تجربه یک وکیل/پیروزی در دادگاه به چه قیمت

مرجان اصفهانیان

وکیل ملت: سالها پیش در پرونده ای وکیل زوجی بودم که بعلت ابتلا به بیماری دو شخصیتی توان اداره زندگی خود و خانواده اش را نداشت ودر اثنای رسیدگی به دعاوی مطروحه توسط قاضی دادگاه خانواده جهت صدور حکم حجربدرخواست زوجه به دادسرای سرپرستی و پزشکی قانونی نیز معرفی شده بود.

تاریخ انتشار: 21خرداد1395|01:14

تجربه یک وکیل/پیروزی در دادگاه به چه قیمت
| کد خبر: 169268

دعاوی متعددی از مطالبه نفقه و اجرت المثل و حضانت وملاقات فرزند گرفته تا مطالبه مهریه و اعسار و تقسیط و ابطال معامله بقصد اضرار دیان نیز در در جریان رسیدگی قرار داشت....

باری یک روز در پیامگیر تلفن دفتر تماسی از همکار محترمی دریافت کردم که خود را وکیل  زوجه مزبور معرفی و برگزاری نشستی برای خاتمه دادن به دعاوی متعدد و خلاصی طرفین را از این زندگی جهنمی پیشنهاد نمود که مورد استقبال قرار گرفته و جلسات متعددی با حضور طرفین برگزار و با توجه به وضعیت خاص زوج و تماسهای مکرر با خواهران و برادرانش در داخل و خارج از کشور که هر یک پرداخت تعدادی سکه را تقبل نموده بودند

نهایتاً مفاد توافق حاصله بصورت متن دادخواست طلاق توافقی متجلی گردید و مقرر شد زوج 50 سکه بهار آزادی پرداخت و زوجه  باقیمانده سکه ها را بذل نموده و حضانت فرزند مشترک با پدر و حق ملاقات هفتگی با مادرش باشدو طرفین کلیه دعاوی مطروحه علیه یکدیگر را مسترد نمایند

.به اتفاق عازم دادگاه خانواده شدیم و پس از ثبت دادخواست و ارجاع آن به شعبه مربوطه به ناگهان زوجه و وکیل محترمشان ناپدید و تلفنهای همراه خود را خاموش و از دسترس خارج گردیدند و من و موکل نیمه محجورو خانواده اش  مات و مبهوت ماندیم که چه اتفاقی رخ داد که اینگونه شد؟؟؟!

تا پایان وقت اداری در محل دادگاه خانواده انتظار کشیدیم و در آخر دست از پا دراز تر به خانه برگشتیم.
یک هفته بعد وقت رسیدگی به دادخواست اعسار و تقسیط مهریه در دادگاه خانواده بود و در جلسه فوق همکار محترم پیروز مندانه دادخواست طلاق توافقی را بعنوان دلیل قطعی عدم اعسار زوج و توان نامبرده به پرداخت 50 عدد سکه بعنوان پیش پرداخت ارائه ومانند آس پیک روی میز قاضی کوبید و دادگاه نیز مفاد آن را دلیل قطعی توان مالی زوج تلقی و بی توجه به اینکه توافقات مقدماتی فوق که منتج به نتیجه نگردیده است فاقد اعتبار قضایی است مبادرت به صدور حکم تقسیط به نحو مطلوب زوجه نمود...............


پس از اتفاق فوق که درس بزرگی در زندگی حرفه ای من محسوب میشد بارها دچار بحران هویت شدم که اخلاق حرفه ای در شغل وکالت به چه معناست و چه جایگاهی دارد؟ 

اصلا  چه کسی وکیل خوبی است؟ کسی که نتیجه مطلوب را برای موکل خود بهر قیمتی بدست آورده و کارش را پیش ببرد وآیا این نوع رفتار جزئی از حرفه وکالت است؟؟؟ 

یا اینکه تنها ابزار وکیل در طی این مسیر کتاب قانون و منطق و استدلال بوده و حسن اعتماد به همکار نیز جزئی از شیوه نامه اخلاق وکلاست؟؟؟

در طول سالها کار وکالت در موقعیت مشابه بعنوان وکیل زوجه قرار گرفتم و خاطره آن روز را مرور کردم و هرگز حاضر نشدم به چنین ترفندی که خوب آموخته بودم تن بدهم.  بارها با خودم فکر کردم که افکار عمومی و موکل و مراجعه کننده کدامیک را می پسندد وکیل برنده به قیمت زیر پا گذاشتن موازین اخلاقی و یا وکیلی که  به همکار خود اعتماد کرد و پیروز نشد؟ اما هر بار ندایی درونی به من گفت که این نانها خوردن ندارد و باید مراقب بود مراقب قدم نهادن بر لبه تیغی باریک و راه رفتن در این مسیر خطر ناک.

باید مطابق شأن وکالت و تقدس این شغل رفتار کرد.... قرار نیست همیشه برنده باشی ، بهترین تضمین حقوق مردم در لابلای کتاب قانون جای دارد ومن تکلیفی جز هدایت مسیر دادرسی به اجرای قانون بعهده ندارم.


 اما افسوس که طمعکاری و حریص بودن به حصول نتیجه از هر روشی پایانی ندارد و متاسفانه به سمتی میرویم که زرنگی و رندی در این شغل نهادینه میشود. بدتر اینکه برخی همکار خود را بعنوان طعمه نگاه میکنند و با رفتار غیر حرفه ای ، خود را به هدف نزدیک میکنند فارغ از اینکه این اقدام ضربه ای جبران ناپذیر به جامعه وکالت و اسباب بی اعتمادی به حرفه ای را فراهم می آورد  که شالوده آن ا بر اعتماد استوار است.

دیگر تصمیم درونی وپایبندی به۶ اخلاق و وجدان به تنهایی برای مبارزه با این شیوه ناپسند کافی نیست .اگر در بر داشتن پوشاک جین و سواری بر مرکب موتور سیکلت رفتارخلاف شأن وکالت محسوب میشود، بی تردیدخیانت به اعتماد و عدول از مسیر اخلاق آنهم درمقابل همکار خسرانی بیشتر بر پیکر  نهاد وکالت وارد میکند و علاوه بر آموزش ضمانت اجرایی میطلبد که  باز دارنده باشد.

باید خود همت کنیم و برای پاسداشت اخلاق حرفه ای مطالبه گر باشیم  و نگذاریم آبروی شغلی قربانی طمعکاری شود از نهادهای نظارتی صنفی برخورد با این شیوه ناپسند را طلب کنیم.  

وکیل دادگستری

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top