آیا ایران می تواند جهش آتش فشانی را تجربه کند؟

مجتبی لشکربلوکی

وکیل ملت: این زیبای خفته، ایران ما، کی از خواب برمی خیزد؟ آینده ایران؟ براستی ایران چه خواهد شد؟ این سوالی است که بارها و بارها از خودم میپرسم.اگر هم خودم فراموش کنم دانشجویان فعلی و سابقم سوال پیچم می کنند که آینده چه خواهد شد؟

تاریخ انتشار: 27خرداد1395|22:39

آیا ایران می تواند جهش آتش فشانی را تجربه کند؟
| کد خبر: 171350

جمع بندی من تا بدین لحظه این است تغییرات جهشیِ مثبت در این کشور بسیار دشوار است. صد البته شاهد تغییرات مثبت تدریجی هستیم. اما جهش آتش فشانی ایران در گرو بروز همزمان دو عنصر است:

1) ظهور یک شخصیت تحول گرا که نمی دانیم چه زمانی رخ خواهد داد شخصیتی مانند لی در سنگاپور یا ماهاتمیر در مالزی (من به این فرد تحول گرا می گویم دولت آفرین. مفهومی مانند کارآفرین منتها در عرصه دولت و حاکمیت) با این توضیح که یک فرد نمی تواند تحول ایجاد کند، وی می تواند محور اجماع و شکل گیری شبکه ای از نخبگان تحول آفرین باشد. بنابراین این فرد، یک ابرقهرمان نیست. بلکه شخصیتی است استراتژیست، آینده نگر، قابل احترام، تشکیلاتی، محور اجماع و مستقل از افکار عمومی (نگران کاهش محبوبیت مقطعی خود نیست).

2) بروز یک چالش بحرانی که ما را مجبور به پذیرش تغییرات اساسی به ویژه در ذهنیت مان می کند (تجربه آلمان و ژاپن پس از جنگ را به خاطر بیاورید). تا ما در تنگنا قرار نگیریم، شیوه های قدیمی را کنار نمی گذاریم. این خاصیت انسان است.
متاسفانه ظهور هر کدام به تنهایی فایده‌ای ندارد هر دو باید در یک چارچوب زمانی ظهور کنند

🔳⭕️خوب تکلیف من و شما چیست؟
ما باید فعالانه 5 کار را انجام دهیم:
1) پیشبرد پروژه های مقطعی، جزیره ای و کوچک (حتی اگر نتوان در زیرساخت ها تغییر اساسی ایجاد کرد، می توان در حوزه هایی، پروژه هایی را به سامان رساند مثلا به تجربه راه اندازی 110 نگاه کنید. یک تجربه موفق در یک حوزه مشخص)
2) طراحی نظام های اقتصادی و اجتماعی ولو اینکه اجرا نشوند (در زمان بروز فرصت دولت آفرینی تمام طرح هایی که طراحی شده اند و اجرا نشده اند به کار می آیند.)
3) توسعه آموزش های مهارتی- کاربردی (تحول نیازمند انسان های کاربلد است نه مدرک دار!)
4) یادگیری از تجربیات مثبت و منفی جهانی (ما می توانیم از هزینه ای که باقی دنیا برای تجربیات شان کرده اند حداکثر استفاده را بکنیم)
5) زنده نگاه داشتن حس امید به آینده

🔳⭕️سخن پایانی:
ایران ما نیازمند بروز یک دولت آفرین (واژه ای که متناسب با کارآفرین عرصه دولت پیشنهاد کرده ام) در یک مقطع حساس بحرانی است تا آن روز باید پیشرفت کنیم و آماده شویم. با انتظار چیزی حل نمی شود. باید از دنیا یاد بگیریم، پیشرفت های مقطعی را در هر حوزه ای که هستیم ایجاد کنیم و مهارت های کاربردی بیاموزیم و آینده مطلوب مان را طراحی کنیم تا در پنجره فرصتی که نمی دانیم چه زمانی است، طرح های کاملا مشخص برای آینده آرمانی داشته باشیم.

به عبارت ساده تر، کشوری رشد خواهد کرد که در زمانی که پنجره فرصت رشد آتش فشانی باز است، مشق هایش را نوشته باشد. شاید هر کدام از ما عضوی از شبکه نخبگان تحول آفرین فردا باشد.  

دکتری مدیریت استراتژيک، معلم دانشگاه

دسته بندی یادداشت , اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top