تاریخ انتشار: 19خرداد1395|10:00

| کد خبر: 168147

بی‌اعتمادی فوتبال جهان به ایرانی‌ها/چرا دیگر لژیونر قوی نداریم

وکیل ملت: وقتی جام‌جهانی ٩٨ فرانسه به پایان رسید، موجی از پیشنهادات اروپایی به ستاره‌های ایرانی رسید.

 وقتی جام‌جهانی ٩٨ فرانسه به پایان رسید، موجی از پیشنهادات اروپایی به ستاره‌های ایرانی رسید. بازیکنانی مثل علی دایی، کریم باقری، خداداد عزیزی، مهدی پاشازاده و مهدی مهدوی‌کیا با پیشنهادهای اروپایی مواجه شدند و هر کدام برای مدتی توانستند در اروپا بازی کنند. آن زمان علی فتح‌الله‌زاده هم به واسطه ارتباطات خوبی که با دوستان آلمانی و اروپایی‌اش داشت، در یک برهه توانست بازیکنانی مثل دین‌محمدی، علی موسوی، داریوش یزدانی، علیرضا منصوریان، سهراب بختیاری‌زاده، فراز فاطمی، محمدرضا مهدوی و فرهاد مجیدی را به اروپا ترانسفر کند. 

 

در بین این لژیونرها تنها کسی که در اروپا ثبات خوبی داشت، مهدی مهدوی‌کیا بود که سال‌ها برای ‌هامبورگ بازی کرد و تبدیل به ستاره محبوب این تیم شد. در کشورهای عربی هم فرهاد مجیدی سال‌ها توانست در امارات بازی کند و تاسف‌بار است که طی سال‌های اخیر فوتبالیست‌های ایرانی حتی نتوانستند در کشورهای عربی هم دوام بیاورند. بازیکنانی مثل حامد کاویانپور، مهرزاد معدنچی، رضا عنایتی، ایمان مبعلی، حسین کعبی، مهرداد اولادی و جواد کاظمیان از ناکام‌های فوتبال ایران طی سال‌های اخیر در امارات بودند که با مطرح شدن بحث خلیج‌فارس و اختلافات ایران و امارات، آنها دیگر جذب بازیکن از فوتبال ایران را متوقف کردند. رویه‌ای که به نظر می‌رسد قطری‌ها هم آن را در پیش گرفته‌اند.

 

وضعیت مبهم ایرانی‌ها در اروپا

 

سال‌ها بود که فوتبال ایران نتوانسته بود بازیکنانی را به اروپا ترانسفر کند. آن‌قدر در پرورش استعدادهای جدید کوتاهی شده بود که حتی باشگاه‌های درجه ٣ و ٤ اروپایی هم حال ایرانی‌ها را نمی‌پرسیدند. طی یکی دو‌سال گذشته مدیر برنامه‌های بازیکنان ایرانی توانستند علیرضا حقیقی، کریم انصاری‌فرد، سعید عزت‌اللهی، سردار آزمون و علیرضا جهانبخش را به اروپا بفرستند ولی درحال حاضر شرایط لژیونرهای ایرانی به جز جهانبخش و آزمون در اروپا تعریفی ندارد. علیرضا حقیقی بعد از اخراج وینگادا وضع خوبی در ماریتیمو نداشته و شانس زیادی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی ندارد. 

 

احسان حاج‌صفی بعد از سقوط فرانکفورت مجبور است به ایران برگردد، چون فعلا تیمی را خواهان خود نمی‌بیند. قرارداد کریم انصاری‌فرد هم با پانیونیوس به پایان رسیده و هنوز پیشنهادی برای تمدید به دست او نرسیده است. گوچی هم که درحال حاضر مصدوم است از چارلتون جدا می‌شود و فعلا تیمی را جز پرسپولیس خواهان خود نمی‌بیند. قرارداد سعید عزت‌اللهی با روستوف به پایان رسیده و وضع نامشخصی دارد. متاسفانه سال‌هاست که بازیکنان ایرانی از ثبات قابل‌قبولی در فوتبال اروپا برخوردار نیستند و هرگز نتوانسته‌اند مثل لژیونرهای کره‌ای و ژاپنی در اروپا ماندگار شوند. اتفاقی که قطعا ریشه در مشکلات ریشه‌ای فوتبال ایران دارد. وقتی بازیکنان ایرانی را در قطر هم نمی‌خواهند، نباید هم توقعی از باشگاه‌های اروپایی داشته باشیم.

