نوامبر سال  1989 بود که رهبران 193 کشور جهان گرد هم آمدند و پیمان‌نامه حقوق کودک  را که یک کنوانسیون بین‌المللی است امضا کردند آنچه در بالا به آن اشاره شد تنها بخشی از متن 54 ماده ای این پیمان بین الملی است.

دردناک ترین بند این کنوانسیون ماده 53 آن است که در آن  دبیركل‌ سازمان‌ ملل‌ به‌ عنوان‌ امانتدار این‌ كنوانسیون‌ انتخاب‌ شده‌ است‌.

دیروز اما بان کی مون حرف های را به زبان راند جهان از شنیدن آن دچار رنج و عذاب شد. دبیرکل سازمان ملل گفت که تصمیم سازمان ملل مبنی بر درج نام ائتلاف عربستان سعودی در فهرست سیاه که به دلیل کشتار کودکان اتخاذ شد، به این امر انجامید که برخی از کشورها تهدید کردند که حمایت مالی خود را از بسیاری از برنامه‌های سازمان قطع می‌کنند بر همین اساس تصمیمش برای برداشتن موقت نام ائتلاف از فهرست سیاه از دردناک‌ترین و دشوارترین تصمیماتی بود که اتخاذ کرده است.

واکنش ها به این اقدامات قابل پیش بینی بود. تنها در یک مورد دیده‌بان حقوق‌بشر و 19 گروه دیگر در نامه‌ای سرگشاده خطاب به بان کی‌مون نوشتند: «اگر ائتلاف به رهبری عربستان می‌خواهد که از این فهرست خارج شود باید کشتار و آزار کودکان و بمباران مدارس و بیمارستان‌ها در یمن را متوقف کند.»

در حالی عربستان سعودی و هم پیمان هایش از لیست سیاه عاملان کشتار کودکان یمن حذف شد که گزارش سازمان ملل ائتلاف تحت رهبری عربستان را مسئول آسیب به 60 درصد از هزار و 953 کودک کشته یا زخمی شده در یمن در سال 2015 می‌داند. این سازمان در اسناد خود به 101 مورد حمله به بیمارستان‌ها و مدارس اشاره کرده که عربستان مسئول نیمی از آنهاست.

بهر حال گرچه عقب‌نشینی سازمان ملل از درج نام ائتلاف عربی به رهبری عربستان در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان، این سازمان را رسوا و صداقت و اعتبار آن را زیر سؤال برده اما نگارنده این سطور را بیشتر از هر چیزی یاد حرف های استاد روابط بین الملل در کلاس درس می اندازد.

استاد که خود بیش از نیم قرن کارمند سازمان ملل متحد بود در کلاس درس از دانشجویان پرسید که از زمان شکل گیری سازمان ملل متحد کدام شخص ضعیف ترین دبیرکل سازمان ملل بود.در حالی که هر یک از دانشجویان نام های دبیرکل ها را با صدای بلند تکرار می کردند و منتظر تایید استاد بودند ناگهان اما استاد سکوت اش را شکست و گفت بان کی مون ضعیف ترین دبیرکل تاریخ سازمان ملل است.

حالا اما با اعترافات تکان دهنده دبیرکل سازمان ملل متحد به این می اندیشم که حق با استاد است و بان کی مون ضعیف ترین و بی خاصیت ترین دبیرکل تاریخ سازمان ملل است.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top