در باب اضافه کردن کلمه دین در انتهای رشته های درسی

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: این علوم که با اضافه کردن کلمه دین یا اسلامی تصور شده تبدیل به علوم اسلامی شدن رشته های جدید درسی هستن. نگرشی وجود داره که برای علوم تفکیک مبتنی بر مذهب قائله مثلا جامعه شناسی اسلامی یا روانشناسی اسلامی در حالیکه علامه اقبال لاهوری به عنوان یک فیلسوف دهه ها قبل سرود:

تاریخ انتشار: 30خرداد1395|01:49

در باب اضافه کردن کلمه دین در انتهای رشته های درسی
| کد خبر: 171790

گر زمغرب برزند خورشید سر
عین خورشید است نی چیز دیگر


علوم مختلف، منطق، جامعه شناسی و... از نظر تاریخی و سیرحرکت در محیط های جغرافیایی جهان اسلام و مسیحیت و...قابل ردیابیه و فی المثل جامعه شناسی در محیط اسلامی با المقدمه بن خلدون جلو رفته و بعد متصل شده به رود در جریان این علم در نقاط مختلف از اگوست کنت گرفته تا ریمون آرون و گیدنز و...اما ما جامعه شناسی آفریقایی، فرانسوی، اسلامی یا بودایی نداریم و بقول علامه اقبال خورشید از غرب درآد یا شرق بازم خورشیده و اینکه اسم ورزش را بذاریم ، نرمش اسلامی به معنی شاخه ای مستقل با هویت و محتوای دینی نیست.


در این مجموعه اسمهای تغییر یافته از همه خنده دار تر عنوان:"فلسفه دین" ه که میشه گفت کسی که این عنوان رو انتخاب کرده یا خیلی رنده یا خیلی شیرین عقل چون :"فلسفه دین"شاخه ای از فلسفه است که با اصول و قواعد فلسفی مبانی دین رو کالبد شکافی و تحلیل می کنه و در اون از" پل تیلیخ" تا "پلنتینجا "و  دیگران آراشون در این زمینه رو بیان کردن که خیلی جاها هم لزوما نتیجه مطابق با دین نگرفتن بنابراین تصور اینکه در این رشته دین از جنس فلسفه تلقی بشه بعیده و به ظن قوی همون مباحث فلسفه دین طرح میشه که در همه جهان تاریخچه مشخصی داره اما واضع این عنوان با یه چنین پسوندی خیال مومنین دلواپس رو به اصطلاح تخت کرده!


مخلص کلام اینکه این نگاه به مقوله اسلامی کردن از اساس غلطه و اسلامی کردن یا مسیحی کردن علوم ادعاییه که تنها از یک بیگانه با علوم برمی آید.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top