چگونه مغز انسان تفاوت واقعیت و خیال را تشخیص می‎دهد؟

محسن آقاجانی

وکیل ملت: اگر شما وارد اطاقک یک توالت عمومی‎ شوید و ببینید که یک بمب به پشت در آن وصل شده، آیا می‎توانید تشخیص دهید که این بمب واقعی است یا غیر واقعی؟ احتمالا فقط فرار می‎کنید و ذهن شما فرمان می‎دهد که کار درست همین است. تشخیص تفاوت بین یک بمب واقعی با نمونه جعلی آن کار دشواری است مگر اینکه شما سال‎ها در کار خنثی کردن بمب مهارت کسب کرده باشید. بعضی اوقات هوشمندترین سیستم‎های کامپیوتری هم نمی‎توانند این کار را انجام دهند.

تاریخ انتشار: 20خرداد1395|16:11

چگونه مغز انسان تفاوت واقعیت و خیال را تشخیص می‎دهد؟
| کد خبر: 169075

با تمرین مغز می‎تواند تفاوت‎های جزئی را از هم تمیز دهد اما نمی‎تواند جزئیات این تفاوت را توصیف کند. در یک آزمايش، از انسان و کامپیوتر خواسته شد که با استفاده از سیستم‎های تشخیص سونار موجود در یک زیردریایی سنگ‎ها و مین‎ها را شناسایی کنند. در لحظه، اپراتورهای سونار می‎توانستند بگویند آیا شی مورد نظر سنگ است یا مین، اما نمی‎توانستند علت این تشخیص را توضیح دهند. این در حالی بود که کامپیوترها همچنان در حال تقلا بودند.

این شکل از مهارت‎های مغزی را در تشخیص‌دهندگان حرفه‎ای جنسیت جوجه هم می‎توان یافت. برای چشمان آموزش ندیده جوجه مرغ و خروس شبیه هم به نظر می‎رسد. اما افراد تعلیم دیده و متخصص به سرعت و دقیق جنسیت یک جوجه را تشخیص می‎دهند، اما آنها هم نمی‎توانند تفاوت‎های واقعی را توصیف کنند. بعضی وقتها هم علی‎رغم این که مغز این پتانسيل را دارد که اختلافات را به طور کامل تشخیص دهد، اما امن‎ترین کار این است که بمبی که در یک استادیوم فوتبال جا گذاشته شده است را به حال خود رها کرده و کار را به متخصصان خنثی سازی بمب بسپاریم.

منبع خبر شبکه
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top