تاریخ انتشار: 30خرداد1395|09:56

| کد خبر: 171800
پایگاه آمریکایی مدعی شد؛

تغییر موضع ایران درباره سوریه

وکیل ملت: «در حالی که فشار داخلی در تهران و واشنگتن برای تغییر مسیر و سرعت بخشیدن به حل و فصل سیاسی بحران سوریه افزایش یافته، ظریف با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست اسلو در 15 ژوئن دیدار کرد و به بحث در رابطه با اجرای توافق هسته ای و وضعیت سوریه پرداخت.»

پایگاه آمریکایی المانیتور (Al-Monitor) با انتشار گزارشی ضمن استناد به برداشت یک منبع غیر دولتی آمریکایی از اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، مدعی شده است که سیاست های ایران در رابطه با سوریه تغییر کرده است.

 

این پایگاه آمریکایی نوشت: «برخی منابع که در اسلو با ظریف دیدار کرده اند به المانیتور گفتند که "محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست این هفته در اسلو در نروژ نشان داد که او اکنون اختیارات بیشتری در رابطه با پرونده سوریه نسبت به گذشته دارد و ممکن است ایران برای نشان دادن انعطاف پذیری بیشتر برای پیشبرد راه حل سیاسی آماده باشد."

 

تغییر آشکار در سیاست های ایران در قبال سوریه همزمان با آن صورت می پذیرد که دولت اوباما با انتقادهای داخلی در رابطه با سیاست خود در قبال سوریه مواجه شده است و 50 نفر از مقامات وزارت خارجه با ارسال نامه ای ضمن ابراز مخالف خود با سیاست های دولت در قبال سوریه، خوستار حمله هوایی آمریکا به رژیم اسد و تحت فشار قرار دادن او به منظور گرفتن امتیازات جدی در رابطه با گفتگوهای جاری در ژنو با مخالفان برای انجام انتقال سیاسی قدرت شده اند.

 

این نامه که اولین بار توسط روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ 16 ژوئن رسانه ای شد، خواستار استفاده صحیح از رویارویی و تسلیحات هوایی بوده است که منجر به یک روند دیپلماتیک متمرکز و سختگیرانه تر تحت رهبری ایالات متحده خواهد شد.»

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه مدعی شده است: «در حالی که فشار داخلی در تهران و واشنگتن برای تغییر مسیر و سرعت بخشیدن به حل و فصل سیاسی بحران سوریه افزایش یافته، ظریف با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست اسلو در 15 ژوئن دیدار کرد و به بحث در رابطه با اجرای توافق هسته ای و وضعیت سوریه پرداخت.

 

یک منبع غیر دولتی آمریکایی که در حاشیه نشست اسلو با ظریف دیدار کرده بود به المانیتور گفت که "آنچه به نظر می رسید ظریف به آن اشاره داشت این بود که او اکنون اختیارات بیشتری در مورد پرونده سوریه نسبت به گذشته دارد و ایران آماده است که انعطاف پذیری بیشتری در رابطه با چگونگی و سرعت پرداختن به مسئله اسد از خود نشان دهد.

 

اظهارات اخیر در رابطه با افزایش نقش ظریف در سیاست گذاری تهران در قبال سوریه با تمرکز مجدد بر راه حل سیاسی، تنها چندی پس از آن است که شورای عالی امنیت ملی ایران، علی شمخانی دبیر این شورا را به عنوان هماهنگ کننده ارشد ایران در امور سیاسی، نظامی و امنیتی با سوریه و روسیه اعلام کرد؛ بر اساس گزارش ها این اولین باری است که چنین جایگاهی تعریف شده است.

 

اعلام انتصاب شمخانی به این سمت، پس از نشست وزرای دفاع روسیه، ایران و سوریه در تهران در 9 ژوئن -که تا حدودی غیر معمول به نظر می رسید- صورت گرفت. حسین دهقان وزیر دفاع ایران پس از این نشست اعلام کرد که کشورش از آتش بسی در سوریه که "موجب تقویت تروریست ها در این کشور نشود" حمایت می کند. شمخانی پس از دیدار با "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه، در تهران در 10 ژوئن گفت: "لازم است که گفت و گوهای داخلی سوریه جایگزین جنگ و خونریزی در کشور شود."

 

انتصاب شمخانی و قرار دادن پرونده سوریه در فرایند داخلی نهادهای ایرانی می تواند نشان گر این تصمیم تهران باشد که راه حل سیاسی در سوریه ممکن است بهتر از درگیری های گسترده، منافع ایران را تامین نماید.»

 

در انتهای این گزارش به اظهارات رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه در رابطه با احتمال تغییر سیاست ایران در رابطه با سوریه اشاره شده و آمده است: «من فکر نمی کنم که ایرانی ها سیاست خود را سریعا 180 درجه تغییر دهند. می توان گفت که ایرانی ها به خاطر سختی های موجود در سوریه بیشتر هوشیار شده اند و به نوعی به بازنگری در این رابطه می پردازند. اما ایرانی ها بهترین مذاکره کنندگان جهان هستند و از صبر استراتژیکی برخوردارند که آمریکایی ها فقط می توانند خواب آن را ببینند؛ پس من منتظر تغییری ناگهانی در موضع ایران نیستم.»

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top