نکاتی در رابطه با دوران جمع بندی آزمون وکالت

نیما جهانشیری

وکیل ملت: اگر خود را شكست خورده « بپندارید» شكست می خورید. اگر خود را شكست خورده نپندارید پیروزید. اگر حتی خواستار پیروزی هستید، اما « فكر می كنید» توا نایی آن را ندارید موفق نخواهید شد. اگر فكر می كنید كه می بازید، حتماً بازنده می شوید. اگر خود را انسانی عاجز و مفلوك « می دا نید» مفلوك وعاجزید. برای پیروزی باید به خود مطمئن باشید.

تاریخ انتشار: 29خرداد1395|14:09

نکاتی در رابطه با دوران جمع بندی آزمون وکالت
| کد خبر: 171651

درود بر شما دوستان
قصد دارم در رابطه با دوران جمع بندی مطلبی برای شما دوستان بنویسم
در ابتدا در رابطه با دوران جمع بندی خودم
با توجه به اینکه روش برنامه ریزی من خاص بود و تا 10 روز مانده به آزمون مطلب جدید می‌خواندم بنابراین جمع بندی خاصی نداشتم
برای اینکه تمام درسهایی را که می‌خواندم در فواصل زمانی مناسب دوره کرده بودم و نیازی به جمع بندی نبود فقط 10 روز مانده به آزمون کل قوانین و آرای وحدت رویه و قوانین خاص وجزوه اصول فقه و را دوره کردم
به شما دوستان پیشنهاد می‌کنم حتما 2تا 3 روز مانده به آزمون ،قانون آیین دادرسی مدنی و تجارت را دوره کنید
چون این دو قانون خیلی فرار است و اگر زمان نزدیک به آزمون دوره کنید می‌توانید به سوالات نص محور بهتر پاسخ دهید

*معمولا در ماه آخر اکثر داوطلبان استرس می‌گیرند.داوطلبی موفق است که بتواند استرس خود  را کنترل کند .معمولا خودتان را با دوستان‌تان مقایسه می‌کنید و این یکی از عواملی است که باعث می‌شود استرس بگیرد.اصلا به دیگران کاری نداشته باشید وبا خودتان نگویید که فلانی تا الان اینقدر خوانده اما من هنوز....اصلا ذهنتان را درگیر این موضوعات نکنید فقط تمام تمرکزتان را معطوف درسها کنید و سعی کنید از فرصت باقی مانده نهایت اسفاده را ببرید.(به دیگران کاری نداشته باشید و کار خودتان را انجام دهید)

 

*توقع نداشته باشید در طی یک ماه بتوانید هم دوره کنید و هم منابعی را که نخوانده‌اید را تمام کنید. در درجه اول سعی کنید به مطالبی که تا کنون خوانده‌ای مسلط شوید و بعد اگر زمان داشتید مطلب جدید بخوانید.

*یادم است تعداد کتاب هایی که برای هر درس در نظر گرفته بودم خیلی بیشتر از کتابهایی بود که خوانده بودم مثلا برای درس آیین دادرسی کیفری کتابهای آشوری را تهیه کرده بودم یا برای تجارت 5 جلد اسکینی یا.....همیشه ذهنم درگیر این بود که حتما از این کتابها سوال طرح می‌شود و من نمی‌توانم پاسخ بدهم و....اما تصمیم منطقی گرفتم ،یعنی تصمیم گرفتم فقط به منابعی خوانده‌ام مسلط شوم (خیلی خیلی خوب مسلط شدم) و ذهنم را درگیر کتابهای دیگر نکنم.باور کنید یکی از دلایلی که باعث شد نتیجه بگیرم همین بود .یعنی به منابعی که خوانده بودم کاملا مسلط شدم (اگر این کار را نمی‌کردم و مثلا به جای تسلط به همان کتابها ،کتابهای جدید می‌خواندم مطمئنا نمی‌توانستم نتیجه بگیرم زیرا کتابهای بیشتری خوانده می‌شد اما مسلط نبودم و مثل این بود که چیزی نخوانده‌ام.چه فایده‌ای دارد کتاب بخوانید و مسلط نشوید در این صورت به چه سوالاتی می‌خواهید پاسخ دهید.مگر خواندن تعداد بیشتر کتابها امتیاز مثبت یا درصد دارد ؟؟؟؟)

