قحط‌الرجال در جبهه اصولگرايان؟!

وکیل ملت: اصولگرايان و اصلاح‌طلبان، اندك اندك مي‌روند تا تنور انتخابات رياست‌جمهوري سال ۱۳۹۶ را روشن كنند. تنوري كه هنوز مشخص نيست چه كساني در آن مورد محك قرار مي‌گيرند. اما نزديكان به هر دو جناح، تلاش مي‌كنند تا به واسطه حضور در جلسات جناح خود، گزينه‌هاي احتمالي را مطرح كنند.

تاریخ انتشار: 29خرداد1395|10:19

قحط‌الرجال در جبهه اصولگرايان؟!
| کد خبر: 171565

اصلاح‌طلبان كه روزگاري در انتخابات رياست‌جمهوري ۹۲، محمدرضا عارف را قانع كردند كه به نفع حسن‌روحاني كناره‌گيري كند، به احتمال قريب به يقين، در سال ۹۶ هم با همين فرمان و دنده حركت خواهند كرد. چرا كه عزم اصلاح‌طلبان در سال ۹۴ و در انتخابات مجلس‌دهم نيز حذف تندروها و ورود نيروهاي حامي دولت به مجلس‌دهم بود كه اين هدف نيز حاصل شد. اما در اين ميان، اصولگرايان وضعيت مبهم و تا اندازه‌اي پيچيده دارند. ضربت مهلكي كه اصولگرايان در جريان انتخابات مجلس‌دهم متحمل شدند، شكاف دروني، عدم كارآمدي اجتماعي و شكست استراتژي‌هاي حذف رقيب و جذب راي در اين جبهه سياسي را روشن ساخت. اين درحالي است كه جبهه اصولگرايي، در پي نتايج انتخابات اسفند ۹۴، با منتقداني جدي از درون مواجه است. منتقداني كه معتقدند اصولگرايان بايد دست به اصلاحات تاكتيكي بزنند و فرهنگ نقد خود را احيا كنند. شايد پر بیراه نباشد كه بگوييم اصولگرايان از آن روزي كه از احمدي‌نژاد حمايت كردند، تيشه به ريشه خود زدند. حال اين سوال مطرح است كه آيا اصولگرايان حاضر خواهند شد براي رقابت با حسن‌روحاني، بار ديگر به احمدي‌نژاد روي بياورند؟ يا آنكه عقلاي اصولگرايي، مانع اين كار خواهند شد؟ آيا اصولگرايان گزينه ديگري جز احمدي‌نژاد دارند كه براي شكست روحاني علم كنند؟ يا اينكه اصولگرايان با قحط‌الرجال مواجهند و جز حمايت از روحاني، راه ديگري در پيش ندارند؟

حبيبي: به جمع‌بندي نرسيده‌ايم

در اين ميان، اظهارنظرهاي برخي از اصولگرايان براي انتخابات سال ۹۶ جالب توجه است. محمدنبي‌حبيبي، دبيركل حزب موتلفه‌اسلامي، بااشاره به اينكه هنوز در ابتداي كار انتخابات رياست‌جمهوري هستيم اظهار كرد: با وجود برگزاري جلسات، هنوز درباره موضوعي تصميم گرفته نشده است. وی افزود: هنوز فرصت كافي درباره انتخابات وجود دارد. درحال حاضر اصولگرايان كم و بيش مشغول بحث و تبادل نظر درباره انتخابات هستند، اما هنوز به هيچ جمع‌بندي راجع به افراد نرسيده‌اند. اين فعال سياسي در واكنش به اين ديدگاه كه اصولگرايان فاقد مهره كليدي براي رقابت با روحاني هستند، تصريح كرد: من اين ديدگاه را قبول ندارم، هنوز كسي را انتخاب نكرده‌ايم، اما اصولگرايان از داخل جبهه خود نامزد معرفي مي‌كنند و با نبود نامزد مواجه نخواهيم بود. حبيبي درباره احتمال حمايت اصولگرايان از احمدي‌نژاد اظهار كرد: در جريان اصولگرايي هنوز هيچ جمع‌بندي راجع به افراد انجام نشده است. به همين دليل اظهارنظر من در اين باره منطقي نيست. به گفته او اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست مجلس سال آينده همانند دوره گذشته از روحاني حمايت خواهند كرد.

حمايت اصولگرايان از روحاني؟!

