در ستایش همسایگی

مهدی جباری

وکیل ملت: نزدیک افطار بود حضرت مادر برای همسایه ها آش رشته برد،دیگری نیز برای ما نان "بالا تابه ای" ودیگری هم آش وماست.این قضیه نمود مفهوم همسایگی است که ازگذشته هشت هزار ساله برایمان مانده بود تازمانی که گرفتار چهارتا روشنفکر سوسول شدیم.

تاریخ انتشار: 25خرداد1395|12:05

در ستایش همسایگی
| کد خبر: 170935

فرد گرایی افراطی را رواج دادند وهمه چیز را تاحد کمک به فقرا تقلیل دادند. غافل از اینکه رسم تبادل غذایی سبب تقویت سرمایه اجتماعی میان مردم می شد درعین اینکه اعتماد،همبستگی وهمکاری را میان مردم رواج می داد.

چهارتا آدم غیر متخصص می گویند نذورات وپخش غذا صرفا باید به فقرا داده شود حال آنکه نمی دانند رسم تبادل غذایی و...هست که جامعه را کنارهم نگه می دارد تا مانند سوریه وعراق به جان هم نیفتیم وبه خون یکدیگر ننشینیم.تقلیل امنیت به نیروهای نظامی ونادیده گرفتن نقش"نمک" وانجام رسوم در ایجاد امنیت اجتماعی  یک دام است و افرادی پهن کرده اند که مایلند نهادی همانند احزاب چپ دربلوک شرق درست کنند که نقش های سیاسی،نظامی،فرهنگی واقتصادی داشته باشد.


مفهوم همسایگی سبب می شود که وجدان جمعی قدرتمند باشد وکنترل اجتماعی در بهترین نحو آن اجرا شود.درچنین شرایط هنجارشکنی تقریبا ناممکن است زیرا جامعه موارد نقض نابهنجاری ها را از طریق فشار گروهی کنترل می کند.اینجاست که دم خروس بیرون می زند ومی فهمی که برخی به صورت پنهان همسایگی را ازبین بردند تا خود جایگزین نهاد همسایگی شوند وارزشها وهنجارهای دلخواه خود رابرجامعه تحمیل کنند

باید گفت زهی خیال باطل.اگر نهادهمسایگی قدرتمند باشد دیگر نمی توانند دزدی کنند وفساد کنند آنها که به خاک سیاه نشاندند مارا ،زیرا جامعه آنها را از طرق گوناگون تنبیه خواهد کرد.
پایدارباشید.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top