تاریخ انتشار: 21خرداد1395|00:25

| کد خبر: 169259

یک سوال متفاوت در مورد مهدی ترابی

وکیل ملت: يكي از مهمترين هدف‌هاي فصل نقل‌وانتقالات امسال، مهدي ترابي بود؛ بازيكن جوان سايپا كه سال گذشته ناگهان ستاره شد و سر از تركيب اصلي تيم ملي درآورد.

طبيعتا باشگاه‌هاي زيادي خواهان عقد قرارداد با ترابي هستند، اما مساله اينجاست كه او تا پايان ليگ هجدهم با سايپا قرارداد دارد و براي هر نوع انتقالي بايد از اين باشگاه رضايتنامه بگيرد. اين وسط سايپايي‌ها هم هر دو پاي‌شان را در يك كفش كرده‌اند و مي‌گويند تحت هيچ شرايطي رضايتنامه ترابي را صادر نخواهند كرد و هيچ رقمي را هم بابت آزادسازي او نمي‌پذيرند. البته آنها حق دارند در مورد بازيكن خودشان تصميم بگيرند، اما نكته اينجاست كه در تمام جهان باشگاه‌هايي از جنس سايپا اتفاقا اقتصادشان را بر پايه كشف، تربيت و فروش ستاره‌هايي شبيه به مهدي ترابي استوار مي‌كنند.

شايد لازم باشد مسوولان سايپا ابتدا تكليف خودشان را با ماهيت باشگاه‌شان روشن كنند؛ اينكه قرار است چه كنند و كجاي فوتبال ايران بايستند؟ آيا آنها خودشان را تيمي در قواره‌هاي قهرماني مي‌دانند و براي فتح جام برنامه‌ريزي مي‌كنند؟ آيا سايپا تيمي از جنس پرسپوليس، استقلال، تراكتورسازي و سپاهان است كه هر سال به طور اتوماتيك‌وار با هدف قهرماني و يا كسب سهميه آسيايي وارد مسابقات شود؟

اينطور به نظر نمي‌رسد. آنها در همه اين سال‌ها يك تيم متوسط و كم‌حاشيه بوده‌اند كه در دوران جديد فوتبال ايران، تنها يك بار در ليگ ششم به مقام قهرماني دست پيدا كردند. به طور كلي هدف‌گذاري‌هاي پيش‌فرض سايپا طوري نيست كه از هفته اول براي قهرماني بجنگد و خودش را براي موفقيت‌هاي بزرگ آماده كند.

البته اين موضوع هيچ اشكالي ندارد؛ چه اينكه در سراسر جهان تيم‌هاي متوسط زيادي با همين كيفيت در مسابقات باشگاهي شركت مي‌كنند و هر فصل را با حضور در كمركش جدول به پايان مي‌رسانند. چنين تيم‌هايي اما وقتي محل ظهور يك استعداد بزرگ مي‌شوند، او را به زنجير نمي‌كشند؛ بلكه بر عكس سعي مي‌كنند با بهترين منافع مالي اين بازيكن را واگذار كنند و تا مدتها از محل اين انتقال بهره ببرند.

اگر قرار باشد منطبق با اصول فوتبال حرفه‌اي جلو برويم، باشگاه سايپا امروز بايد پيشنهادهاي مختلف براي خريد ترابي را بررسي كند و بهترين مورد را بپذيرد، درست مثل كاري كه ساير تيم‌هاي متوسط در جهان فوتبال انجامش مي‌دهند. بعد از فروش ترابي، سايپا مي‌تواند سراغ كشف و تربيت ترابي‌هاي ديگري برود و خودش را در سطح يك باشگاه ستاره‌ساز تثبيت كند، اما مسوولان باشگاه سايپا راه را اشتباه مي‌روند و خيلي هم به اين موضوع افتخار مي‌كنند!

فكرش را بكنيد اگر شالكه يا اورتون جلوي انتقال مانوئل نوير يا وين روني را مي‌گرفتند و مي‌گفتند با هيچ پولي رضايتنامه آنها را صادر نمي‌كنند، مردم اروپا چقدر از اين تصميم متعجب مي‌شدند. البته بدون شك يكي از مهمترين دلايل سر زدن اين رفتار از سوي سايپايي‌ها اين است كه اين باشگاه صنعتي اقتصاد مشخص و كاملا وابسته‌اي دارد، بنابراين كسب درآمد از محل فروش يك بازيكن نمي‌تواند آنها را وسوسه كند. در اين شرايط معلوم است كه دوستان مي‌گويند حتي با 10ميليارد هم رضايتنامه ترابي را نخواهيم داد!

دسته بندی خبرخوان , ورزش + , داغ ورزشی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top