اهداف سفر ولیعهد عربستان به ایالات متحده: سفری علیه ایران!

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیروز وارد ایالات متحده شد و با باراک اوباما دیدار کرد. شرق الاوسط سه هدف عمده او را صحبت در مورد پرونده سوریه، یمن و ائتلاف اسلامی علیه تروریسم می داند.

تاریخ انتشار: 29خرداد1395|11:33

 اهداف سفر ولیعهد عربستان به ایالات متحده: سفری علیه ایران!
| کد خبر: 171600

فهرست کسانی هم که او با آنها دیدار می کند شامل مقام های اطلاعاتی و نظامی، تصمیم گیرندگان کنگره و شرکتهای بزرگ آمریکایی است. (رییس جمهور، وزیر دفاع، رییس ،CIA رییس مجلس نمایندگان، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، اعضای کمیسیون روابط خارجی سنا، اعضای کمیسیون امور نظامی سنا و  چهره های برجسته بخش های اقتصادی خاص و روسای شرکت های صاحب نام آمریکایی).


کافی است طی روزهای گذشته به نشریات آمریکایی و عربی از فارن افرز تا بیزنس اینسایدر و الحیات و القدس العربی رجوع کرده باشید تا بدانید منظور از "ائتلاف اسلامی علیه تروریسم" جمعی از کشورهای اسلامی منجمله پاکستان است که پیشتر خبر تحرک جدی آن در ماه رمضان در کانال سهندنامه آمده بود. تحلیلگران همچنین به صراحت گفته اند منظور عربستان از "تروریسم" ی که برای آن ائتلافی به اصطلاح اسلامی تشکیل شده، ایران است.


عربستان این روزها بخاطر آنچه کمک به افراطی گری اسلامی نامیده می شود، در محافل بین المللی به ویژه در ایالات متحده مورد شماتت قرار گرفته است.  سقوط فلوجه تیرخلاصی به سیاست های این کشور در عراق بود. یمن ماشین دیپلماسی و نظامی عربستان را زمینگیر کرده و در سوریه نیز عربستان عملا میدان را به ایران  و همپیمانانش واگذار کرده است.


 این همه درحالی اتفاق می افتد که در آمریکا نیز نگاه مثبتی به عربستان وجود ندارد تحلیلگران و رسانه ها خاستگاه اصلی رادیکالیسم اسلامی را در آموزه های وهابی و فعل و انفعالات غیر شفاف مالی سعودی درجهت تقویت گروههای افراطی می دانند. پرونده 11/9 به پاشنه آشیل عربستان تبدیل شده است. نشریات معتبر آمریکایی برای اول بار به صراحت به حق السکوت عربستان برای باز نشدن پرونده این کشور در مساله افراط گرایی و تروریسم اشاره می کنند. رفتار عربستان و رشوه های کلان مالی به سازمان ملل در جهت حدف نام این کشور از فهرست ناقضین حقوق کودک نیز بخشی از رسوایی های اخیر این کشور است.


سران عربستان درحال حاضر تنها راه نجات خود از باتلاق بدنامی و جبران شکت منطقه ای خود از ایران را در یک چیز می بینند:" رهبری ائتلافی از کشورهای مسلمان تحت عنوان مبارزه با تروریسم و سوق دان این ائتلاف به سمت ایران".


محمد بن سلمان، نیک می داند که خورشید بخت عربستان دست کم در دولت اوباما رو به افول نهاده است، اوباما اما درروزهای واپیسین دوره خود است و  این به اصطلاح ائتلاف، بدون همراه کردن مراکزی در ایلات متحده ممکن نیست و از سوی دیگر در سیر شتابان  و زنجیره ای رویدادهای منطقه ای نمی توان زمان را به انتظار مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا از دست داد، در نتیجه بعد از گردآوردن چند کشور مسلمان در ائتلافی که عربستان رهبر خودخوانده آن است، راهی آمریکا می شود.


گام اول در این دیدار ارایه مشوق هایی به نهادهای اطلاعاتی آمریکا ست. پیشنهادهایی برای همکاری بیشتر و یا دست کشیدن از حمایت گروه های افراطی که در شرایط کنونی منطقه عملا مصداق روغن ریخته وقف امامزاده اند .


 گام دوم لابی گری با تصمیم گیرندگان در مجلس نمایندگان و سناست. از یاد نبرده ایم که اکونومیست از نوار فاش شده مکالمات السیسی سخن گفت. نواری که ژنرال مصری در آن به پول های بادآورده سعودی اشاره می کند و می گوید:" آنها مثل ریگ بیابان در دستشان دلار دارند". این واقعیت چیزی نیست که در لابی های مراکز تصمیم گیری آمریکا مورد توجه نباشد زیرا حتا این روزها که بازار اتهام زنی در رقابت های اننتخاباتی آمریکا داغ است عمده ترین اتهامی که از سوی ترامپ، به هیلاری کلینتون واردمی شود مساله دریافت کمک های مالی از عربستان است.


گام نهایی ولیعهد عربستان دیدار با شرکت ها و موسسات اقتصادی آمریکاست. عربستان از موضوع برجام خرسند نیست، از اختلاف نظرهایی که داخل ایران در مورد برجام وجود دارد، اطلاع کافی و به جدال های خنثی کننده ای که در ایران گسترش یافته و مانع بهره برداری از شرایط بعد از برجام شده ،  امید فراوانی دارد. عربستان، نگران عادی سازی روابط اقتصادی وسیاسی ایران وآمریکاست و واقع گرایانه به شرایط به مراتب بهتر کنونی ایران در افکار عمومی امریکا - و حتا در ذهن سیاستمداران این کشور- می اندیشد با این همه اما می داند که فضای داخلی ایران امکان بهره برداری یا برنامه ریزی این کشور از فرصت بوجود آمده را فراهم نخواهد کرد .


ایران و بوئینگ به تازگی در مورد خرید هواپیما و تجهیز ناوگان هوایی  فرسوده ایران به توافق رسیده اند. برای عربستان سر گرفتن چنین معاملاتی از این منظر ناخوشایند است که می تواند مانع ذهنی شرکت های آمریکایی برای تجارت با ایران را از بین ببرد و درنهایت به عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران منجر شود. منافع اقتصادی چنین وضعیتی می تواند تصمیم گیرندگان آمریکایی را نیز تحت تاثیر قرار دهد و این مساله برای رقیب منطقه ای ایران امر مطلوبی نیست بنابراین ولیعهدعربستان دراین سفر می کوشد تا با ارایه مشوق های مالی به این شرکت ها مانع از تثبیت روند عادی سازی گردد.


با در نظر گرفتن آنچه گفته شود می توان با قاطعیت سفر اخیر محمد بن سلمان شاهزاده عربستان را سفری علیه ایران دانست  سفری که اهداف اعلامی آن به صراحت و وضوح نشان میدهد که عربستان برای جبران شکست منطقه ای خود رو به کدام سو دارد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top