آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟

وکیل ملت: بر طبق ماده 684 قانون مدنی«عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بعهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می‌گویند.»

تاریخ انتشار: 27خرداد1395|11:46

آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟
| کد خبر: 171271

به گزارش وکیل ملت ، بر طبق ماده 684 قانون مدنی«عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بعهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند.»

حال در این میان ممکن است وام گیرنده از پرداخت دین خودداری کند، در این صورت چگونه ضامن می‌تواند طرح دعوی کند؟

مطابق قانون و با توجه به اینکه ضمانت به موجب قانون انواعی دارد، لذا با فرض تحقق هر کدام از آن انواع، راه و مسیر شما متفاوت خواهد بود. علی ای حال و با توجه به طرز بیان پرسش، با توجه به نوع رایج ضمانت باید بیان داشت که در فرضی که شما ضامن شخصی شده اید و با فرض صحت ضمانت، شما در مقابل دین شخصی که از وی ضمانت نموده اید، مسئول می باشید. بنابراین در صورت مراجعه طلبکار شما مسئولیت پرداخت خواهید داشت. در این مساله شما زمانی می توانید به مدیون اصلی مراجعه نمایید که دین وی را به طلبکار پرداخت نموده باشید. به عبارت دیگر اصولاً تا قبل از آنکه چیزی پرداخت نکرده باشید، حق مراجعه ای هم نخواهید داشت.

منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top