دونالد ترامپ چطور از نامزدی ریاست جمهوری کنار گذاشته می‌شود

وکیل ملت: همانطور که یک نماینده کمیته قوانین کنوانسیون وابسته به کمیته ملی جمهوری خواهان آمریکا چند روز پیش گمانه زنی کرد اگر دونالد ترامپ پس از جنجالی که با اظهارنظرش درباره ریشه مکزیکی قاضی پرونده دانشگاهش به راه انداخت چهار یا پنج هفته وحشتناک دیگر را با جنجال‌های جدید رقم بزند، نمایندگان این کنوانسیون می‌توانند او را از کاندیداتوری حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری خلع کنند. اکنون باید گفت که با جنجال ترامپ درباره کشتار اورلاندو به پایان دومین هفته وحشتناک ترامپ خوش آمدید!

تاریخ انتشار: 30خرداد1395|21:37

دونالد ترامپ چطور از نامزدی ریاست جمهوری کنار گذاشته می‌شود
| کد خبر: 171916

به گزارش وکیل ملت ، الیز جوردن، یک تحلیل‌گر سیاسی شبکه‌های خبری ان بی سی و ام اس ان بی سی که حامی جمهوری خواهان آمریکا است، در تحلیلی درباره چگونگی کنار گذاشتن دونالد ترامپ از کاندیداتوری حزب جمهوری خواه آمریکا برای ریاست جمهوری می‌نویسد:

«شور و شعف و دور افتخار منزجر کننده ترامپ پس از کشتار 49 نفر در اورلاندو سبب شد چیزی که برای جمهوری خواهان مخالف کاندیداتوری ترامپ غیرممکن به نظر می‌رسید اکنون هر چه بیشتر محتمل شود. روز جمعه گذشته "رینس پرایبوس"، رئیس کمیته ملی جمهوری خواهان آمریکا "انید میکلسون"، یک نماینده کمیته قوانین کنوانسیون ایالت یوتا را به عنوان رئیس کمیته بسیار مهم قوانین کنوانسیون در کمیته ملی حزب جمهوری خواه منصوب کرد.

 

میکلسون که گفته جای خجالت است که ترامپ نمی‌تواند الگوی مناسبی برای کودکان ما باشد، براساس نقل قول‌ها در ماه مارس گفته بود که قوانین کنوانسیون ملی جمهوری خواهان از جمله در زمینه مقید بودن نمایندگان قابل تغییر هستند.

 

جان یوب، یک مقام کهنه کار جمهوری خواهان آمریکا که در سال 2008 مدیر سیاسی ملی سناتور جان مک کین بود به بررسی سناریوهای مختلف مورد مناقشه در کنوانسیون جمهوری خواهان در کتابش پرداخته است. یوب همچنین نقش مدیر سیاسی کمپین ریاست جمهوری سناتور "رند پال" را نیز داشته است.

 

وی به من گفت: حتی در چرخه‌های انتخاباتی هنگامی که دورنمایی برای رقابت بالقوه بر سر کنوانسیون وجود ندارد یک کاندیدای پیشرو باید تلاش بسیار زیادی به خرج دهد تا افرادش را در کمیته‌های مهم قوانین و اساسنامه منصوب کند. اگرچه تیم ترامپ هنوز دست به چنین کاری نزده اما مخالفان او نیز این کار را نکرده‌اند. تغییر دادن اراده کسانی که کنترل کنوانسیون را در دست دارند یک اقدام بسیار بزرگ است.

 

اکنون مسلم است که ترامپ دیگر برای جمهوری خواهان قابلیت پیروزی در انتخابات را ندارد. زمان آن رسیده که رهبران جمهوری خواهان و فعالان مردمی این حزب گامی به جلو برداشته و زمینه را برای کنار گذاشتن ترامپ از رقابت ریاست جمهوری بردارند.

 

براساس یک نظرسنجی انجام شده برای واشنگتن پست و ای بی سی نیوز اکنون تعداد رای دهندگان آمریکایی مخالف ترامپ بیشتر از جمهوری خواهانی است که به او رای می‌دهند و  تعداد این مخالفان معادل هفت نفر از هر 10 آمریکایی است. این در حالی است که این نظرسنجی پیش از خوشحالی ترامپ از بابت ریخته شدن خون 49 انسان بی‌گناه در اورلاندو انجام شد و این می‌تواند به این معنی باشد که اکنون برتری در مجموع 12 درصدی کلینتون بر ترامپ حتی بیشتر شده باشد. در سطح فعلی حمایت‌ها از ترامپ حتی می‌توان گفت که بعید است او به اندازه میت رامنی در انتخابات قبلی آرای انتخاباتی به دست آورد.

