ترامپ؛دلقکی که جمهوری خواهان را گرفتار کرده است

حسین هوشمند

وکیل ملت: ترامپ زنان را «خوک های چاق، سگ، آدم های کثیف و حیوانات نفرت انگیز نامیده بود.

تاریخ انتشار: 27خرداد1395|10:47

ترامپ؛دلقکی که جمهوری خواهان را گرفتار کرده است
| کد خبر: 171260

رقابت های ریاست ایالات متحده آمریکا در سال 2016 تبدیل به نقطه عطفی در تاریخ سیاسی این کشور شده است، از این جهت که موجب حضور کاندیداهایی در انتخابات شده که به خوبی چهره واقعی حزب جمهوری خواه را مشخص ساخته اند. غیرخودی هایی همچون دونالد ترامپ و تد کروز باعث شدند اعتبار از دست رفته جمهوری خواهان پس از دوران جورج دبلیو بوش این بار بیش از پیش از بین برود. در صورت انتخاب دونالد ترامپ به عنوان نامزد نهایی جمهوری خواهان، این حزب باید به فکر یک اصلاحات اساسی در درون خودش باشد.

ترامپ یک میلیاردر تازه به دوران رسیده است که هیچ گونه تجربه سیاسی ندارد و پس از فراز و نشیب بسیار و ابراز مخالفت ها، تعجب ها و تمسخرهای بسیار هم اکنون در مسیر انتخاب به عنوان نامزد نهایی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست ایالات متحده آمریکاست. در ابتدای ورود ترامپ به رقابت ها کسی فکر نمی کرد که وی بتواند رقبای قدرتمند خودش را شکست دهد و پیروز شود.

در انتخابات سال 2012 زمانی که وی مدعی شده بود باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در خاک این کشور به دنیا نیامده است، هم زمزمه ورود وی به رقابت جمهوری خواهان شنیده می شد اما کسی اهمیتی نمی داد.

اما وی یک پوپولیست توانمند است که توانسته افراد زیادی از توده ها را با خودش همراه کند و در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان به پیروزی دست پیدا کند. انتخاب وی به عنوان نامزد نهایی، شکستی اساسی برای جناح اصلی حزب جمهوری خواه بود که مخالف اصلی پیروزی وی بودند و هر آنچه که در توان داشتند برای شکست وی انجام دادند.

جناح اصلی حزب جمهوری خواه که به شدت مخالف ترامپ بود و وی را نه یک سیاستمدار بلکه یک دلقک و شومن می داند، هم اکنون ناچار به تسلیم شده است و به تدریج در حال اعلام حمایت از وی است. آخرین مورد حمایت پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان است.

جمهوری خواهان سرشناس جناح اصلی چاره ای جز حمایت از ترامپ ندارند چون وی کاندیداهای حزبشان است و باید با هیلاری کلینتون کاندیدای حزب رقیب رقابت کند. مگر جمهوری خواهان راه دیگری هم پیش رو دارند؟

اگر ترامپ در انتخابات مقدماتی پیروز نمی شد، حتماً به صورت مستقل در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کرد، اقدامی که منجر به شکست آرای جمهوری خواهان می شد و در نتیجه پیروزی هیلاری کلینتون قطعی بود. اگر جمهوری خواهان جناح اصلی هم به نشانه اعتراض در انتخابات نهایی به صورت مستقل وارد شوند، باز هم شکست خواهند خورد و کلینتون برنده می شود.

پس تنها راه پیش روی آنها حمایت از ترامپ برای شکست دادن کلینتون است. البته در این میان نئو محافظه کاران هم قرار دارند که چند ماه پیش و در جریان رقابت های مقدماتی گفته بودند بین ترامپ و کلینتون به کلینتون رای خواهند داد. هم اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا به این وعده خودشان عمل خواهند کرد؟

پدیده ای خطرناک به نام دونالد ترامپ

ترامپ را باید نقطه اوج جریان تی پارتی و نارضایتی رای دهندگان جمهوری خواه از جناح اصلی این حزب در سیاست آمریکا دانست. فردی غیرسیاسی که به جایی رسیده است که خیلی ها هراس داشتند و دارند که کاندیدای نهایی حزب جمهوری خواه شود. ترامپ فردی تندرو است که به هیچ وجه در میان جامعه و سیاسیون آمریکا خوشنام نیست، اما در هر صورت قسمتی از جامعه این کشور را نمایندگی می کند و سخنان وی طرفدارانی دارد.

یکی از جنجالی ترین سخنان وی درباره مسلمانان بود. پس از حمله سن برناردینو، ترامپ اعلام کرد که «باید از ورود مسلمانان به آمریکا ممانعت به عمل آید.» اظهاراتی که موجب برانگیخته شدن واکنش های زیادی در آمریکا و جهان شد. نکته قابل توجه این بود که دیگر کاندیداهای جمهوری خواه چندان با اظهارات وی مخالفت نکردند چون نگران از دست دادن حامیان وی و در تلاش برای جلب آرای این طیف از جمهوری خواهان هم هستند.

سخنان ترامپ علیه مسلمانان موجب شد حملات زیادی به مسلمانان و مساجد در آمریکا صورت بگیرد. ترامپ در سخنرانی دیگر هم گفته بود: «پس از حملات 11 سپتامبر در جرسی سیتی، نیوجرسی هزاران هزار عرب را دیدم که به شادی پرداختند.»