اما ناصرايماني، تحليلگر اصولگرا معتقد است كه اصولگرايان در جريان انتخابات سال ۹۶ ممكن است چند رويكرد داشته باشند. وی در اين باره گفت: يك احتمال اين است كه اصولگرايان كانديدا داشته باشند كه اين احتمال پررنگ‌تر است. احتمال ديگري هم وجود دارد كه در اين انتخابات، كانديداي خاصي وجود نداشته باشد كه البته اين احتمال ضعيف‌تر است و يك احتمال بسيارضعيف هم وجود دارد كه باتوجه به شرايط ويژه كشور در يك سال آينده، مثلا از آقاي روحاني حمايت كنند كه اين احتمال درحال حاضر اصلا مطرح نيست. اين مساله مي‌تواند به عنوان يك گزينه احساسي مطرح شود. ايماني درباره حمايت احتمالي جامعه‌روحانيت‌مبارز از روحاني در انتخابات سال آينده گفت: دولت تا به امروز عملكرد درخشاني را از خود به جا نگذاشته كه ما بخواهيم بازي را به اين سمت بكشانيم. وی افزود: هرگاه رسما جامعه‌روحانيت‌مبارز يا حتي ديگر تشكل‌هاي اصولگرايان اعلام كردند كه ما تصميمي درباره فردي داشته باشيم يا تصميم گرفتيم به عنوان نظرجمعي به فلان فرد راي دهيم، آن موقع همه‌چيز رسميت پيدا مي‌كند. از سوي ديگر، اصولگرايان با بحث حمايت يا عدم حمايت از محموداحمدي‌نژاد در انتخابات سال ۹۶ مواجه هستند. گرچه احمدي‌نژاد هنوز رسما براي انتخابات سال ۹۶ اعلام نامزدي نكرده است، اما اصولگرايان همچنان با اين پرسش مواجه هستند كه باتوجه به كارنامه هشت ساله احمدي‌نژاد از او حمايت كنند يا خير. ناصرايماني معتقد است: امكان بازگشت مجموعه اصولگرايان به سمت آقاي‌احمدي‌نژاد را نزديك به صفر مي‌دانم، اما آقاي‌احمدي‌نژاد براي حضورش در صحنه و راي، نيازي به حمايت اصولگرايان ندارد، همچنان كه نيازي به حمايت اصلاح‌طلبان هم ندارد. ايشان يك پايگاهي دارد. اين را هم بگويم پايگاه ايشان به نسبت پايگاهي كه آقاي‌روحاني در سراسر كشور دارند خيلي قابل تامل است و بايد دولت آقاي‌روحاني و دست اندركاران دولتشان توجه ويژه‌اي به اين موضوع داشته باشند. ايماني درباره چرايي عدم حمايت اصولگرايان از احمدي‌نژاد گفت: اصولگرايان اعتقاد دارند كه نرفتن به طرف آقاي‌روحاني و رفتن به طرف آقاي احمدي‌نژاد يعني از چاله به چاه افتادن. اگر اصولگرايان بخواهند بين آقاي‌روحاني و آقاي‌احمدي‌نژاد يكي را انتخاب كنند، شايد گزينه شان آقاي‌روحاني باشد.

استراتژي تندروها در انتخابات ۹۶

اين درحالي است كه حسين‌كاشفي، عضو اصلاح‌طلب خانه احزاب بر اين باور است كه اصولگرايان مي‌خواهند به هر نحوي با جنجال‌سازي رسانه‌اي عليه دولت روحاني و در كنار آن دعوت از احمدي‌نژاد در همايش‌ها و به راه انداختن سخنراني‌هاي انتخاباتي‌، مصايب‌، مشكلات و مسائلي كه دولت دهم براي كشور به بار آورد را بپوشانند. به خيالشان مردم فراموش مي‌كنند احمدي‌نژاد و دولت‌هاي او چه عملكرد و دستاوردي براي كشور داشت. كاشفي تصريح كرد: اصولگرايان با احمدي‌نژاد يا بدون او در انتخابات بعدي شكست خواهند خورد. بنابراين چه بهتر كه به جاي بازگشت به احمدي‌نژاد براي رسيدن به منافع مقطعي و انتخاباتي ‌سازو كار خود را تغيير داده و همسو با منافع ملي تصميم‌گيري كنند.

منبع خبر روز نو
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top