*درحال حاضر اكثریت شما دوستان این تصور را دارید كه هیچ یك از مطالبی كه تا به حال خوانده اند را به یاد ندارید اما  نگران نباشید به محض اینكه درجلسه حاضر شوید وسوالات را ببینید متوجه خواهید شد كه مطالب را به خوبی به خاطر دارید.(البته در صورتی که مطالب را عمیق خوانده باشید. من هم سال گذشته مثل شما دوستان بودم و همیشه فکر می‌کردم مطلبی را که خوانده‌ام را فراموش کرده‌ام و بابت این موضوع خیلی اذیت می‌شدم اما باورکنید اگر مطلبی را خوب خوانده باشید و در فواصل زمانی مناسب مرور کرده باشید (حداقل یک بار) قطعا در جلسه آزمون به یادتان می‌آید و می‌توانید پاسخ بدهید)

 

* دوستانی که هنوز نتوانستند بعضی از درسها را بخوانند بهتر است در درجه اول به قانون و آرای وحدت رویه مسلط شوند و بعد به جزوات یا کتابهای کمک آموزشی (سعی نکنید کتابهای اساتید را بخوانید چون حجیم هستند و وقت‌گیر و در نتیجه استرس شما بیشتر می‌شود و مطمئنا نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت چون نمی‌توانید به آنها مسلط شوید)

 

در ذیل نکاتی در مورد دوران جمع بندی که توسط جناب آقای علیخانی نوشته شده است را قرار می‌دهم (ایشان در رابطه با آزمون ارشد نوشته‌‌اند اما منطبق با آزمون وکالت کرده‌ام)
مطالعه شما در این دوران باید متفاوت باشد، قبل از آن باید بدانید:
مطلب جدید نخوانید،
بر مطالب قبلی مسلط شوید،
منابع مورد نیاز برای این روزها:
1-یک داوطلب که با تمام وجود خواهان موفقیت در آزمون باشه و در این روزها آدم دیگه ای بشه...
2-تستهای مجموعه ای آزمون وکالت (مخصوصا سالهای اخیر )
3-خلاصه ها و یادداشتها
4-متن قوانین مخصوصا تجارت و آدم و آد کیفری
5-در صورت شرکت در آزمونهای آزمایشی معتبر، دفترچه های آزمونهای مرور

شیوه مطالعه:

 

در این روزها بهترین راه برای انسجام و نظم بخشیدن به داشته هاتون مرور آنهاست البته به شیوه ای متفاوت و هدفمند!

روش کار:

 

1-هر سه روزدر میان آزمون وکالت یکی از سالهای اخیر را به ترتیب مثلا از سال 86  را در ساعت مشخص مثلا ساعت 8 صبح می زنید،پس از اتمام آزمون، شروع می کنید به بررسی آزمون به شیوه صحیح یعنی سوالات را با پاسخها بررسی می کنید، باید مشخص کنید:
کدام سوال را صحیح( شانسی یا از روی علم)
اشتباه( از روی بی دقتی یا نداشتن علم)
سفید گذاشتید( نخوانده بودید یا مطالعه کرده بودید ولی یادتان نبود به علت عدم تسلط!)

2-پس از اینکه تستها را کاملا بررسی کردید باید تک تک نکات انها را یاد بگیرید( نه روخوانی) و چند نکته را رعایت کنید:

 

الف-علت اشتباهات را اعم از بی دقتی، عدم تسلط به دلیل عدم مرور یا عدم مطالعه مبحث و در مورد اخیر آیا مبحث سوال خیز و مهمی است یا خیر را در یک برگه بنویسید.
ب-تا اینجای کار شما حداکثر باید یک نیم روز ( از 8 صبح تا 13ظهر ) را صرف کرده باشید.برنامه بعد از ظهر  امروز و روزهای آینده خود را بریزید. برای اینکار ابتدا باید مباحث مطالعاتی خود را مشخص کنید، 
مباحث مربوط به قسمتهایی که به علت عدم تسلط اشتباه پاسخ داده اید..............> مرور مجدد و سریع
مباحث مربوط به قسمتهایی که پاسخ نداده اید،اما سوال خیز است و مهم..............> مطالعه سریع 
مباحث مربوط به قسمتهایی که مطالعه نکردید و خیلی دشوار است و به مطالعه پایه ای و مبنایی نیاز دارد و فرصت آن را ندارید................>یا نخوانید یا فقط مطالعه مواد قانونی اصلی مربوط به آن
مباحثی که نخواندید، ولی با اختصاص دادن زمانی گرچه اندک میشه از آنها هم نتیجه گرفت(مثل تعیین بهای خواسته در دادرسی مدنی) .....................................>   در یک زمان مشخص مطالعه را انجام دهید.

با این روش و اجرای صحیح آن میتونید بارها نکات و مباحث اصلی را مرور کنید و مطالعه ای لذت بخش و هدفمند و پر از انرژی داشته باشید، مهم اینه که با برنامه پیش برید و دقیقا طبق شرایط فوق به مطالعه بپردازید.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top