ادامه کارشکنی‌های تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج در بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران

وکیل ملت: با وجود آن که در حال حاضر براساس ‌تصمیم بانک مرکزی و به دلیل وقوع تخلفات عدیده، فعالیت تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج معلق و رسیدگی امور سپرده گذارانش به بانک پارسیان واگذار شده است ولی این تعاونی همچنان به شیوه های مختلف به کارشکنی های خود در واگذاری حقوق مشتریان ادامه می دهد و در فرایند پرداخت مطالبات مردمی اختلال ایجاد می‌کند.

تاریخ انتشار: 25خرداد1395|17:25

ادامه کارشکنی‌های تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج در بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران
| کد خبر: 170991

این در حالی است که طبق گفته مسئولان بانک مرکزی حوزه نظارت بانک مرکزی برای بازپرداخت سپرده های مردمی‌ لازم است به طور مرتب با بانک پارسیان و تعاونی در ارتباط باشد.
بر این اساس، تعاونی موظف است به طور مستمر، اطلاعات مشتریانش را بی‌کم و کاست به بانک مرکزی گزارش کند ولی آن گونه که بر‌می‌آید، اطلاعات ارسالی تعاونی حاوی اشکالات متعددی است و دامنه‌دار بودن این اشکالات، ظن عمدی بودن این رفتارها را تشدید می‌کند.
بر اساس پیگیری‌های "خبرآنلاین" از بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش ارسالی تعاونی، به جای نام و نام خانوادگی یک هزار و 113 مشتری، عدد صفر درج شده یا این که کد ملی 2 هزار و 915 تن از مشتریان اشتباه گزارش شده است!
اگر با نگاهی بسیار خوش‌بینانه و مثبت‌اندیش از شائبه عمدی‌بودن این کار چشم‌پوشی شود، این شیوه رفتاری ممکن است از فقدان بانک جامع اطلاعاتی در تعاونی ناشی شود که چنین چیزی هم در دنیای پول و بانک امری شگفت آور و یک فاجعه است.


گفتنی است‌ مسئولان تعاونی در طول سالیان گذشته سعی داشته‌اند ضمن عدم همکاری با بانک مرکزی یا ارائه اطلاعات دروغین و برقراری ارتباطات خاص، به انحای مختلف در مقابل اقدامات سامان‌دهی نهاد حاکمیتی و سیاستگزار قد علم کنند. اعلام مبالغی واهی از میزان سپرده های مردمی‌، بزرگ‌نمایی ارزش اموال و مستغلات، ارائه آمارهای مخدوش و ... از دیگر مظاهر اخلالگری مسئولان تعاونی در فرآیند سامان دهی است.
همچنین شانه خالی‌کردن از تعطیلی شعب پرهزینه، حضور گسترده در عرصه ورزش و تیم‌داری و هزینه های بالای مربوطه و تبلیغات وسیع و اغواکننده و... از دیگر تخلفات بارز تعاونی اعتبار غیرمجاز ثامن الحجج برشمرده می شود.


متاسفانه مسئولان تعاونی از ابتدای آغاز فرایند ساماندهی با پنهان کاری، اتخاذ رویه‌های ناصواب، اغراق در بیان حجم سپرده و تعداد سپرده گذاران و ارائه اطلاعات غلط سعی در تحت فشار قراردادن نهادهای حاکمیتی داشته اند.


یکی از شاخص هایی که مسئولان تعاونی همواره بدان تفاخر می‌کردند حجم چشمگیر سپرده های دراختیار بود ولی در عمل، منابع در اختیار تعاونی تنها کفاف پرداخت حساب‌های مشتریان تا سقف 70 میلیون ریال را می‌کرد و در سایه تخصیص خط اعتباری20 هزار میلیاردریالی بانک مرکزی بود که امکان افزایش سقف پرداختی به سپرده گذاران تا350 میلیون ریال فراهم آمد. ناگفته پیداست در ادامه راه نیز چشم امید به فروش و ترهین اموال و مستغلات تعاونی باشد ولی از این منظر هم همکاری شایسته‌ای به چشم نمی‌آید.


گفتنی است تعاونی فاقد مجوز ثامن‌الحجج در سایه چندین سال فعالیت لجام‌گسیخته و قانون‌گریزش توانست سرمایه‌های جمع زیادی از سپرده‌گذاران را به دست آورده و به دلیل سوءاستفاده و حیف و میل منابع در دسترس، مشکلات عدیده ای را به بانک مرکزی و مردم تحمیل کرد. سوء استفاده‌هایی که در روزهای اخیر در مصاحبه سخنگوی قوه قضاییه افشاء شد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top