تاریخ انتشار: 22خرداد1395|12:31

| کد خبر: 170125

کری خوانی سوشا/عدد 4 جعلی استقلالی‌ها را مال پرسپولیس کردیم/مطمئن باشید امسال داماد خواهم شد/ از جنس فولادم

وکیل ملت: دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: در همه بازی‌ها نمی‌توانم صد باشم. اگر اینطور بود اکنون به جای کلودیو براوو، من دروازه‌بان فیکس بارسلونا بودم.

واقعاً هم جنسی فولادی می‌خواهد با این همه مشکل دست و پنجه نرم کردن. دروازه‌بان پرسپولیس بودن، حاشیه درست شدن و بازداشت شدن و تمام این مشکلات وقتی روی سر یک نفر بریزد، همه چیز را از بین می‌برد. سوشا مکانی درست می‌گوید که جنسی فولادی داشته تا با این همه مشکل دست و پنجه نرم کند. دروازه‌بان پرسپولیس که سکوت را شکسته تا خیلی چیزها را بگوید، می‌خواهد به گذشته برگردد و حالا برای آینده‌اش برنامه دارد.

* بازیکنی بودی که در تیم فولاد عملکرد خوبی داشتی، گزینه حضور در جام جهانی بودی و لحظات آخر خط خوردی اما تصمیم گرفتی به پرسپولیس بروی. از این تصمیم پشیمان نیستی؟

قبل از هر چیز بگویم که دلیل نرفتن من به جام جهانی فنی نبود و این را صددرصدی می‌گویم. به گفته مربیان تیم ملی، من به دلیل محرومیتی که داشتم و در بازی با نیجریه نمی‌توانستم در فهرست باشم، از تیم ملی خط خوردم و طبق گفته مسئولان تیم ملی و دن گاسپار ریسک بود که همراه تیم ملی باشم اما هیچ مشکل فنی وجود نداشت. درباره این مسئله هم که به پرسپولیس آمدم بگویم پشیمان نیستم.

* اما با آمدن به پرسپولیس جایگاهت در تیم ملی را از دست دادی، عملکرد قبل را نداشتی و اسیر حاشیه‌های زیادی هم شدی.

من با حرف شما مخالفم. کسانی بودند که در سال‌های اخیر به پرسپولیس آمادند و خیلی کارنامه بدتر از من داشتند. وقتی هم از پرسپولیس رفتند همه دروازه‌بان‌های بزرگی در تیم‌های‌شان شدند و حتی بودند کسانی که یک فصل هم نتوانستند رقابت در پرسپولیس را تحمل کنند اما من ماندم تا بجنگم و برای موفقیت در پرسپولیس باید با تمام مشکلات و سختی‌ها جنگید که این هم کار هر کسی نیست. کسی که می‌خواهد در دروازه پرسپولیس بماند، باید دارای روحیه بزرگ باشد و اگر اینطور نباشد ضربه می‌خورد. خیلی‌ها به پرسپولیس آمدند و زود هم رفتند که مشکلی هم به وجود نیامد اما من برای مبارزه کردن ماندم و در پرسپولیس هر روز هم چیزهای جدید یاد گرفتم. هیچ چیزی نبود که من را در پرسپولیس از پا در بیاورد.

* عملکردت هم بسیار مورد انتقاد قرار گرفت...

شاید بازیکنان دیگر در هر پستی بازی کنند و اشتباه هم داشته باشند، اشتباه آنها زود فراموش شود، اما یک دروازه‌بان از صفر تا صد زیر ذره‌بین است. دروازه‌بان باید اشتباه پشت دفاع را هم پوشش بدهد و اگر اشتباهی داشته باشد، همه انتقاد می‌کنند و این مسئله در تیمی مثل پرسپولیس صد برابر بیشتر است. شاید دروازه‌بان‌های دیگر در تیم‌های دیگر صد اشتباه داشته باشند اما به چشم نیاید. یک دروازه‌بان در پرسپولیس باید از دقیقه یک تا 90 خوب باشد تا انتقادی به او نشود و هواداران چیزی نگویند. اگر روز بدی داشته باشی با یک روز خوب آن را جبران می‌کنی تا همه چیز «یر به یر» شود.

* اما همه این سختی‌ها در پرسپولیس بود و هر کسی هم به این تیم می‌آید باید با علم به این مسئله انتخاب کند.

