آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد

وکیل ملت: شب گذشته، نهاد United Launch Alliance یا ULA بزرگترین ماهواره تحقیقاتی اکتشافی با نام NROL 37 را که بسیاری عقیده دارند، احتمالا کاربردهای نظامی و جاسوسی دارد، با موشک غول پیکر Delta IV (دلتا چهار) از پایگاه هوایی Cap Canaveral به مقصد مدار زمین پرتاب کرد.

تاریخ انتشار: 23خرداد1395|15:29

آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد
| کد خبر: 170531

اهمیت پرتاب این ماهواره از دو جهت است؛ نخست اینکه این یکی از بزرگترین ماهواره های تحقیقاتی و اکتشافی است که تاکنون به فضا پرتاب شده و بسیاری بر این باور هستند که ایالات متحده، هدف های جاسوسی و استراق سمع و احتمالا کاربردهای نظامی – برای سلاح های لیزری – را از پرتاب آن مد نظر دارد، و از سوی دیگر موضوع خود پرتاب این ماهواره و موشک غول پیکری است که آن را تا مدار زمین حمل کرده است.


نهاد ULA یا United Launch Alliance در سال 2006 از همکاری دو شرکت Lockheed Martin Space و Boeing Defense, Space & Security به وجود آمد که هدف آن، فراهم آوردن تسهیلات و خدمات پرتاب ماهواره به دولت آمریکا و مشتریان اصلی آن یعنی وزارت دفاع و ناساست.

 

آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد

پیرامون ویژگی های موشک و ماهواره

موشک دلتا چهار که یک موشک غول پیکر محسوب می شود، حدود 72 متر ارتفاع دارد و از سه بوستر که با یکدیگر ترکیب شده اند بهره می برد تا قدرت پرتابی برابر با 2 میلیون پوند یا بیش از 900 هزار کیلوگرم را فراهم آورد.

البته چنین پیشرانه قدرتمندی هم برای بزرگترین ماهواره تحقیقاتی که گفته می شود مسئولین آن استراق سمع و جاسوسی است و حدود 15 هزار پوند یا 6 هزار و 800 کیلوگرم وزن دارد و قرار است در فاصله 22 هزا مایل بالای خط استوا مستفر شود، لازم به نظر می رسد.

برخی کارشناسان که پیش از این با مأموریت های ماهواره های NRO یا National Reconnaissance Office آشنایی دارند، بر این باور هستند این ماهواره هفتمین نسل از Advanced Orion است. کلاسی از ماهواره های جاسوسی آمریکا که سیگنال های ارتباطی و اطلاعاتی را از فضا دریافت و ضبط می کند.

«تد مولکزان» متخصص علوم فضایی در دانشگاه تورنتو در این باره گفته است: ماهواره های جاسوسی اطلاعاتی جزو درخشنده ترین ماهواره های ژئوسینکرونوس – ماهواره هایی که با همان سرعت چرخش زمین حرکت می کنند – در مدار زمین هستند. دلیل اصلی این موضوع از نظر وی داشتن یک آنتن فوق العاده بزرگ است. وی بیان کرده که هنوز کسی نمیداند، این ماهواره قرار است چه کار کند؛ اما شواهد نشان می دهد، یک ماهواره جاسوسی است.

نکته جالب تر در این میان، نمادی است که برای این ماهواره در نظر گرفته شده است؛ نمادی که نشان دهنده یک شوالیه است که در یک حالت دفاعی مقابل پرچم آمریکا ایستاده و روی زره وی، نشان یک عقاب طراحی شده. NRO گفته که این عقاب نمادی از آزادی است. به جز این مورد NRO که خود را چشم و گوش ایالات متحده در فضا می داند، در مورد مأموریت ماهواره NROL 37 هیچ اظهار نظری نکرده است.آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد

اما وب سایت این نهاد مستقیم اشاره کرده است که تکنولوژی های در اختیار آن این امکان را می دهد که حساس ترین مناطق اطلاعات و داده های منحصر به فردی که از هیچ منبع دیگری در دسترس نیست، به دست آورد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top