژی ها و پلشتي ها گذراند و با این سبک، مخالفانش را نيز به ستایش اين راه فراخواند.

مرحوم کِلِی قهرمانی بود که از منش پهلوانی هم بهره ای داشت. به درستي كه ورزشکاران اصیل در هر جاي دنيا؛ مرام آزادیخواهانه و جوانمردانه دارند، به دنبال صلح و سلام هستند و از باطل تبعيت نمي كنند. محمدعلی کِلِی در روز سوم ژوئن ۲۰۱۶ پس از ۳۲ سال تحمل بیماری پارکینسون بر اثر مشکلات تنفسی و در سن ۷۴ سالگی در بیمارستاني در ایالت آریزونا از دنیا رفت.

 

http://mehr1345.blogfa.com/

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

رضامنش
|
18خرداد ماه 1395
0
5
عالی بود. فکه نمی کردم استاد برای کلی مطلب بنویسد. معلومه اهل مقولات ورزشی و اجتماعی هم هست
سليماني
|
18خرداد ماه 1395
0
1
تيپي متفاوت از دكتر، سالم و تندرست باشيد
حسین پور
|
18خرداد ماه 1395
0
1
خدا رحمت کند. از یک ورزشکار امریکایی ایم مبارزات خیلی جای تحسین دارد. آن وقت برخی ورزشکارهای و بازیگرهای ما اصلا در این فازها نیستند که هیچ، بلکه مشکلاتی هم دارند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top