بله و من هم برای روزهای سخت هستم. دروازه‌بان ایرانی در پرسپولیس کار سختی دارد چون همزبان ایرانی‌هاست اما دروازه‌بان خارجی اینطور نیست. او می‌آید، پولش را می‌گیرد و خوب یا بد کارش را انجام می‌دهد. نه زبان ایرانی‌ها را متوجه می‌شود که روی او فشار باشد و نه انتقادها به گوش او می‌رسد، نهایت سختی کار او خارج از زمین، زندگی کردن در هتل است. دروازه‌بان خارجی متوجه نمی‌شود هواداران روی سکو چه شعاری می‌دهند و به همین دلیل کار برای دروازه‌بان ایرانی در پرسپولیس سخت است. با این حال من به چیزی که می‌خواستم رسیدم و شاید به عملکردم در این دو سال نقد بوده اما اشکالی ندارد. در همه بازی‌ها نمی‌توانم صد باشم، بهترین عملکرد را نشان بدهم و گل نخورم که اگر اینطور بود اکنون به جای کلودیو براوو، من دروازه‌بان فیکس بارسلونا بودم. یک روز، روز تو نیست و شاید یک روز روز تو باشد و به نظرم آدم باید روزهای بد و خوب را فراموش کند، چون فراز و نشیب برای همه هست و باید در این فراز و نشیب‌ها ساخته شد. اگر مرد مبارزه باشید، همیشه انتهای مسیر شیرین می‌شود.

* بعد از آن ماجراهایی که در زندگی شخصی تو به وجود آمد، خیلی‌ها گفتند شاید دو، سه سال محروم شوی و دیگر فوتبال تو نابود می‌شود اما برگشتی. در آن مدت هم کادرفنی پرسپولیس باوجود شرایط سختی که داشت، دروازه‌بان دوم تیم هم جدا شده بود و نمی‌توانست دروازه‌بان اروپایی هم بگیرد و الکساندر لوبانوف در روز آخر نقل‌وانتفالات به پرسپولیس آمد، از تو حمایت کرد. خودت فکر می‌کنی دلیل این همه حمایت چه بود؟

گفتن این و آن مهم نیست. اینکه چه چیزی می‌گفتند اهمیت ندارد و اینکه این و آن می‌گفتند قرار است این کار را بکنند یا محرومش کنند، برای من مهم نبود و در روند زندگی فوتبالی و شخصی‌ام تأثیری نداشت. من فقط یاد گرفتم خوب تمرین کرده و نظر کادرفنی را جلب کنم و اینکه کادرفنی من را حمایت کرده به دلیل عملکردی بوده که ارائه کردم. مربی پرسپولیس خارجی است که نه من را می‌شناخته و نه من با پانادیچ از قبل آشنا بودم، اما مطمئناً هیچ چیز از چشم آنها دور نمی‌ماند و حمایت‌شان هم بی دلیل نبوده است. روز بد برای همه هست. همانطور که مهدی طارمی، آقای گل لیگ یک روز بد بود و یک روز خوب، من هم روز بد داشتم. برای من حرف‌های غیر کارشناسی اهمیت ندارد و به نظرم باید این فرهنگ در ما جا بیفتد که به سلیقه مربیان احترام بگذاریم. من 5، 6 سال در تیم ملی خیلی کم بازی کردم، اما با اینکه می‌دانم در سلیقه کارلوس کی‌روش هستم، اما به عقیده او احترام می‌گذارم. همه باید اینطور باشیم و همانطور که همه به سلیقه کی‌روش احترام گذاشتند، اکنون هم باید به سلیقه برانکو احترام گذاشت.

* در فصل گذشته روزهای سختی را همراه با حرف و حدیث‌های زیاد پشت سر گذاشتی.

اصلاً حرف و حدیث‌ها اهمیتی برای من نداشت. خداوند همیشه یار و یاورم بوده و با تکیه بر خداوند به کارم ادامه می‌دهم.

* پرسپولیسی که اول فصل قعر جدول بود با حاشیه‌ها و مشکلات زیاد چطور مدعی قهرمانی شد؟ هادی نوروزی درگذشت، برای خود تو حاشیه به وجود آمد، اعتصاب بازیکنان بود و چند حاشیه دیگر هم داشتید...