            

در حالی که تنها حدود 140 روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده، پیروزی جمهوری خواهان در این انتخابات در عین حال وابسته به کیفرخواست وزارت دادگستری دولت اوباما علیه هیلاری کلینتون است. جمهوری خواهان با کاندید کردن دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری یک سیاستمدار ضعیف و فاسد را که قضاوت‌های وحشتناکی درباره مهمترین مسائل امنیت ملی دوران ما داشته انتخاب خواهند کرد. با این کار جمهوری خواهان کاخ سفید را در یک شکست تاریخی دو دستی تحویل هیلاری کلینتون خواهند داد و به دلیل سم پراکنی‌های ترامپ در میان رای دهندگان رقابت انتخاباتی به خطر افتاده است.

روندی که رهبران جمهوری خواهان در کل این رسوایی شرم آور در پیش گرفتند سبب شد که ترامپ بدون آنکه حامیانش منزجر شوند تبدیل به یک مهره سوخته شود. آیا برای حزب جمهوری خواه مهم است که نیمی از رای دهندگان محافظه کار نیز نظر مثبتی به ترامپ ندارند؟ در سال 2012 رای دهندگان سفید پوست تحصیل نکرده که یک بلوک انتخاباتی مهم برای ترامپ هستند تنها 36 درصد از کل رای دهندگان را تشکیل می‌دادند.

 

با وجود آنکه او ممکن است به بلوک رای دهندگان تحصیل نکرده علاقه‌ زیادی داشته باشد اما آنها به او علاقه‌ای ندارند. در یک ماه گذشته محبوبیت ترامپ نزد این گروه کاهش دو رقمی را تجربه کرده است. همچنین باید توجه کرد که 77 درصد از زنان نیز ترامپ را دوست ندارند و تنها کسر کوچکی از رای دهندگان زن از او حمایت خواهند کرد.

 

کمیته 112 نفری قوانین کنوانیسیون در کمیته ملی جمهوری خواهان که اکنون تحت رهبری میکلسون قرار دارد سرنوشت این حزب را در دست دارد. همه نمایندگان کمیته قوانین کنوانسیون که من با آنها صحبت کردم تاکید داشتند که باید چند هفته به طرز باور نکردنی وحشتناک نیز طی شود تا کمیته قوانین، تغییرات لازم را برای کنار گذاشتن ترامپ از کاندیداتوری ریاست جمهوری صورت دهد. یکی از این نمایندگان با طعنه به یک اظهارنظر ترامپ که گفته بود حتی اگر با سلاح به کسی شلیک کند رای دهندگان را از دست نخواهد داد، گفت: اکنون ترامپ باید در خیابان پنجم نیویورک به کسی شلیک کند!

 

مساله قابلیت پیروزی در انتخابات یک عامل مهم تغییر دهنده و تعیین کننده بازی است که می‌تواند نمایندگان عضو کمیته قوانین کنوانسیون جمهوری خواهان را وادار به بررسی مساله بازکردن کنوانسیون به دیگر کاندیداها کند. یک نماینده دیگر این کمیته قوانین نیز توضیح داد قوانین کنوانسیون جمهوری خواهان یک معاهده برای خودکشی نیست؛ ما مجبور به کاندید کردن کسی که می‌دانیم سقوط خواهد کرد، نیستیم. اگرکه کمیته قوانین کنوانسیون با نمایندگان مخالف ترامپ و حامی تد کروز پر شود و به نظر می‌رسد که زمینه آن در حال فراهم شدن است، هفته قبل از برگزاری اجلاس کنوانسیون ملی جمهوری خواهان یکی از جذاب‌ترینها خواهد بود؛ به ویژه اگر که فعالان و رهبران حزب جلو آمده و صریحا بگویند که ترامپ در انتخابات نوامبر یک بازنده بزرگ خواهد بود.

 

اکنون سوال اصلی این است که آیا این کمیته به آزاد شدن نمایندگان "مقید" رای خواهد داد. برای کنار گذاشتن ترامپ از کاندیداتوری باید اکثریت نمایندگان کنوانسیون رای به تغییری به منظور باز کردن زمینه برای دیگر کاندیداها دهند. ممکن است ترامپ بار دیگر نظام انتخاباتی را مخدوش و همراه با تقلب بخواند؛ بگذاریم او هرچه می‌خواهد بگوید؛ ترامپ به وضوح نماینده اکثریت دیدگاه‌های حزب نیست و نتوانسته که پیروز اکثریت آراء در مرحله مقدماتی شود.»

 

منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top