تاریخ انتشار: 28خرداد1395|15:51

| کد خبر: 171447

ضربه سقوط فلوجه بر عربستان

وکیل ملت: اخبار رسیده حکایت از این دارد که بخش های عمده فلوجه توسط ارتش عراق و نیروهای حشد الشعبی تصرف و این شهر عملا از داعش باز پس گرفته شده است اما چرا فلوجه تا این حد مهم است و دلیل حساسیت عربستان نسبت به حضور نیروهای شیعی در عملیات آزادسازی آن چه بود؟

دلایل اهمیت راهبردی فلوجه بسیار است. ارتش  و گروههای مردمی عراق طی دوسال گذشته موفق به کنترل نواحی مهم منتهی به بغداد شدند. در جنوب جرف الصخر، در شرق دیالی، در شمال تکریت و بیجی، در غرب الرمادی و حالا فلوجه تنها نقطه راهبردی است که تسلط ارتش برآن به معنی تضمین قطعی امنیت بغداد و شمارش معکوس حضور داعش است.
 عربستان به شدت نگران سقوط فلوجه است و حتا اطمینان دولت وارتش عراق نسبت به رویکرد بیطرفانه به مساله سنی و شیعه و یا حتا ترکیب متنوع نیروهای مردمی حاضر در عملیات این نگرانی را برطرف نکرده است.


 ریشه اصلی نگرانی عربستان آنجاست که عمده شهرهای شیعه عراق در جنوب بغداد است اما عمق استراتژیک بغداد بیشتر در فلوجه تعریف می شود زیرا فلوجه درواقع حائلی سنی نشین میان بغداد با شهرهای مهم شیعی چون کربلا و نجف  و حله است و نیرویی که در این منطقه دست بالا را داشته باشد قدرت مانوری بیشتر از نیروی غالب در شهرهای شیعه نشین دارد، تنها منطقه ای که موقعیتی مشابه داشت جرف الصخر بود که این منطقه سنی نشین به دلیل حالت جزیره ای خود در مناطق شیعه نشین ، موقعیت راهبردی فلوجه را در تهدید یا تحت فشار گذاشتن بغداد ندارد.


 این تفکیک شیعه و سنی البته اولویت اصلی مردم عراق نیست زیرا پیروزی هایی اخیر و ترکیب متنوع نیروهای حشد الشعبی نوعی احساس وحدت ملی و همگرایی را در این کشور علیه نیروهای تکفیری و بیگانه تقویت کرده است با این وجود عربستان به عنوان یک بازیگر منطقه ای که در یمن دچار جنگ فرسایشی شده است، سوریه را به بشار اسد و تغییر رویه آمریکا واروپا در قبال تغییر دولت مرکزی واگذار کرده است ، د رعراق نیز خود را بازنده اصلی رویارویی با رقیب منطقه ای خود یعنی ایران می بینید از این منظر سقوط فلوجه برای عربستان به مثابه از دست دادن آخرین اهرم های فشار بر دولت مرکزی عراق و قطع ارتباط آن با دنباله نیروهای همسو در سوریه است.
سهند ایرانمهر
 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top