من با نظر شما مخالفم که پرسپولیس حاشیه‌های زیادی داشت و برعکس اصلاً حاشیه نداشتیم. مدیریت پرسپولیس در باشگاه و کادرفنی آنقدر خوب بود که تیم را بدون حاشیه پیش برد. شاید اتفاق ناخواسته‌ای رخ داد اما اتفاقات پشت سر گذاشته و با درایت کادرفنی همه چیز حل شد. یک روز طارمی نبود، علیپور گل زد، یک روز من نبودم، لوبانوف درون دروازه قرار گرفت و تیم ما آنقدر تیم بود که جای خالی بازیکنی حس نشد. خدا هادی نوروزی را هم بیامرزد و باید بگویم هدف ما از ابتدای فصل قهرمانی بود، اما پس از فوت هادی اتحادمان بیشتر شد. شاید کسی یادش نمی‌آید، اما همان موقع که تیم چهاردم، پانزدهم جدول بود، ما می‌گفتیم قهرمانی می‌خواهیم.

*با چه استدلالی به دنبال قهرمانی بودید؟

ما روزهای سخت دیده‌ایم. اگر از روز اول صدرنشین بودیم و روز سخت نمی‌دیدیم، به خودمان مغرور می‌شدیم. ما روزهای سیاه داشتیم که قدر روزهای سفیدمان را دانستیم و در کورس قهرمانی قرار گرفتیم.

* از مشکلاتی که برای خودت به وجود آمد صحبت نمی‌کنی؟

مشکل برای هرکسی به وجود می‌آید. اینکه چطور با مشکلات دست و پنجه نرم کنی کار خیلی سختی است و هرکسی برای خودش روش خاصی دارد. من هم روش خودم را دارم و هیچ مشکلی من را از پا در نمی‌آورد. من از جنس فولادم و با هر مشکلی مبارزه می‌کنم.

* شب‌های سختی هم پشت سر گذاشتی. چند روزی که خانه نبودی و در بازداشگاه و زندان به سر بردی. این شب‌ها را چطور پشت سر گذاشتی؟

من با مشکلات شخصی‌ام اینگونه دست و پنجه نرم کردم که گذشته را فراموش کنم و فقط به آینده فکر کنم.

* و برای آینده چه برنامه‌ای داری تا این روزها فراموش شود؟

می‌خواهم داماد شوم. مطمئن باشید امسال داماد خواهم شد.

*واقعا؟ یعنی ازدواج سوشا مکانی را می‌بینیم؟

بله، می‌خواهم هم در زندگی شخصی و هم در زندگی ورزشی شروع جدیدی داشته باشم. الان گذشته برای من دیگر اهمیتی ندارد و تنها چیزی که می‌تواند به آینده من کمک کند، تصمیمی جدید در زندگی شخصی‌ام است. می‌خواهم ازدواج کنم تا در شغلم، در حرفه‌ام و در زندگی شخصی‌ام بهترین باشم.

*اتفاقی که برای تو افتاد تحت تأثیر شبکه‌های اجتماعی بود و همه اطلاعات بین مردم دست به دست می‌شد. از این قشر مردم که شاید هنوز فرهنگ درست استفاده کردن شبکه‌های اجتماعی را یاد نگرفته‌اند، ناراحت نیستی؟

نه، مردم ما بهترین مردم دنیا هستند و من هیچ بدی از آنها ندیدم. چه پرسپولیس و چه استقلالی به من بدی نکردند و چنین مسائلی در همه کشورها هست. شاید چون ما زبان دیگر کشورها را نمی‌دانیم متوجه نمی‌شویم، اما خودم با چشم خودم دیدم که همه جای دنیا این مسائل وجود دارد. اعتراض به بازیکن همه جا هست و مگر در رئال مادرید هواداران روی دیوار خانه کاسیاس شعار ننوشتند؟ این مهم است که یک نفر مشکلات زندگی شخصی را چطور پشت سر بگذارد و بازیکنی که در یک تیم پرحاشیه بازی می‌کند به گونه‌ای رفتار کند که حاشیه به او نفوذ نکند. در اینجور مواقع همیشه باید سعی کرد که بازیکنان بزرگ را الگو قرار داد و برای من کسانی مانند آقای مهدی مهدوی‌کیا که 11 سال در سطح اول فوتبال اروپا بازی کرد، الگو است. آقای مهدوی‌کیا محبوبیت زیادی نه تنها فقط بین پرسپولیسی‌ها، بلکه بین استقلالی‌ها و همه فوتبال ایران محبوب است و من هم او را الگو قرار دادم.

* اما خودت هم قشنگ جزو بازیکنانی بودی که مستعد حاشیه هستند. از منشوری بودن گرفته تا فریادهایی که زمان حضورت در استیل‌آذین در بازی با پرسپولیس زدی و صحبت‌هایی هم درباره علی دایی کردی...

