مصادیق جرم سیاسی کدامند؟

وکیل ملت: حجت الاسلام و المسلمین صادقی در رابطه با قانون جرم سیاسی گفت: این قانون تسهیلاتی را برای مجرم سیاسی درنظر گرفته است که البته در مجموع کار مثبتی انجام شده است.

تاریخ انتشار: 23خرداد1395|15:21

مصادیق جرم سیاسی کدامند؟
| کد خبر: 170316

به گزارش وکیل ملت ، بررسی طرح جرم سياسی بعد از سال‌ها بحث و بررسی و گذر از دوره‌های مختلف مجلس، سرانجام با گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد این لایحه «اعاده شده از شورای نگهبان» 29 اردیبهشت ماه و در روزهای پایانی مجلس نهم با تصویب شورای نگهبان پرونده این لایحه بسته و جرم سیاسی صاحب قانون شد.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ، با بیان اینکه جرم سیاسی بر اساس آنچه که در قانون مصوب آن ابلاغ شده دارای تعریف است، اظهارکرد: اگر کسی با نیات خیر مانند اصلاح امور به بعضی از جرایم ارتکاب پیدا کند و نیت بدی همچون تخریب، قصد سرنگونی نظام و همکاری با معاندان را نداشته
باشد و در ضمن اقداماتی که به قصد اصلاح امور انجام می‌دهد دچار اشتباهاتی همچون اهانت به یکی از مقامات یا اهانت به یکی ازمقامات خارجی و یا نشراکاذیب شود، مشمول جرم سیاسی می‌شود.

وی افزود: نکته مهم این است که باید احراز شود که فرد قصد اصلاح امور را داشته باشد، معمولا فعالان سیاسی در فضای آزاد به نقد و بررسی دیدگاه مسئولان می‌پردازند و تصمیمات نهادهای دولتی و حکومتی را نقد می‌کنند و این جنبه انتقادی فی نفسه کاری خوب است و باعث رشد جامعه و رشد مجموعه تصمیمات حکومتی می‌شود؛ اما گاهی اوقات افراط و خطاهایی صورت می‌گیرد که تبدیل به جرم می‌شود که قانون گذار بر همین اساس جرم سیاسی را تعریف و
قانونی در 6 ماده وضع کرده است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: در این قانون، مجازات‌های ارتکاب به جرم سیاسی تعریف نشده است؛ چراکه در قوانین دیگر مثل قانون مجازات اسلامی این مجازات‌ها وجود دارد و به همین دلیل نیازی نبود تا قانون جدیدی دراین عرصه برای مجازات‌هایش تعریف شود.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تصویب قانون جرم سیاسی گفت: این قانون برای اینکه جرایمی مانند جرم سیاسی مشخص و تفکیک شود، وضع گردیده و تسهیلاتی هم درماده 6 این قانون برای کسانی که جرم سیاسی کرده اند مشاهده شده است. در واقع قانون گذار تسهیلاتی را برای مجرمان سیاسی در نظر گرفته است به معنای اینکه این فرد باید از سایر مجرمین جدا باشد و زمان رسیدگی کوتاه تری داشته باشد، رسیدگی به این جرایم باید با حضور هیئت منصفه باشد و در زندان از تسهیلات بیشتری برخوردار باشد .
صادقی ادامه داد: اصل این که کسی در فضای سیاسی به بحث و گفت وگو و اظهار نظر بپردازد جرم نیست و نباید جرم انگاری  شود.

وی اضافه کرد: در قانون جدید یک مطلب اضافه برای مجرم و تسهیلات بیشتری برای او در نظر گرفته شده است و اگر این قانون هم نبود با قوانین قبلی می‌توانستیم با مجرمانی که دچار نشر اکاذیب شوند برخوردکنیم و البته این قانون تسهیلاتی را برای مجرم سیاسی درنظر گرفته است که البته در مجموع کار مثبتی انجام شده است.

کلید واژه ها جرم سیاسی - مصادیق
منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top