تاریخ انتشار: 26خرداد1395|22:53

| کد خبر: 171213

کلاس درسِ استاد سرهنگ علیفر

محمدهیراد حاتمی

وکیل ملت: به طور معمول انسان‌ها در روبه‌رو شدن با انتقاد دو واكنش تقريباً تكراري از خود به نمايش مي‌گذارند و براساس آن گروهي به اصطلاح «تدافعي» عمل مي‌كنند و عده‌اي «پذيرنده» انتقاد هستند.

در حالت نخست كه افراد تلاش مي‌كنند مقابل هر نوع انتقادي «گارد» بگيرند و دفاع كنند رايج است كه دلخوري عميقي شكل مي‌گيرد و تحت هيچ شرايطي موضوع مورد انتقاد پذيرفته نمي‌شود. حالتي قرينه نيز براي اين وضعيت مي‌توان ترسيم كرد. اينكه با تمام سختي‌هايي كه ممكن است وجود داشته باشد، برخي افراد «پذيرنده» انتقاد هستند و آن را به عنوان يك قدم براي رشد و تعالي قلمداد مي‌كنند.

افرادي كه در اين گروه قرار مي‌گيرند ذره‌بين روي نقد‌هايي كه مطرح مي‌شود مي‌گذارند تا مشاهده كنند نكات به درد بخور آن براي بهتر شدن‌شان چيست. پذيرندگان انتقاد خيلي سريع دست به كار مي‌شوند و ضعف‌هاي خود را با همين ترفند به فرصت تبديل مي‌كنند تا الگويي باشند براي آنهايي كه به دنبال يافتن موفقيت هستند.

نمونه آشكار آن را هم مي‌توان به طور مصداقي درباره «مورد اخير سرهنگ عليفر» بيان كرد. موردي كه در عين پيچيدگي، ظاهري ساده دارد. فردي پيدا شده كه شيطنتش گل كرده و رفته با ويرايش صفحه‌اي در ويكيپديا اسم سازنده ورزشگاه را تغيير داده و نام خودش را گذاشته است. ويرايشي كه زمينه را براي اشتباه آقاي گزارشگر فراهم كرده است تا عليفر در اطلاعات ابتدايي بازي ايرلند شمالي و لهستان اسم آرشيتكت ورزشگاه را «دولاب امير» عنوان كند. موضوعي كه به بمب خبري در فضاي مجازي تبديل شد و آن را سوتي به سبك «سرهنگ عليفر» نامگذاري كردند.

اينكه در اين داستان تا چه اندازه گزارشگر فوتبالي تلويزيون يا «دولاب امير» نقش داشته‌اند اصلاً محور اين يادداشت نيست و آنچه اهميت دارد واكنش سرهنگ عليفر به اين قصه است. او به جاي اينكه حالت تدافعي به خود بگيرد و قصد داشته باشد توپ را در زمين ديگري بيندازد، خيلي راحت ماجرا را پذيرفته و گفته: «همه گزارشگرهاي ديگر دنيا هم براي اينكه بتوانند اطلاعات مربوط به مسابقه‌اي كه قرار است گزارش كنند را، از سايت‌هاي مرجع اطلاعاتي در دنيا مي‌گيرند. يكي از اين منابع سرشناس هم همين ويكيپديا است.

من هم مثل خيلي‌هاي ديگر از همين طريق اطلاعات را مي‌گيرم.» از اين كلام ساده درس بزرگي مي‌توان گرفت. آقاي گزارشگر به جاي اينكه آدرس اشتباه دهد و زمين و زمان را در يك رويداد ساده دخيل كند تا بار به اصطلاح سوتي‌اش سبك‌تر شود، شجاعانه واقعيت را پذيرفته است تا كلاس درسي باشد براي همه آنهايي كه حتي از پذيرش اتفاق‌هاي ساده زندگي هم طفره مي‌روند. شايد به همين دليل بود كه معلمي سر كلاس‌هايش مدام تأكيد داشت زندگي آنقدرها هم پيچيدگي ندارد كه ما انسان‌ها آن را خلق مي‌كنيم.
دبير گروه اقتصادي خبرآنلاين

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top