گذشته را نمی‌توان در نظر گرفت و بخواهید بگویید من با یک داد و فریاد حاشیه داشتم. گذشته برای من فراموش شده است. شما نگاه کنید که من پستی دارم که بسیار حساس است و دروازه‌بان پرسپولیس که باشید چه بخواهی و چه نخواهی مخالف و موافق دارید. نمی‌توانی همه ایران را از خودت راضی نگه داری و اگر قرار باشد اخلاقی و فنی همه از تو راضی باشند، پیغمبر می‌شوی! هرکسی همیشه دوستانی دارد و دشمنان ناخواسته هم برای او ساخته می‌شوند. کسانی که دوست ندارند یک نفر در جایگاهش باشد و دشمن او هستند، هیچ‌وقت بی‌کار نمی‌شینند تا از دور نگاه کنند و این طبیعی است. بزرگ‌تر از من در پرسپولیس بوده و بزرگ‌تر از احمدرضا عابدزاده دروازه‌بان نداریم، اما او هم موافق و مخالف دارد، او هم روز خوب و بد داشته، تشویق شده و به او اعتراض شده است و هیچکس نمی‌تواند بگوید همیشه 100 است.

* پیروزی‌تان در دربی هم یکی از اتفاقات مهم فصل برای پرسپولیس بود...

ما بازی قابل قبولی انجام دادیم و مزد زحمات‌مان را هم گرفتیم. در طول فصل تمام سختی‌ها را کشیدیم.

* البته در دربی اشتباه بدی هم داشتی که باد و باران روی عملکردت تأثیر گذاشتند تا توپ از دست تو خارج شود و گل بخوری.

شرایط جوی همین است و همیشه قرار نیست در هوای آفتابی بازی کرد. توجیهی برای گلی که خوردم ندارم و اشتباه پیش می‌آید. فکر می‌کنم همه هم متوجه شدند توپ چرا از دست من خارج شد و زمانی که می‌خواستم توپ را بگیرم، باد آن را نگه داشت و نشد که توپ را کامل در اختیار بگیرم و از دستم خارج شد. به هرحال من اشتباه کردم و فکر می‌کنم اشتباهات هم قابل جبران است.

* هرچند اشتباه تو چندان در چشم نبود و پیروزی 4 گله شما مقابل استقلال بیشتر به چشم آمد. به نوعی عدد 4 که مختص به استقلالی‌ها بود اکنون در اختیار پرسپولیسی‌هاست.

این خوشحالی‌ها برای هواداران است و به نظرم این بازی برای آنها جاودانه ماند. عدد 4 جعلی استقلالی‌ها روی هواداران ما فشار آورده بود و پرسپولیسی‌ها به نوعی روی این عدد حساس شده بودند که خیلی زود توانستیم این عدد را هم برای خودمان بکنیم و دیگر این حساسیت‌ها برای هواداران ما تمام شد. به هر حال خوشحالیم که دربی را بردیم و امیدوارم این روند شکست ناپذیری پرسپولیس مقابل استقلال سالیان سال ادامه داشته باشد و دوباره پرسپولیس بتواند میلیون‌ها نفر را خوشحال کند.

 

آلبوم ورزش

دسته بندی خبرخوان , ورزش + , داغ ورزشی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 6

طاها
|
22خرداد ماه 1395
1
1
تو یکی زر نزن منشوری لنگی

پاسخ ها

راستی تو اون محمدطاها نیستی؟
22خرداد ماه 1395
خخخخ سوختیا!
شنل قرمزی
|
22خرداد ماه 1395
4
4
سوشای باتعصب ما هواداران پرسپولیس واست آرزوی موفقیت داریم.
سعید ازگرگان
|
22خرداد ماه 1395
3
2
چراازرونمیری علی کریمی عکس ... روبخاطرتوکذاشته بود.فولاد درپررویی
raz
|
22خرداد ماه 1395
1
1
دمت گرم تو هم دربی تاریخی 4 مثل 6 ماندگاری...بسلامت
aliفقط پرسپولیس
|
22خرداد ماه 1395
0
0
امیدوارم به امید خدا ، امسال هم در پرسپولیس باشی وجاودانه بمونی و قسمت تلخ گذشته رو جبران کنی. ما هوادارها ازت بخاطر عملکرد قابل تقدیرت ـقسمت شیرین گذشته ـ سپاسگزاریم

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top