تاریخ انتشار: 29خرداد1395|10:35

| کد خبر: 171569

حبس ابد سرمایه سپرده گذاران ثامن‎الحجج/چی به سپرده گزاران می رسد؟

وکیل ملت: این روزها سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج شرایط سختی را تجربه می‌کنند، چرا که آنها به امید سود بیشتر هست و نیست خود را در این موسسه غیر مجاز از دست داده‌اند.

علی رغم تمام هشدارهای بانک مرکزی مبنی بر خودداری از سرمایه‌گذاری در موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بازهم سودهای کلان این موسسات بر هشدارها چربید و تعداد کثیری از مردم به سبب تبلیغات فریبنده، دار و ندار خود را در حسابهای این موسسات واریز کردند.
براساس این گزارش آخرین موسسه‌ای که سرمایه های مردم را به تاراج برد و تا آخرین لحظه هم خم به ابرو نیاورد موسسه ثامن الحجج بود؛ که شعار " اقتصاد، معنویت " را سرلوحه کار خود کرده بود و دریافت لوح "ساماندهی تعاونی‌های اعتبار آزاد و صندوق‌های قرض الحسنه" از دست رییس کل و معاون بانک مرکزی وقت از جمله افتخاراتش بود.
این موسسه مالی و اعتباری که روزهای زوال آن از پاییز سال 94 آغاز شده بود سرانجام در دی ماه  خبر ورشکستگی اش دهان به دهان شد و بانک مرکزی برای جمع کردن این ماجرا وارد میدان شد و بانک پارسیان را قیم این موسسه کرد و باز پرداخت سپرده‌ها از طریق بانک عامل و با  باز پرداخت وجوه سپرده‌گذاران با مبالغ ۳۰، ۵۰،۱۰۰ میلیون ریال آغازشد و بر طبق آخرین اطلاعیه بانک مرکزی سقف بازپرداخت وجوه سپرده گذاران به ۳۵۰ میلیون ریال رسیده ، اما هنوز وضعیت سپرده گذاران دانه درشت معلوم نشده است و طبق روندی که در چند ماه اخیر در خصوص بازپرداخت ها مشخص شده گویی باید سالها منتظر دریافت سرمایه‌هایشان باشند.
البته گفته شده است که مبالغ کلان وجوه سپرده گذاران با بهره‌‌گیری از ترهین اموال و مستغلات تعاونی و نیز اقساط دریافتی از مشتریان تعاونی به تدریج بازپرداخت می شود اما مردم نگران این موضوع هستند که اموال و مستغلات تکافوی میزان سپرده های آنان نباشد.

*مردم هشیار باشند/بانک مرکزی دولت قبل مقصر تمامی مشکلات شد!
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره دهم در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران در خصوص بازپرداخت وجوه کلان سپرده های مشتریان موسسه ثامن الحجج اظهار داشت:حجم بالایی از سپرده گذاری ها ریز بوده و طبق توافقات انجام شده تاکنون بخش گسترده ای از این سپرده ها باز پرداخت شده است.
وی ادامه داد:اما سپرده های افرادی که بسیار کلان است به تدریج با فروش دارایی ها  و تجمیع آن پرداخت خواهد شد و بانک پارسیان هم مدیریت این امر رو قبول کرده پس نگرانی در این زمینه وجود نخواهد داشت.
پور ابراهیمی تاکید کرد: زمانی که مردم در این گونه موسسات غیر مجاز سرمایه گذاری می کنند باید اینگونه ریسک ها را نیز پذیرا باشند.
وی تصریح کرد: برای سرمایه گذاری حتما توجه به مجوز ها و نوع فعالیت موسسه مذکور باید از سوی سپرده گذاران صورت گیرد واگر اطمینانی از این گونه موسسات ندارند فریب سود های کلانشان  را نخورده و به اصطلاح "روزه شک دار نگیرند."
این نماینده مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: البته نبود نظارت کافی در دولت های قبل نیز بر این امر صحه گذاشته است.

**دیر یا زود اما بی سوخت و سوز
محمد جواد کولیوند، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره دهم در این خصوص اظهار داشت: دولت در این خصوص مقصر است و بانک مرکزی نیز کوتاهی کرده چرا که این امر خطای بزرگی به اندازه وجود بیش از 500شعبه در سراسر کشوراست.
موسی الرضا ثروتی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: در قانون پنجم توسعه در ماده 95 و 96 تکلیف این گونه موسسات روشن است؛این موسسات نزد بانک مرکزی، صندوق ضمانت سپرده ها دایر کرده اند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی از این صندوق برداشت و هیچ گونه ضرری متحمل سپرده گذاران نشود؛ اما در حال حاضر بانک مرکزی از این امر سر باز میزند و این خود تخلف بزرگی محسوب می شود.
وی در خصوص مشکلات نظام بانکی کشور اظهار داشت: نظام بانکی کشور از اساس دچار مشکل است و اگر قانون در این خصوص به درستی اجرا می شد هیچ یک ازاین اتفاقات رخ نمی داد.
وی افزود: به اعتقاد بنده به این زودی ها سپرده های کلان مردم باز پرداخت نخواهد شد و سپرده گذاران باید  بسیار صبوری کنند.
گفتنی است طبق آخرین گزارشات بانک مرکزی تاکنون حدود 750 هزار حساب در تعاونی اعتبار ثامن‌ الحجج با ارزشی بیش از 9 هزارمیلیارد ریال تعیین تکلیف شده است.

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

مجید
|
29خرداد ماه 1395
0
0
هیچی دیگه علنا داره به هممون گوشزد میشه که پشت گوشتونو دیدید پولتونو دیدید خدا خاکستر نشینتون کنه به حرمت این ماه که تنمونو با زبان روزه اینطور بلرزه در میارید خدا عذاب علیم نصیبتون کنه باعث و بانی بدبختی ما مسلمون ها از داعش بدترید
پاسدار
|
31خرداد ماه 1395
0
0
مال ما را جمع کنید تا حقوقهای کلان جبران شود. زیرا قطع رجال است .هرکس خیانت کند باید در دادگاه علنی محاکمه شود .واز کار برکنا ر گرددو از جوانان بیکار بکار گیری شود.
رضا
|
1تير ماه 1395
0
0
دوستان دقت کنن بعد از این وقتی به مطب پزشکی میرین ازش مستندات فارغ التحصیلی و پروانه مطب بخواین. داروخانه میرین کپی مدرک داروساز و تصویر پروانه مسئول فنی و پروانه بهره برداری درخواست کنین. برای خرید ماست هم درخواست پروانه کسب بقال سرکوچه فراموش نشه. زنده باد دولت تدبیرررررررر و امییییییییید...

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top