تاریخ انتشار: 19خرداد1395|12:58

| کد خبر: 168333

پیشنهاد مطالعه کتابهایی که حقوقی ها هم بایستی آن را مطالعه کنند

ابوالقاسم شم آبادی

وکیل ملت: با خواندن مطالب کتاب خداوند الموت حسن صباح خواهید توانست به تاریخ ایران در زمان سلجوقیان و عقاید مذهبی فرقه باطنیه و سیاست حاکم بر آن دوره واقف شوید. خواندن این کتاب بر اطلاعات علمی و تاریخی شما خواهد افزود.

  

       

الموت منطقه ای واقع در جنوب غربی دریای مازندران بود که منطقه ای کوهستانی بشمار می آید و در دنیای قدیم یکی از مراکز بزرگ داروسازی بشمار میرفت. حسن صباح که در الموت زندگی میکرد یک آریایی نژاد محسوب میشد و پیروانش اسم او را بدون علی ذکره السلام بر زبان نمی آوردند و همچنین او را خداوند الموت مینامیدند.

حسن صباح یا خداوند الموت در واقع رهبر و امام فرقه "باطنی" شمرده میشد. فرقه باطنی فرقه ای از مذهب اسماعیلیه است که مثل تمام شیعیان، علی بن ابیطالب را امام اول میدانست و فرزندان او را تا امام جعفر صادق امام میشمرد. ولی بعد از امام جعفر صادق عقیده داشت که پسرش اسماعیل امام است، نه پسر دیگرش امام موسی کاظم. دوران قدرت الموت از قیامت القیامه یعنی سال 1164 میلادی زمانیکه کیش باطنی آشکارا خود را معرفی نمود و جنگ کرد، شروع شد، و هنگام حمله هلاکوخان خاتمه یافت، یعنی 95 سال دوران قدرت باطنی ها طول کشید.

کتاب خداوند الموت، توسط مترجم مشهور ایرانی ذبیح الله منصوری به زبان فارسی ترجمه شده است. ذبیح الله منصوری مینویسد: "برداشتی که در این کتاب از نهضت حسن صباح شده، غیر از آن است که تا امروز در کتب دیگر راجع به فرقه اسماعیلیه نوشته اند و از آنچه نویسنده این کتاب میگوید چنین استنباط میشود که نهضت حسن صباح، فقط یک نهضت مذهبی نبوده و آن مرد میخواسته که ایران را از تحت سلطه خلفای عباسی یا کسانی که از سلاطین و امرای محلی ایران بودند اما از خلفای عباسی گوش شنوا داشتند، برهاند."

نویسنده این کتاب پل آمیر در بخش پایانی میگوید: "با اینکه دوره قدرت الموت بیش از 95 سال طول نکشید زبان فارسی بوسیله باطنی ها خیلی توسعه یافت و زبان عربی را عقب زد و در ایرانیان حس مناعت ملی که قرن ها خوابیده بود بیدار گردید."حسن صباح رئیس مذهب فرقه باطنیه است که عقایدشان مبتنی بر برتری ایرانیان و جنگ با اعراب بوده است. اضافه بر آن آنها شش امامی بوده و از فرقه های مذهب اسماعیلیه هستند. و جالب اینکه به امام زمان هم معتقد بوده اند البته نه امام زمان ما.

از نظر سیاسی بزرگترین مخالف آنها ملک شاه سلجوقی و وزیر اعظم او خواجه نظام الملک بوده است. وی به مانند سلطان محمود خوارزم شاه دنبال باطنی ها میگشته و در صورتی اثبات کفرشان به تسنن و اسلام آنها را به دار می آویخته اند. این کتاب نوشته نویسنده خارجی پل آمیر به ترجمه ذبیح الله منصوری هست. پیشنهاد می کنیم برای یک بار هم شده این کتاب را بخوانید. کتاب بعدی ای که معرفی خواهد شد کتاب خواجه تاجدار نوشته  ژان گوره با ترجمه آقای ذبیح الله منصوری هست.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top