 

قطری‌ها همه را دیپورت می‌کنند

 

روزگاری بود که عرب‌ها آرزوی دیدن بازیکنان ایرانی در تیم‌هایشان را داشتند. اماراتی‌ها  میلیون‌ها دلار به پای بازیکنان ایرانی می‌ریختند و بهترین شرایط و امکانات را در اختیار آنها قرار می‌دادند. کم‌کم با شروع اختلافات دیپلماتیک ایران و امارات، حضور بازیکنان ایرانی در این کشور منتفی شد. همین باعث شد باشگاه‌های قطری وارد میدان شوند و دست روی ستاره‌های ایران بگذارند. مثل همیشه فوتبالیست‌های ایرانی هم به هوای دلارهای عربی راهی آن سوی خلیج‌فارس شدند. بعد از موج حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال قطر و روی خوش نشان دادن آنها به لیگ بی‌کیفیت قطر، حالا شرایط تغییر کرده است. به جای این‌که فوتبالیست‌های ما برای حضور در فوتبال ضعیف این کشور بی‌میل شوند، قطری‌ها می‌خواهند همه لژیونرهای ایرانی را دیپورت کنند. بهانه آنها هم ضعیف‌بودن ایرانی‌هاست و قراردادهای سنگین مالی‌شان که ظاهرا باشگاه‌های قطری دیگر توانایی پرداخت چندین‌میلیون دلار به ایرانی‌ها را ندارند. 

 

آنها آندرانیک تیموریان را هم در وسط فصل دیپورت کردند؛ چون مربی الخریطیات از کیفیت فنی کاپیتان تیم‌ملی راضی نبود. درحال حاضر از بین لژیونرهای ایرانی حاضر در فوتبال قطر پژمان منتظری، مجتبی جباری و اشکان دژاگه با باشگاه‌های خود قرارداد دارند اما تیم‌های الاهلی و العربی تمایلی به ادامه همکاری با بازیکنان ایرانی ندارند و به‌دنبال راهی برای فسخ قرارداد آنها هستند. الاهلی می‌خواهد با دادن کمترین خسارت به منتظری و جباری قرارداد آنها را فسخ کند اما در صورتی که این ٢ بازیکن با مسئولان الاهلی کنار نیایند، در قطر می‌مانند. وضع دژاگه هم با العربی همین‌طور است و این باشگاه قطری نمی‌خواهد برای دو‌سال دیگر با دژاگه همکاری کند. بازیکنانی مثل نکونام و محمد نوری هم با پایان قراردادشان به ایران برگشته‌اند و این نشان می‌دهد فوتبالیست‌های ایرانی در فوتبال درجه دو قطر هم ثبات ندارند. اتفاقی دردناک که می‌تواند زنگ‌خطر برای فوتبال ایران باشد و نشان می‌دهد برای آینده فوتبال ایران باید به دنبال پرورش نسلی باکیفیت باشیم.

 

میناوند:   لژیونرها برای ماندن در اروپا مصر باشند

 

مهرداد میناوند یکی از بازیکنان نسل گذشته است که سابقه بازی در اروپا را دارد. او یکی از لژیونرهای موفق فوتبال ایران در اروپا بود و در اشتروم گراتس حضوری موفق داشت. میناوند درباره این‌که چرا لژیونرهای ایرانی در فوتبال اروپا تداوم ندارند به «شهروند» می‌گوید: «بازیکنان ایرانی باید راحت‌طلبی و پول‌دوستی را کنار بگذارند و اولویت‌شان پیشرفت در فوتبال باشد. ما نسلی داشتیم که به جای حضور در فوتبال امارات و قطر می‌توانست در اروپا بدرخشد اما متاسفانه تصمیمات اشتباه و وسوسه پول زیاد باعث شد آنها به کشورهای عربی بروند. الان هم که تعداد زیادی از بازیکنان ما در قطر بازی می‌کنند چیزی به فوتبال‌شان اضافه نمی‌کند.» او ادامه می‌دهد: «بازیکنان ما می‌توانند با دریافت پول کمتر و انجام تمرینات سخت و فشرده به اروپا بروند اما متاسفانه راحتی فوتبال قطر و پول زیاد آن باعث شده اکثر بازیکنان ترجیح بدهند به تیم‌های قطری بروند. 

 

شخصا از حضور دژاگه و گوچی در فوتبال قطر شوکه شدم. فکر نمی‌کنم آنها از سر راحت‌طلبی به قطر رفته باشند و شاید پیشنهادها آن‌قدر وسوسه‌انگیز بوده که نتوانستند مقاومت کنند.»  میناوند درباره این‌که بازیکنان ایرانی چطور می‌توانند در فوتبال اروپا بمانند، می‌گوید: «بازیکنان باید تلاش‌شان را بیشتر کنند و برای ماندن در اروپا مصر باشند. ممارست و تمرین سخت می‌تواند آنها را در اروپا نگه دارد. واقعا حیف است بازیکنان ایرانی که به فوتبال اروپا رسیده‌اند دوباره به ایران برگردند یا به قطر بروند. آنها باید انتخاب‌های خوبی داشته باشند و با حضور موفق در فوتبال اروپا در تاریخ ماندگار شوند.»

منبع:روزنامه شهروند

دسته بندی داغ ورزشی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top