در باب جذابیت های مرحوم دکتر خودمون

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: اون زمون که شریعتی یه روشنفکر و نظریه پرداز محسوب می شد و هنوز مثل دکتر سمیعی و جعفر پناهی شهرت جهانی نداشت و دکتر داوری و مابقی احمدی نژادیها از نقل قولاش استفاده نمی کردن، این بنده جزو خوره های کتابش بودم

تاریخ انتشار: 30خرداد1395|16:43

در باب جذابیت های مرحوم دکتر خودمون
| کد خبر: 171885

چون اون مرحوم تنها کسی بود که تونسته بود با حرفهای هموزن و قافیه دار مثل تیغ، تسبیح طلا یا زر و زور تزویر یا تشیع علوی و صوفی و اسامی عشاق مسلح مثل حسن و محبوبه!... ترکیبی از حرفای موزون عاشقانه، کمونیستی و اسلامی و حماسی رو بوجود بیاره و احساس "باسوادی" را تا اقصی نقاط دنیا در بین انقلابیون بالاخص دسته سبیل دارانش گسترش بده تا جایی که یادمه پدربزرگ مادری ام با اینکه بندکش ساختمون بود و معمولا حرفاش در مورد خونه تیمسار باتمانقلیچ بود اما موقع خواستگاری برای داییم به پدر عروس آینده گفته بود:"به قول دکتر!(دیگه انقدر خودی شده بود می گفت دکتر!) مرد باید غیرت داشته باشه".

مرحوم شریعتی به حدی کاریزمای روشنفکری و مظلومیت داشت که خدابیامرز فضه ننه(مادر مادربزرگم) هم یه عکس از اون رو داشت و هروقت دلش می گرفت دست می مالید رو عکس دکتر و می گفت:"ای مظلوم آقا جون!".

شریعتی انقدر جذابیت داشت که پدر من جزو مشتریای ثابت حسینیه ارشاد بود و یادمه تا سن 7 سالگی همین که می خواستم بخوابم ، آقام با یه کتاب می اومد بالاسرم و می گفت :" یک جلوش تا بینهایت صفرها" ، هر وقتم تابستونا تو ده آقام سوار خر مشغول جفتک چارگوش به سمت باغستون بودم یه آهی میکشید و میگفت:" نره خر!... دکتر تو این سن "ابوذر" رو ترجمه می کرد".

شریعتی انقدر رو مادرمن تاثیر گذاشته بود که خوب یادمه یه بار که از ده اومده بود و حال یه پیرزن تنها و بیکس رو ازش پرسیدم، گفت:" از نداری تو تابستون لباس کاموا پوشیده بود" و بعد به سبک:" آری این چنین بود برادر!" ادامه داد:" کامواش هم رنگ و رو رفته به مظلومیت تاریخ!".

شریعتی آنقدر خوش تیپ بود و قشنگ سیگار می کشید که حتا کچلی هم بهش می اومد و تو ده آقام خیرالله نامی(موسوم به خیرل) به تبعیت از اون  وسط کله ساق و سلامتشو برق انداخت و شد خیرل کچل  که البته انقلابیون ده تاکید داشتن بهش بگن:"دکتر خیرل؟!"

شریعتی انسان بزرگ و آزادیخواهی بود و به خوبی احساس بردگی، استحمار و هزار نکبت دیگه رو در ما زنده کرد تا جد و آبادمون رو متهم کنیم و به پا خیزیم اما به هر روی پیچ و خم تاریخ نشون داد که کتاباش عمدتا با نوعی دانش نمایی و قرائت سلیقه گی از تاریخ و اسلام،نقش روغن کرچک رو برای یه امر خیر ایفا کردن.(اینا اعتراف کسیه که بخاطر علاقمندی به دکتر و دست به یقه شدن با یه مومن ضد شریعتی تو دوران دانشجویی یه شب  رو با وسایلش بیرون از اتاق و وسط حیاط خوابگاه خوابید!)

 

ویژگی دیگه اون مرحوم هم این بود که مزه حرفاش در طول زمان معکوس می شد". " یعنی چی؟یعنی اینکه مزه حرفای شریعتی جوری بود که اولش برای یه عده تلخ و برای یه عده شیرین بود و بعداز سه دهه اونایی که مست شیرینی اون حرفا بودن دهنشون تلخ شد و اوناییکه شاکی تلخی حرفاش بودن، دهنشون با اون حرفا شیرین شد.

فلذا مرحوم از معدود فقراتیه که طیفی از روحانیت یه زمانی میگفت:"الهی سر به تنش نباشه" الان میگه :"کاش ده تا دیگه از این جنس موجود بود!".

سخن آخر اینکه هنوز هم دکتر رو دوست دارم، کویریاتش زیبان و هرچی باشه از صدقه سر علاقه مفرط پدرم بهش، اولین کتابی که بعد از :"خر دانا"(!) خوندم کتاب یک جلوش تا بینهایت صفرهای اعرابگذاری شده ای بود که هیچیشم نمی فهمیدم. هرچند اقبالیات و مابقی نظریاتش الان برام معنایی نداره اما هنوز با شریعتی به عنوان یه انسان آرمان خواه و آزاده (نه صاحب یک نظریه یا تئوریسین) که مثل آدم های بزرگ خطای بزرگی هم داشت و مقهور جبر زمانه در فهم حقیقت شد، رابطه عاطفی و ذهنی دارم، هرچی باشه یه زمانی می خواستم مثل اون باشم درست همون موقع که همه می خواستن دکتر یا خلبان شن البته.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

درد آویزان شدن عده ای
|
2تير ماه 1395
0
0
زمانه پر شده از کاسه لیس های متملق و دروغگو، قمپز در کردن و ادای ، بودن ها را درآوردن، که بله ما هم که تو آبادی پشه های پشت خر رو می شمردیم ، همزمان در خورجین الاغ کتاب های دکتر شریعتی را سق می زدیم و رو.شنفکر بودیم ، و چون منور الفکر بودیم پس الان دیگه خیلی استاد و باسواد شده ایم و حق هرگونه اظهار نظر و تفسیری را داریم ، حالا اگر چند سال پیش در یک محفل بچگانه و در محیطی امن و سالیان سال پس از انقلاب با احتیاط به اطراف نگاه کردیم و حرفی از شریعتی زدیم ، حالا بزرگ شده ایم و حق هرگونه اظهار نظر را داریم، البته سرکار سهند ایرانمهر نیاز به یک ریسمان ترقی دارد که به آن چنگ بزند و در حال حاضر بهترین و کوتاه ترین دیوار ، زنده یاد دکتر شریعتی است، که هرچه به او گفتی و ادای سوپر روشن فکرها را در آوردی به تریش قبای کسی بر نخورد و تازه کاسه لیس های دیگر هم خوششان بیاید، سرکار تو برو لقمه خود گاز بزن نه برو پشت سر خلق خدا ساز بزن. عزت امثال شما کم.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top