در جریان یکی از سخنرانی های ترامپ یک زن محجبه مسلمان در میان هواداران وی حاضر شده بود. این زن می گوید برای این در سخنرانی ترامپ حاضر شده بود که هواداران وی یک مسلمان را ببینند، چون بسیاری از آنها تا حالا یک مسلمان را از نزدیک ندیده اند. وی تعریف می کند زمانی که از جایش بلند شد و دیگران وی را دیدند با اعتراض و سر و صدای حضار روبرو شد و شعارهایی زیادی از جمله این که «بیندازیدش بیرون» و «بکشیدش» سر داده می شد و در نهایت از این سخنرانی بیرون انداخته شد.

هیلاری کلینتون در جریان مناظره انتخاباتی درباره ترامپ گفته بود: «وی بهترین ابزار برای جذب نیرو توسط گروه های افراطی و تروریستی است.» وی گفته بود: «آنها فیلم صحبت های توهین آمیز دونالد ترامپ درباره اسلام و مسلمانان را نشان می دهند و با استفاده از آن تروریست های بیشتری را جذب می کنند.» همین هم شد و گروه الشباب در یکی از فیلم هایش از سخنان ترامپ استفاده کرد.

به غیر از حمله به مسلمانان وی مخالف ورود مهاجران مکزیکی به آمریکا هم هست و خواستار اخراج مهاجران غیرقانونی و دیوار کشیدن در مرزها برای ممانعت از ورود آنها به آمریکا شده است. همین اظهار نظر وی بود که موجب شد پاپ فرانسیس بگوید ترامپ، مسیحی نیست. طرفداران ترامپ می گویند دولت برای کشتن هر کدام از مهاجران غیرقانونی که از مرز عبور می کنند، باید 50 دلار پاداش تعیین کند.

ترامپ به زنان نیز توهین کرده است در مناظره سال گذشته فاکس نیوز، مگین کلی، مجری فاکس نیوز به این نکته اشاره کرد که ترامپ زنان را «خوک های چاق، سگ، آدم های کثیف و حیوانات نفرت انگیز نامیده بود.» ترامپ در پاسخ گفت: «من فقط رزی اودانل را گفته بودم.» شواهدی وجود دارد که ترامپ به زنان دیگری به غیر از اودانل هم چنین نسبت هایی داده است.

سال گذشته آسوشیتدپرس گزارش داد که ترامپ یک وکیل را به خاطر این که می خواست شیشه شیر را برای بچه اش پر کند «نفرت انگیز» نامیده بود. گیل کالینز از روزنامه نیویورک تایمز هم در سال 2011 نوشته بود که ترامپ گفته وی «صورت یک سگ را دارد.»

بحث های زیادی در آمریکا بر سر ترامپ به وجود آمده است. بسیاری معتقدند که وی یک جریان فاشیستی است. رایان کوپر در نشریه ویک می نویسد: «ترامپ با تجمع چند صد هزار نفری که پلاکاردهای تبلیغاتی وی را در دست دارند، چندین موفقیت سیاسی بزرگ به دست آورده است. به جز برنی سندرز، ترامپ بیش از هر کاندیدای دیگری جمعیت مردم را به خودش جلب می کند. توده ها یکی از پایه های کلیدی فاشیسم است، براساس بررسی نیویورکر، بسیاری از حامیان وی ناسیونالیست های مغرور سفیدپوست هستند. بنابراین ما با یک پدیده پیچیده روبه رو هستیم که دارای ویژگی های کیش شخصیت، حمایت گسترده ناسیونالیست ها و یک گونه وسواس و تصفیه است.»

کوپر در ادامه می نویسد: «ترامپ هیچ گونه جنگ تهاجمی یا لغو اصول دموکراتیک را پیشنهاد نداده است. پاکسازی و تحقیر و تمسخر دموکراسی هر دو از نشانه های ایده های فاشیستی هستند. اما در حالی که من فکر می کنم ترامپیسم یک جنبش فاشیستی است، اما وی شبیه هیتلر نیست، بلکه بیشتر شبیه بنیتو موسولینی است که جلودار فاشیسم اروپایی بود. قبل از نازی ها، وی یک دیکتاتور لوده بود که حمایت توده ای غیرمعمولی از وی به عمل می آمد. وی یک نژادپرست و جنگ طلب اقتدارگرا بود اما به نسل کشی دیوانه وار هیتلر نزدیک نشد.»

ترامپ فرد خطرناک و تندرویی است که توانسته افراد همانند خودش را جذب کند. آنها نژادپرستانی هستند که قائل به برتری نژادی و مذهبی و جنسیتی خودشان هستند و با هر گونه اقلیت نژادی، مذهبی، جنسیتی مخالفت می کنند. پدیده و جریان ترامپ برای آمریکا و به تبع آن برای جهان خطرناک است. نشانه های این خطرناک بودن را هم اکنون در تظاهرات و درگیری هایی که میان طرفداران و مخالفان وی در شهرهای آمریکا صورت می گیرد می توان دید.

جمهوری خواهان نیاز به یک پوست اندازی و اصلاحات جدی در درون خود دارند. همان کاری که دموکرات ها انجام دادند و با روی کار آمدن پدیده ای به نام باراک اوباما در سال 2008 به خوبی به خواسته های اقلیت های مذهبی، نژادی و جوانان پاسخ دادند.

منبع خبر عصرایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top